Onzekerheid Intervence treft 80 gezinnen Onno Bakker stopt als directeur Cultuurwerf ZEELAND 11 zegt hij zelf. ,,Ik ben eigenlijk al tijd wel tevreden. Als dit niet was gebeurd, was ik ook wel tevreden geweest.'' Marijke: ,,Hij ziet nog niet in wat er kan, wat er nog mo gelijk is.'' Wat is dat dan? ,,Jip kan nog veel meer. Je moet ambitie hebben.'' Met de juiste mentali teit, weet Marijke, kun je als mo del ver komen. Jip vult aan: ,,Het spelletje op de juiste manier spe len, misschien zelfs concurrenten uitschakelen. Terwijl wij mensen zijn die graag anderen helpen. Maar als we dat deden, zagen we daar vaak weinig voor terug.'' Veel geleerd Die zeven maanden in Kaapstad hebben hun leven veranderd. Het is cruciaal geweest voor zijn car rière, weet Jip. „Absoluut. Ik heb daar de knop omgezet en veel ge leerd. Als je een paar castings per dag hebt, dan word je in het diepe gegooid. Dat had ik in Nederland nooit bereikt.'' Daarna is het echt paar nog geregeld teruggekeerd naar Zuid-Afrika. Soms voor even, soms weer voor een paar maan den. ,,Als het hier winter is, zit je daar toch lekkerder. Ik heb echt een hekel aan kou, dus voor mij was dat een belangrijke reden'', bekent Jip. Ze wonen de komende maan den nog in één van de drie huur woningen die onderdeel zijn van een prachtig, statig huis in Lent, onder de rook van Nijmegen. Hun nieuwe huis wordt nu gebouwd, 300 meter verderop. Sinds vijf maanden zijn Jip en Marijke van Soest de trotse ouders van zoon Moos, die ook al wat shoots achter de rug heeft. ,,Dat was leuk, met z'n drieën'', zegt Jip. ,,Het ging hartstikke goed, Moos is een lief ventje.'' Marijke: „Volgend jaar willen we ook graag met hem een paar maanden naar Kaapstad. Dat lijkt ons heerlijk.'' Reizen, dat hebben ze altijd al veel gedaan. Hij vroeg haar ten huwelijk op Mauritius, ze beleef den in 2019 een sprookjesbruiloft in het zuiden van Frankrijk en Jezelf neerzetten als een merk, op Instagram bijvoorbeeld, dat zit niet echt in me gingen op huwelijksreis naar Bali. ,,In Frankrijk trouwen dat was Jips idee. We waren met 120 mensen, iedereen kwam daarnaartoe. Het was een geweldig weekend. Prachtig.'' De coronapandemie heeft er voor gezorgd dat ze minder werk hadden dan in de jaren ervoor. ,,Met de zwangerschap kwam dat niet eens zo slecht uit'', zegt Jip eerlijk. De afgelopen maanden heeft hij wel weer veel kunnen werken. En dan weet hij dat er daarna bijna dagelijks weer appjes van vrienden binnenkomen. ,,'Hé Jip, ik kwam je weer tegen', appen ze dan als ze me in een bushokje of etalage hebben zien hangen.'' Vooroordelen Marijke: ,,We deden voor de lock- down een rondje door de stad hier. Jip hing op meerdere plek ken, we zagen hem in bijna iedere straat. Dat zegt wel iets, vind ik.'' Hij is echter geen type dat op schept over zichzelf of zich heel erg wil profileren. ,,Terwijl ik dat volgens sommige mensen wel zou moeten doen. Jezelf neerzetten als een merk, bijvoorbeeld op Insta- gram. Maar dat zit niet echt in me.'' Ze hopen het samen nog lang vol te houden in de wereld van de castings en shoots. Hij weet dat er veel vooroordelen zijn over de modellenwereld. Die had hij zelf eerst ook. ,,Maar het valt echt wel mee. Ik weet nog dat ik er in Kaap stad - waar je veel contact met an dere modellen hebt - achter kwam dat heel veel van die gasten gestudeerd hebben. Er zijn weinig kerels die op hun vijftiende zeg gen: ik word model. Dat is natuur lijk niet echt een toekomstdroom. De meeste mannen zijn er toeval lig ingerold. Ja, net als ik.'' De Zeeuwse gemeenten wilden In tervence aanvankelijk opheffen. De kwetsbare kinderen en jongeren zouden dan terechtkomen bij de drie andere organisaties die in Zee land werkzaam zijn op het gebied van jeugdbescherming en -reclas sering: Leger des Heils, William Schrikker en Briedis. De plannen leidden tot veel com motie. De vrees was vooral dat de betrokken gezinnen te maken zou den krijgen met nieuwe begelei ders, met alle onrust van dien. De minister zette uiteindelijk een streep door de plannen. De ge meenten bekijken nu of Intervence kan worden overgenomen door Jeugdbescherming West. Baan elders Gezien de onzekere toekomst heeft inmiddels een deel van de gezins managers gekozen voor een baan elders. Volgens minister Dekker gaat het sinds 1 januari van dit jaar al om ruim 13 volledige arbeids plaatsen, op een totaal van onge veer 75 gezinsmanagers. Ook drie medewerkers van de ondersteu nende diensten zijn vertrokken. Dekker zegt, in een reactie op een waslijst aan schriftelijke vra gen die de Tweede Kamer had in gediend, dat 'iedereen betreurt' dat gezinnen te maken hebben gehad met een wisseling van begeleider. Sinds 1 april heeft Intervence van de gemeenten weer ruimte ge kregen om nieuwe gezinsmanagers te werven en tijdelijke contracten om te zetten in een vast dienstver band. De minister laat verder blijken goede hoop te hebben dat een over name door Jeugdbescherming West slaagt. In dat geval ligt het ook voor de hand dat het personeel kan blijven en dat de betrokken ge zinnen niet te maken krijgen met nog meer veranderingen. Haalbaarheid Jeugdbescherming West onder zoekt momenteel de financiële haalbaarheid van de overname. Deze 'business case' moet in de tweede helft van deze maand klaar zijn. Vervolgens nemen de betrok ken wethouders van de Zeeuwse gemeenten daarover een besluit. Als dat positief uitvalt, wordt er een plan voor de uitvoering van de overname opgesteld. Daaruit moet onder meer blijken dat de zorg voor kinderen en jongeren niet in het gedrang komt. Pas als inspecties en de jeugdautoriteit dat plan hebben goedgekeurd, kan de overname doorgaan. Dekker verwacht dat daarover in juni duidelijkheid is. Onvoldoende betrokken De minister vindt dat de medewer kers van Intervence onvoldoende werden betrokken bij het eerdere plan om de organisatie op te heffen. Hij wil dat dat nu wel goed gebeurt, al is dat vooral de verantwoordelijk heid van de directie van de organi satie. Bij de gemeenten heeft hij erop aangedrongen dat zij daarover afspraken maken. Bakker leidt de Cultuurwerf sinds 2012. Na tien edities van beide festi vals acht hij het tijd om het stokje over te dragen. ,,Eens in de paar jaar moet je in de spiegel kijken en je af vragen: ga ik dit nog vijfjaar doen?", zegt Bakker. ,,Na tien jaar lijkt het me heel gezond dat er iemand an ders komt die er weer een nieuwe draai aan kan geven." Bovendien vindt hij de organisatie van de festivals niet meer goed te combineren met zijn werkzaamhe den bij het muZEEum. ,,We gaan bij het museum een pittige tijd tege moet met een herinrichting. Daar wil ik me op concentreren." De Stichting voor Kunst Cultuur, waaronder de Cultuurwerfvalt, gaat op zoek naar een opvolger voor hem. De Cultuurwerf kreeg de afgelo pen jaren te maken met forse bezui nigingen. Daardoor zag de organisa tie zich gedwongen deWillem3 (beeldende kunst) te sluiten en pop podium De Piek af te stoten. De komende edities van het Be vrijdingsfestival en Onderstroom staan nog onder leiding van Bakker. Vanwege de coronabeperkingen worden deze in sterk aangepaste vorm gehouden. Het Bevrijdingsfestival krijgt op 5 mei een 'thuiseditie', met een uit zending vanuit bioscoop CineCity. Voor Onderstroom, begin juli, steekt Bakker in op een aantal eigen producties rondom de Schelde- buurt. ,,Ik heb goede hoop dat de maatregelen dan dusdanig zijn ver soepeld, dat het publiek gereguleerd een aantal voorstellingen kan be zoeken." donderdag 8 april 2021 GO het ook leuker Een selfie van Jip en Marijke. Jip van Soest en Marijke Versluijs, met hun zoon Moos. FOTO GABY TEUNISSEN - Jip van Soest Door alle perikelen rond jeugd zorgorganisatie Intervence heb ben zo'n tachtig Zeeuwse gezin nen te maken gekregen met een andere gezinsmanager. Dat heeft minister Sander Dekker de Tweede Kamer laten weten. Rolf Bosboom Middelburg Onno Bakker (57) stopt op 1 au gustus als directeur van de Cul- tuurwerf, organisator van het Bevrijdingsfestival en Festival Onderstroom in Vlissingen. Hij blijft wel directeur van het Zeeuws maritiem muZEEum. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39