ZEELAND 3 BEET MET UNIEKE VONDST En wat te denken van Romeinse nederzetting Een Romeinse tempel staat er al Nog meer zaken uit de oudheid, zoals Krijn Oosterschelde Limburg. Dat is 330 miljoen jaar oud. ,,We hebben nu aan de hand van de fossielen de ouderdom van de bodem met zekerheid kunnen bepalen. De grond uit Kortgene is het oudste stukje Nederland dat we in handen hebben gehad. Als we nog dieper zouden kunnen boren, vind je uiteraard nog oudere ge steenten. Maar diepere boringen zijn er simpelweg niet." Diepe zee Dolenthousiast fantaseert hij over de wereld in die tijd. ,,Je moet je voorstellen dat Nederland nog net op het zuidelijk halfrond lag. Zo'n beetje waar nu Congo ligt." Zeeland bestaat nog niet. ,,Zeeland is een vrij diepe zee, dieper dan de Noord zee vandaag de dag." Maar het land erom heen is er al wel. ,,Dat is een woestijn. Er stromen riviertjes en beken. In deze periode kruipen de eerste planten uit zee het land op. Verder is er nog geen leven. De planten zijn een centimeter of 10 hoog en groeien rond rivieren en beekjes. Ze hebben nog geen lange wortels en kunnen nog niet groeien op drogere plekken. Stukjes plant zijn met rivierwater in zee ge spoeld. En ik kijk nu door mijn mi croscoop naar die overblijfselen." Dinosauriërs Sander heeft met zijn collega's een 'klein maar belangrijk stukje van de puzzel van de Nederlandse onder grond opgelost'. ,,Het gaat hier om gesteente dat maar liefst zes keer ouder is dan het tijdstip waarop de dinosauriërs uitstierven door een meteorietinslag." Maar we zijn er nog niet. Veel stukjes van de puzzel ontbreken nog. En dus komt er meer onder zoek. Ook in Zeeland. „Gesteente uit deze periode is interessant voor de winning van aardwarmte", legt Sander uit. ,,Uit boringen op ver schillende plekken in Nederland en België blijkt dat grondlagen uit het Devoon - de periode die volgt op die waar we nu over spreken - vaak winbaar warm water bevatten. Ge- othermie wordt gezien als een veel belovende bron van duurzame energie." Of Kortgene dan de plek wordt voor geothermie? Daarover valt volgens Sander op basis van dit onderzoek niets te zeggen. Maar Colijnsplaat heeft al tastbare herinneringen aan de Romeinen. Want sinds 2005 staat er een nage bouwde tempel, gewijd aan Nehe- lannia. Het is de godin voor zeelui en handelslieden. Een dergelijke tempel stond tussen 150 en 250 na Christus in de Romeinse nederzet ting Ganuenta. Dat lag ongeveer op de plek waar nu Colijnsplaat ligt. Overigens was er nog zo'n tempel; die stond in Domburg. Een Thoolse schipper treft in 1970 iets heel bijzonders aan. In de mon ding van de bij Colijnsplaat haalt oude stenen resten op in zij: net: delen van altaren. Niet zo heel vreemd. Want op de plek waar nu Colijnsplaat ligt, lag in de Ro meinse tijd de nederzetting Ganu- enta. De Romeinen voeren daar vandaan naar Engeland om onder meer visolie te verhandelen. Ze ge bruikten daarvoor houten schepen van een meter of 14 lang. Niet dat het iets te maken heeft met de bodemresten van Sander, maar op en rond Noord-Beveland zijn wel meer zaken gevonden uit de oudheid. Zoals Krijn. Hij was groot nieuws op 15 juni 2009. Hij is 40.000 tot 100.000 jaar oud en is de eerste Neanderthaler die in de Noordzee en op Nederlandse bo dem is gevonden. Het gaat niet om een compleet skelet, maar om een tien centimeter groot fragment van een schedeldak: een wenkbrauw boog. Door een schelpenzuiger omhoog gehaald uit het Middel- diep, 15 kilometer uit de Zeeuwse kust. donderdag 8 april 2021 De Nehalenniatempel in Colijnsplaat. foto ellen smaardijk-jobse Toenmalig minister Ronald Plasterk geeft uitleg aan de hand van de gereproduceerde schedel van Neanderthaler Krijn. foto anp Zo'n half miljard jaar geleden lag Nederland (de rode stip op de kaart) nog net op het zuide lijk halfrond. Sander Houben is geoloog en werkt voor TNO-Geologische Dienst Nederland. foto tno Kunstenaar Ludo van Well uit Colijnsplaat met de replica van een Romeins schip. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31