II II Meer dan 70 jaar het gezicht van café De Vriendschap w 6 Nieuwe wagens passen niet meer in oude wijken van Middelburg Leune Sturm- Hameling 1928-2021 De wijk Dauwendaele is zo'n vijftig jaar oud. ,,In die tijd waren er min der auto's dan nu en ze waren smal ler", schetst buurtbewoner Jan Mal jaars het probleem. Parkeren mag alleen in de speciale vakken, maar die zijn te smal voor de nieuwe au to's, en het zijn er te weinig. Langs de straat parkeren is verboden. ,,Je ziet nu dat mensen de auto soms maar in hun eigen voortuin zetten." Een jaar geleden trokken hon derd bewoners van vier straten in het hart van de wijk Dauwendaele middels een handtekeningenactie aan de bel bij de gemeente. Ver keerswethouder Chris Simons her- Je ziet nu dat mensen de auto soms maar in hun eigen voortuin zetten kende en erkende het probleem wel; het speelt in meer wijken uit die tijd. En dat maakt het meteen zo lastig. Eigenlijk is op meer plekken een grote herinrichting nodig maar daar is geen geld voor. De Dauwendaelers lieten zich niet ontmoedigen en bedachten zelf een alternatief. Maar ook dat kon niet meteen op de steun van het college van burgemeester en wethouders rekenen en dus wen den zij zich nu tot de gemeente raad. ,,Met ons plannetje kunnen we de smalle plaatsen verbreden. Daar door vervallen een paar plaatsen. Maar door op andere plekken ruimte te maken voor extra plaat sen door bijvoorbeeld gele verbods- strepen weg te halen, kunnen we per saldo toch vijftien plaatsen winnen. Dat hoeft allemaal niet veel geld te kosten en daar doen we het dan even mee", zegt Maljaars. ,,Wij zijn al blij met een halve op lossing." Wethouder Simons bevestigt dat er geen geld is om al snel een oplos sing te bieden. Dat komt ook omdat het probleem in meer wijken speelt en het dus maar de vraag is waar je dan moet beginnen. Hij vraagt de Dauwendaelers om nog een jaartje geduld te hebben. ,,We hebben in- tern nu afgesproken dat we dit in het voorjaar van 2022 gaan aanpak ken. Mocht er dit jaar nog financiële ruimte ontstaan om eerder te be- We hebben intern nu afgesproken dat we dit in het voorjaar van 2022 aanpakken ginnen, dan doen we dat, maar dat zal waarschijnlijk niet lukken." Overigens is het bekeuren van auto's die op de stoep staan intus sen gestopt, zegt Simons. „Tenzij auto's echt gevaarlijk in de weg staan en mensen ondanks waar schuwingen daar blijven parkeren." Maljaars dringt namens zijn buurtgenoten desondanks aan op spoed. ,,Want de auto's verderop in de wijk parkeren is ook geen optie. Omdat ze daar hetzelfde probleem hebben als wij." Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Ze stond langer dan zeventig jaar achter de bar van café De Vriendschap in Arnemuiden. Enkele weken voor haar 93ste verjaardag, in de nacht van eerste op twee de paasdag, overleed Leu Hameling. Leu ('komt van Leune, maar dat vind ik ook geen naam') Sturm nam met haar man Pieter Ha- meling café De Vriendschap in het najaar van 1949 over van haar schoonouders. Na het vroege overlij den van Pieter was Leu meer dan een halve eeuw, tot ze het pand ruim een jaar geleden verkocht, alleen het ge zicht van het befaamde dorpscafé. De sfeer van de jaren vijftig en zes tig bleef tot het eind in De Vriend schap hangen, maar de drukte van die decennia was er alleen nog tij dens bijzondere feesten en dartstoer- nooien net voor de jaarwisseling. Bij haar platina tapjubileum in oktober 2019 stond Leu nog even stil bij de hoogtijdagen, toen inwoners van Er- remu vaak twee keer per dag langs kwamen. ,,Even bijkletsen 's mor gens tussen tien en twaalf uur met een kop koffie en soms een borrel en aan het eind van de middag, na het werk en voor het eten, nog een keer." Biljarters en kaarters bleven tot het eind komen, maar de duivenclub - die het Rad van Fortuin liet draaien - was al lang gevlogen en jongeren kwamen een stuk minder over de vloer. Toch hield Leu het café op dinsdagavond, vrijdagnamiddag en -avond en zaterdag open. Voor haar vaste klanten én met hulp van onder anderen haar kleinzoons. Die klan ten hielden haar ook op de been toen ze in 2019 zowel haar dochter als een kleinzoon verloor. Zorgstroom X-tra 12,50 donderdag 8 april 2021 Ongewild schade aan auto's De moderne auto's zijn te breed voor de smalle parkeervakken uit de jaren 70. En dus veroorza ken buren in de Middelburgse wijk Dauwendaele ongewild schade aan elkaars auto. Of ze parkeren door plaatsgebrek op 'loze stukjes stoep'. Maar daar krijgen ze dan weer een boete voor van 104 euro. „Zelfs voor ons goedkope plannetje dat het probleem een beetje oplost, heeft de gemeente geen geld." Maurits Sep Middelburg -Jan Maljaars, buurtbewoner Samuel Jackson, Jan Kortewerg en Jan Maljaars (vlnr) bij een ouderwetse parkeerplaats met te smalle vakken in Dauwendaele. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA -Chris Simons, wethouder René Hoonhorst Leu Hameling in oktober 2019, toen ze 70 jaar achter de tap van café De Vriendschap stond. FOTO LEX DE MEESTER winkel lokaal met korting bij 150 bedrijven slechts perjaar 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34