Weer discussie over toekomst crematorium: verkopen of niet? Wandelen over Zernikeweg en Klipperkade in Vlissingen 7 HYACINTENHUIS TEHUIS VOOR DEMENTERENDEN VORDERT GESTAAG Het Hyacinten huis is nog niet af. Maar locatie manager Ineke Streekstra voelt zich twee maanden voor opening van het nieuwe tehuis voor dementerenden in Vlissingen al helemaal thuis. Laat dat nou net het stre ven zijn van Dagelijks Leven: om mensen met geheugenverlies zich thuis te laten voelen. Bewoners van de tehuizen van Dagelijks Leven kunnen door voortschrijdende dementie niet langer zelfstandig wonen, maar in hun eigen studio - een zit- annex slaapkamer met eigen badkamer - hebben ze een eigen thuis. Samen met twintig andere bewoners kunnen ze koffie drinken, de krant lezen, spelletjes doen of een vers bereide maaltijd eten in een van de twee huiskamers. De studio's in Het Hyacinten huis hebben dezelfde leefruimte als de appartementen in alle an dere vestigingen van Dagelijks Leven. Maar in tegenstelling tot bijvoorbeeld Het Bonedijkehuis (Vlissingen), Het Torenhuis (Middelburg) of Het Hoevehuis (Terneuzen) heeft Het Hyacin tenhuis niet het aanzicht van een groot herenhuis. ,,Het Hyacinten huis heeft geen verdieping. Een villa met een verdieping past niet in de Bloemenbuurt. Samen met omwonenden hebben we daarom voor een groter huis op de begane grond gekozen", verklaart de loca tiemanager. Als het aan Streekstra ligt, wor telt Het Hyacintenhuis binnen de kortste keren nog vaster in de buurt. Ze hoopt vrij snel na de opening al veel vrijwilligers over de vloer te krijgen, die maatjes met de bewoners willen worden. ,,Mensen die af en toe een kopje koffie met bewoners willen drin ken, met hen gaan wandelen, winkelen of een visje op de markt halen; kortom hen een uurtje of een dagdeel gezelschap hou den." Ineke Streekstra voert al volop gesprekken met (de familie van) toekomstige bewoners. ,,De Samen met omwonenden hebben we voor een groter huis op de begane grond gekozen meeste van de negentien studio's zullen na de opening bezet zijn. Maar ik denk dat we bij aanvang nog een paar bewoners kunnen plaatsen. Mensen kunnen zich ook alvast inschrijven voor een plaats op de wachtlijst als ze bin nen afzienbare tijd in aanmerking willen komen voor een studio." De personeelsbezetting is zo goed als rond. Hulpen in de huis houding, gastvrouwen, een ver pleegkundige, enkele verzorgen den, twee activiteitenbegeleiders en een kok zorgen dat het de be woners aan niets ontbreekt. Om dat de meeste functies door vrou wen worden ingevuld, zoekt Da gelijks Leven vaak een mannelijke kok. ,,Mannelijke bewoners wil len ook wel eens van man tot man spreken. Vandaar dat de mannen nogal eens in de keuken te vinden zijn. Vrouwen zijn overigens ook welkom aan de grote keukentafel hoor. Om aardappels te schillen, bonen te doppen of gewoon lek ker naar buiten te kijken", lacht Streekstra. Als bewoners en anderen naar buiten kijken, zien ze over enige tijd een lusthof. Streekstra: ,,Het duurt natuurlijk even, maar over een poosje ligt er een prachtige tuin rondom heel Het Hyacinten huis." Verkopen of niet? Die vraag duikt sinds de bouw in 1972 regelmatig op. Vijf jaar geleden zag de ge meente daarvan af, maar eind 2019 diende zich weer een koper aan. Daarom moet de gemeenteraad nu toch weer een besluit nemen over de toekomst van het crematorium. Als het aan wethouder Carla Doorn ligt, gaat verkoop niet door. Volgens haar is het moeilijk in te schatten wat het crematorium waard is, maar toch denkt zij dat verkoop niet zo veel zal opbrengen. Anderzijds wil zij met de combina tie van een begraafplaats en een crematorium een goede dienstver lening bieden aan Walchenaren die afscheid moeten nemen van hun dierbaren. De crematies moeten wel iets duurder worden, stelt Doorn. Met ingang van volgend jaar moet het tarief voor het crematorium en de koffiekamer gemiddeld 1 procent omhoog. De gemeente zelf moet 188.000 euro investeren in onder meer een nieuwe familiekamer. Of de gemeenteraad dat wil, moet nog blijken. Die is al jaren ver deeld. Het exploiteren van een cre matorium is volgens een deel van de raad geen taak voor de gemeente. Bovendien is door concurrentie van het crematorium in Goes het aantal crematies in Middelburg flink afge nomen. Partijen als VVD, CDA, SGP en D66 neigen daarom naar verkoop. Een meerderheid van GL, PvdA, Sp, CU en LPM ziet meer in behoud vanwege het maatschappe lijk belang. Volgende week hakt de raad de knoop door. VLISSINGEN Het straatna- menareaal van Vlissingen wordt aangevuld met drie scheepstypes en vier Neder landse Nobelprijswinnaars. De schepen 'meren aan' in de bin nenhaven op de Westelijke Landtong in de buurt van de Lasloods, de wetenschappers landen op de Kenniswerf. De nieuwe straten aan het Ka naal door Walcheren sluiten aan op de bestaande Jachtha venweg. Langs het kanaal, ach ter de loods van de Stichting Behoud Hoogaars en de ge vechtsbunker, wordt de Klip perkade aangelegd. Tussen de loods en Jachthaven Schelde vormt de Bark de ver bindingsweg tussen Klipper kade en Jachthavenweg. En aan de zuidkant van de Las- loods is de Brik een nieuw weggetje tussen Tweede Bin- nenhavenweg en Jachthaven weg. Rondom de Oostsouburgse- weg - in de buurt van de vesti gingen van Orionis en Team Industrial Services - worden de Nobelprijswinnaars Zee man, Zernike, Einthoven en Lorentz geëerd met een straat naambordje voor vier nieuwe wegen. donderdag 8 april 2021 WA Een kok voor mannenpraat René Hoonhorst Vlissingen Locatiemanager Ineke Streekstra in één van de toekomstige studio's van Het Hyacintenhuis van Dagelijks Leven, waaraan nog druk wordt gewerkt. foto dirk-jan gjeltema - Ineke Streekstra, locatiemanager Het Hyacintenhuis wordt don derdag 3 juni opgeleverd, waarna het tehuis vrijdag 11 juni officieel wordt geopend. Welk feestelijk vertoon bij de opening past, is nog afhankelijk van dan geldende coronaregels. Het crematorium van Middelburg is bijna vijftig jaar oud. Een nieuwe opknapbeurt is nodig voor de oven, het gebouw en de inrichting. Dat kost de gemeente veel geld, terwijl er ook een be drijf is dat het crematorium wil kopen. Toch wil de gemeente het (nog) niet kwijt. Ook al worden de crematies hierdoor iets duurder. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35