Restjes vaccin liever naar GGD-medewerkers dan weggooien 5 WANDELEN DEWEGNAAR.COM Wie doet het niet? Wandelen onder werktijd. Sinds corona de kop opstak, lopen we massaal de blaren onder onze voeten. De wandelapps en stappentellers zijn niet aan te slepen. Met het Zeeuwse DeWegNaar.com loop je heel Europa door. Het is vandaag de natio nale Wandel tijdens je werk-dag. Uit recent onderzoek van stich ting Wandelnet onder 1600 mensen blijkt dat 96 procent regelmatig tot dagelijks op werk dagen wandelt. Vaak met een stap penteller of een app als Ommetje of Strava in de aanslag. Lopen is helemaal hot, maar met 'De Weg Naar' wordt het nóg spannender. Bij deze virtuele wandelcompetitie, die het licht zag op Zeeuwse bodem, tel je (met je eigen favoriete stappenteller of app) elke stap die je op een dag zet en ga je op weg naar verre oorden. Eigen collega's De Schouwen-Duivelandse ge meente-ambtenaren Denise de Leeuw uit Heinkenszand en Janny de Jonge uit Renesse zetten de competitie aanvankelijk op voor hun eigen collega's. Twee maan den later doen al drie organisaties mee en staan er nog eens drie op het punt om in te stappen. Al met al goed voor honderden wande laars. Bij DeWegNaar.com kiezen be drijven en organisaties die inha- ken hun eigen reisdoel. Zo lopen de medewerkers van de Sloecen- trale in Vlissingen naar de collega vestiging in Frankrijk. En een lan delijke organisatie, die binnenkort met de competitie start, wil een rondje Nederland gaan maken. De deelnemers van de gemeente Schouwen-Duiveland, die 1 fe bruari aftrapten, wandelen naar Rome; zo'n 2100 kilometer (en bijna 3 miljoen stappen) verderop. ,,De eerste drie teams zijn al bin nen", vertelt mede-initiatief neemster Janny de Jonge. Tussendoor zijn er allerlei prij zen te winnen én niet per se altijd door de snelsten. ,,We hebben bij voorbeeld ook een motivatieprijs voor achterblijvers, met een ver dubbelknop. We verzinnen van al les. Mensen vinden dat zó leuk. Het zorgt onderling voor verbin ding." De Jonge en De Leeuw kwamen op het idee toen er gesprekken op poten werden gezet met mede werkers van de gemeente Schou- wen-Duiveland, als alternatief voor het rondje dat de gemeente secretaris normaal gesproken in zijn vakanties maakt. Dan rijdt hij eens mee op een vuilniswagen of bezoekt de ene of de andere afde ling. In plaats van die bezoekjes werden nu gesprekken gehouden. ,,We hoorden toen veel mensen klagen dat ze hun collega's zo mis sen. De koffiemomentjes, maar We hoorden veel mensen klagen dat ze hun collega's zo missen ook de beweging die je normaal hebt. Nu zit je een hele dag stil achter de computer." Het duo bedacht het plan in ja nuari en had in twee weken tijd 24 teams van 4 personen bij elkaar. Mensen die elkaar benaderden om een team te vormen maar die daarna de hele reis verbonden blij ven. Soms samen lopen, elkaar aanmoedigen, mooie routes naar elkaar doorappen en die dikke pret hebben om de wekelijks uitge reikte prijzen. ,,Juist ook voor een vrijwilligersnetwerk of een orga nisatie die zoekt naar verbinding binnen het bedrijf is dit leuk. Nor maal ga je eens een keer paintbal- len ofzo. Dat valt nu weg. Maar zo doe je toch op een leuke manier iets samen." Theo Giele Goes ,,Het voorkomen of het minimali seren van spillage is altijd het uit- gangspunt, niet het vaccineren van GGD-medewerkers an sich", bena drukt de GGD Zeeland. ,,Als vaccin overblijft, benadert de locatiecoör dinator degenen die in aanmer king komen." Daarbij geldt deze volgorde: Eerst medewerkers vaccinatieloca ties, dan medewerkers van zieken huizen/medische centra die (bin nenkort) ingezet worden om te vac cineren op de locaties, vervolgens medewerkers in de teststraten en tenslotte GGD-medewerkers met direct cliëntcontact. ,,Waar moge lijk wordt voor de tweede prik van deze groep eveneens gebruik ge maakt van vaccin dat eind van de Vaccin komt in flesjes waarmee maximaal zeven of twaalf spuitjes kunnen worden gevuld dag over is", zegt de GGD Zeeland. Vaccin komt in flesjes waarmee maximaal zeven (Pfizer) of twaalf (AstraZeneca) spuitjes kunnen worden gevuld. Het aantal mensen dat komt om een vaccinatie, is lang niet altijd een veelvoud van zeven of twaalf, dus blijft een klein aantal vaccins over. 9100 vaccinaties Ondanks de perikelen rond het AstraZeneca-vaccin zijn in de Zeeuwse GGD-prikstraten de afge- lopen week ruim 9100 mensen ge vaccineerd. Dat zijn er 3000 meer dan in de week daarvoor. De GGD vaccineert hier mobiele ouderen en zorgmedewerkers die door hun werkgever zijn uitgeno digd. Sinds dinsdag worden de uitno digingen verstuurd naar mensen uit de geboortejaren 1947 en 1948. Zij kunnen, ook als ze nog geen brief hebben gekregen, online een afspraak maken via www.corona- vaccinatie-afspraak.nl. Wandeltips donderdag 8 april 2021 GO Te voet door virtueel Europa Esme Soesman Zierikzee -Janny de Jonge, DeWegNaar.com Het is onvermijdelijk dat aan het einde van de dag een klein aan tal vaccins bij de GGD-prikstra- ten overblijft. Om deze kort houdbare vaccins niet weg te hoeven gooien, kunnen mede werkers in de prik- en teststra ten zich laten vaccineren. Bouw het wandelen op. Ga niet gelijk tot het uiterste Stel een kilometerdoel vast Kies een mooie route uit en probeer regelmatig een nieuwe route Zoek een wandelvriend of - vriendin zodat je elkaar kunt motiveren Trek goede wandelschoenen en fijne sokken aan. Janny de Jonge en Denise de Leeuw zijn fan van wrightsocks, die blaar- vrije voeten beloven Neem water en boterhammen mee voor onderweg (en een bankpas voor een kop koffie to go) Luister naar hoogleraar klini sche neuropsychologie Erik Scherder die uit de doeken doet wat lopen je allemaal op levert. Een filmpje van hem is te vinden op de website van Wandelnet (wandelnet.nl/wan- del-tijdens-je-werk-dag-2021) Parkeer je auto een stukje verder dan normaal of pak de trap in plaats van de lift Loop tijdens telefoonge sprekken Luister onderweg een mooie podcast of een spannend luis- terboek Denise de Leeuw (links) en Janny de Jonge begonnen hun eigen virtuele wandelcompetitie. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33