EENS EEN ZEEUW... M 9 Al bijna vijftien jaar woont Kim van Zweeden (32) uit Kapelle in de Randstad. Ze is naar eigen zeggen zelfs een beetje verliefd op haar woonplaats Schiedam. En tóch mist ze Zeeland nog elke dag. Dat ze ooit terugkeert naar de provincie staat dan ook buiten kijf. ,,De vraag is alleen: wanneer?" ,,Ik woonde al twaalf jaar in Rot terdam. Maar die hoogbouw, altijd mensen om je heen, het feit dat je hoort dat de bovenburen de wc doorspoelen... Daar werd ik na een tijdje helemaal gek van. We wil den graag wat rustiger wonen. En zo kwamen we terecht in Schie dam. Een mooie stad met een his torisch centrum, waar je betaal baar kunt wonen. We hebben nu een fijn huis met een tuintje erbij. Heerlijk!" ,,Ja zeker, we hebben ook nog rondgekeken in Middelburg en Goes. Maar mijn man en ik zijn toch best wel een beetje ver knocht geraakt aan de omgeving van Rotterdam. We zijn echte stadsmensen geworden: gaan graag naar de kroeg, bezoeken vaak musea en het theater. Dat dit hier allemaal op loop- of fietsaf- stand kan, vinden we echt een heel grote pre." ,,Wat me het meest is bijgebleven zijn de donkere nachten met hel dere sterren. Ik ben echt dól op het donker, zit dan heel graag buiten. En in Kapelle kun je de sterren zo mooi zien. Van huis uit zijn wij echt grootgebracht als buitenmen sen. In de zomer aten we altijd buiten 's avonds en dan bleven we nog even hangen om iets te drin ken. Als kind keek ik vaak naar bo ven. Hier in de Randstad draait sterren kijken uit op één grote te leurstelling, er is zoveel lichtver vuiling." Mis je Zeeland weleens? ,,Ja, heel erg zelfs. Ik ben vijftien jaar geleden deze kant op getrok ken en heb het eerste jaar enorme heimwee gehad. Ieder weekend, ieder vrij momentje ging ik terug. Inmiddels voel ik me hier wel thuis, maar als ik even kan, dan ga ik toch weer naar Zeeland. Ik merk gewoon dat als we de provincie in rijden mijn schouders direct meer ontspannen. Dat is een gevoel van thuiskomen." ,,Vooral mijn ouders. Het is jam mer dat je niet zomaar even bij ze kunt binnenstappen, maar echt moet afspreken om elkaar te zien. Verder ben ik echt dol op de Zeeuwse horeca. Er is zóveel aan dacht voor eten en de gastvrijheid in Zeeland. En dat je er goede oes ters kunt krijgen waar je ook bent, dat is ook wel iets dat ik mis. Ik be stelde vorig jaar op terras in Rot terdam een oester bij m'n cocktail en vroeg wat voor soort het was. 'Ja, gewoon, een oester', kreeg ik als antwoord. En toen dacht ik: je geeft er ook helemaal niks om. Doe mij dan maar de oesterputten bij Yerseke!" ,,Ja zeker. Ik klink soms wel als ie mand uit de Randstad. Maar ik voel me van binnen echt Zeeuws. Ik zal ook nooit zeggen dat ik een Schiedammer of Rotterdammer ben. Dat vóelt gewoon niet zo. Ik woon binnenkort langer in de Randstad dan in Zeeland, maar ik identificeer me niet met de stad. In Zeeland ben ik opgegroeid. En kennelijk refereer ik daar ook nog heel vaak naar. Als ik het met vrienden ergens over heb, iets wat we leuk vinden of raar. Dan heb ik er altijd wel een voorbeeld bij uit de provincie." ,,Mijn zus Melanie en ik zitten al lebei in de communicatie en rich ten ons op werk veel meer op het adviseren en de strategie. Een paar jaar geleden merkten we dat we het schrijven en fotograferen be gonnen te missen. Zo ontstond het idee om een eigen website te star ten. Vol verhalen voor en over trotse Zeeuwen en liefhebbers van Zeeland. Ik doe de interviews, Me- lanie maakt de foto's. Het is echt een hobby die is geboren uit trots voor Zeeland. We crossen soms in een weekend de hele provincie door. Heel erg leuk om te doen." Ik merk dat als we de provincie inrijden mijn schouders direct meer ontspannen. Dat is een gevoel van thuiskomen ,,We zijn allebei geboren in Ka- pelle, hebben op dezelfde plekken gewoond en in dezelfde bibliothe ken gewerkt. In Kapelle en Schie dam. Ik zie best wel wat overeen komsten in ons levenspad. Ze zeg gen weleens dat Annie M.G. Schmidt een sterke vrouw was met galgenhumor. Heel direct, ge vat en voor Zeeuwse begrippen misschien af en toe zelfs een beetje bot. Daar herken ik mezelf wel in. En wie weet streef ik ook wel een carrière als kinderboeken schrijver na." ,,Ja, de vraag is niet óf, maar wan neer we teruggaan naar Zeeland. De komende jaren verwacht ik dat nog niet. We genieten nog zo van het leven in de Randstad, hebben veel vrienden die hier wonen. Maar mocht er een tijd komen dat we wat minder op pad gaan, dan wil ik gewoon terug. Het liefst naar Goes, Kloetinge of Kapelle. Misschien wel in Yerseke, dicht bij de bron (van oesters, red). Ik ken daar de weg, kan de straten dro men. Daar liggen mijn roots." donderdag 8 april 2021 Kim geniet eerst nog even van de Randstad voor ze terugkeert Kim van Zweeden: ,,Ik woon binnenkort langer in de Randstad dan in Zeeland. Maar ik zal nooit zeg gen dat ik een Schiedammer ben." foto dennis wisse foto bureau roel dijkstra Elodie Kint Hoe ben je in Schiedam terecht gekomen? Hebben jullie Zeeland ook nog overwogen? Je komt oorspronkelijk uit Ka pelle. Welke herinneringen heb je aan je jeugd? Wat zijn de dingen die je het meest mist? Zie je jezelf na al die jaren in de Randstad nog wel als een echte Zeeuw? Je bent in ieder geval erg trots op Zeeland, blijkt uit je website www.groosopzeeland.nl. Hoe is dat zo ontstaan? -Kim van Zweeden Je vergelijkt je leven ook wel- eens met dat van Annie M.G. Schmidt, waarom? Zij keerde nooit terug naar Zee land. Zou jij dat wel willen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37