s? Compensatie voor studenten Minder positief getest in meeste gemeenten Handjes 2 Het oudste stukje Nederland ligt helemaal niet in Zuid Limburg, maar in Kortgene. 420 miljoen jaar oud is het. Maar voor je naar het dorp rent en een selfie maakt: het ligt wel twee kilometer onder de grond. ONTDEKKINGSANDER HOUBEN HEEFT Commentaar Studeren was nog nooit zo goedkoop als dit studiejaar, kun je cynisch zeggen. Kroegen en studentensociëteiten waren dicht, reizen onmogelijk en je hoefde geen dure kamer te huren. Alle colleges en lessen waren online. Als de voortekenen niet bedriegen wil het kabinet het hoger onderwijs heropenen. Meer dan een jaar zijn de universiteiten en het hbo op slot geweest. Dat is niet zonder gevolgen. Veel studenten hebben te maken met studievertraging, al is het al leen maar door het wegvallen van stageplaatsen. Studenten worden hiervoor nauwelijks gecompenseerd. Wie dit jaar afstudeert krijgt drie maanden collegegeld terug, wie zijn studie voortzet betaalt volgend studiejaar de helft. Alleen studenten met een aanvullende beurs, vanwege het lage inko men van hun ouders, krijgen een extra tegemoetkoming. Zelfs dan komt de compensatie niet in de buurt van de kosten van en het inkomensverlies door een extra studiejaar. Bedenk, het gaat om de generatie studenten die al te lijden heeft onder de afschaffing van de basisbeurs. Wie geen rijke ouders heeft, komt door de coronamaatregelen duizenden euro's dieper in het rood te staan bij de Dienst Uitvoering Onderwijs. Voor zo'n beetje elke groep in de samenleving die financieel schade ondervindt van de coronamaatregelen tast de overheid diep in de buidel. Studenten mogen daarop geen uitzondering zijn. Wie geen rijke ouders heeft, komt duizenden euro's dieper in het rood te staan Het aantal door de GGD afgenomen testen nam af met 1559 tot 11.275 in de periode van 29 maart tot en met 4 april. De GGD Zeeland vermoedt dat de afname te maken heeft met de paasdagen. Het percentage positieve testen bleef hetzelfde. ,,Dit kan dui den op een R-waarde die rond de 1 ligt", aldus de GGD Zeeland. ,,Als de R-waarde onder de één zakt, neemt het aantal besmettingen af en zal de druk op de zorg ook geleidelijk aan ALMANAK Ineens was tie er klaar mee: die vaatwasser in dat Goese huis. Sproeien wilde nog wel. Maar drogen, ho maar. Wat wil je na veertien jaar trouwe dienst? De nieuwe werd snel gebracht. Eentje die je kan bedienen met een app op de telefoon. Niet afnemen." Middelburg noteerde de meeste besmettingen, namelijk 139 (voorgaande week 156). Daarna vol gen Vlissingen 135 (163), Reimers- waal 126 (177), Terneuzen 118 (137), Goes 97 (119), Tholen 87 (137), Schouwen-Duiveland 75 (69), Veere Bij R-waarde onder de één daalt het aantal besmettingen - GGD Zeeland 67 (58), Kapelle 64 (80), Borsele 47 (64), Hulst 43 (29), Sluis 37 (29), Noord-Beveland 20 (26). Met 267 meldingen per 100.000 inwoners zat Zeeland volgens het RIVM de afgelopen week iets onder het landelijk gemiddelde. dat de Goesenaar dat wilde, maar het zat er op. In no-time hing het ding aan de wifi. Vanuit bed kan hij het bedie nen. Zijn vrouw schudde la chend haar hoofd. ,,Hoe zet je nu zijn handjes aan? Je weet wel, die kunnen in- en uitrui men SVRZ stoot minder CO2 uit Groot alarm voor brand bij Linex KRUININGEN Raad steunt duivencentrum Het oudste stukje ligt in Kortgene. Al gaat het natuurlijk om het idee. Onderzoekers presenteren de op vallende ontdekking vandaag vol trots op een congres. Nog steeds is Sander Houben onder de indruk van zijn vondst. ,,Dit is prachtig. Je moet je voor stellen dat je een half miljard jaar terug in de tijd kijkt." Sander is geoloog en werkt voor TNO-Geo- logische Dienst Nederland. Hij on derzoekt hoe de bodem in elkaar steekt. Gelukkig hoeft hij zelf geen gaten te boren om bodemmon sters te nemen. Dat heeft de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (Nam) al gedaan. Want die zocht in 1982 nabij Kortgene naar aardolie en gas. Ze boorden maar liefst tot een kilo meter of twee diep. De stukken grond die ze toen naar boven haal den, liggen nu nog opgeslagen in Zeist. ,,In een enorme loods", ver telt Sander. ,,Daar liggen alle ge steenten die ooit zijn opgeboord. Vele tienduizenden monsters." Walhalla Een walhalla voor geologen dus. Nou hebben ze bij TNO wel een beetje kijk op hoe het er onder de grond uitziet. Dus Sander had al een donkerbruin vermoeden dat hij eens moest gaan kijken naar wat in Kortgene naar boven is ge haald. ,,De bergrug die je in de Ar dennen ziet, loopt bijna in een rechte lijn door Zeeland naar Lon den. In Zeeland ligt de bodem van 400 miljoen jaar geleden meer aan de oppervlakte dan op andere plekken in Nederland", verklaart hij. Natuurlijk, in de jaren 80 zijn de monsters ook onderzocht, maar volgens Sander 'in grove stappen'. Toen is niets opmerkelijks gevon den. Nu wel. Sander heeft een jaar geleden de cilinder met Kort- geense grond uit de schappen ge haald, het schoon laten maken en in Utrecht onder een microscoop gelegd. Sporen Een wereld gaat voor hem open. Al is het niet direct. ,,Het is echt zoe ken naar een speld in een hooiberg. Ik moest er veel monsters voor on derzoeken. Uiteindelijk vond ik fos siele restjes: sporen. Vergelijk het met pollen waar je hooikoorts van krijgt. Die sporen zijn van de aller eerste plantjes die op aarde groei den." Natuurlijk raakt hij enthousiast. Maar voordat hij een gat in de lucht springt, checkt hij zijn bevindin- Het is echt zoeken naar een speld in een hooiberg gen. Hij vergelijkt wat hij onder de microscoop ziet met eerdere vond sten in Saudi-Arabië. ,,Daar zijn ge steenten uit die tijd veel minder diep begraven geweest. Ze zijn ga ver en fossielen zijn beter bewaard gebleven." Nee, het wordt geen spelletje 'zoek de tien verschillen'. Hij heeft beet. De grond in Kortgene is in derdaad tussen de 420 en 430 mil joen jaar oud. Ouder nog dan het oudste gesteente dat in ons land aan het oppervlak zichtbaar is: de Hei mansgroeve langs de Geul in Zuid- donderdag 8 april 2021 In de provincie zijn volgens de GGD Zeeland afgelopen week 1053 mensen positief getest op corona, 191 minder dan in de voorafgaande week. In negen van de dertien Zeeuwse ge meenten werd bij minder men sen corona vastgesteld. Theo Giele Goes Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Ouderenzorgorganisatie SVRZ heeft minder CO2 uitgestoten, dan ze zich had voorgenomen. In het meerjarenplan was het doel om tussen 2017 en 2020 10 procent minder CO2 uit te stoten, maar de echte uitstoot nam met 28 procent af. Dat kwam onder meer door de installatie van waterpompen, waarmee 400.000 kubieke meter aardgas is bespaard. Er werden 6610 zonnepane len geïnstalleerd, er kwa men 20 elektrische be drijfsauto's bij en SVRZ stapte voor de locatie Ter Valcke over op groene stroom. KOEWACHT Bij het bedrijf Linex Pro Grass aan de Emmabaan in Koewacht is gisteren een smeulbrand ontstaan waar veel rook bij vrij kwam. De brandweer sloeg groot alarm en zette twee blusvoertui- gen in. Later werd daar een COBRA-unit aan toe gevoegd. Dat meldde de Veiligheidsregio op Twit ter. Cobra is een speciaal blussysteem dat de brandweer gebruikt voor het bestrijden van bin nenbrand. Het gaat dan om brand in afgesloten ruimtes zoals containers, opslagtanks en leidingen maar ook woonruimtes en bedrijfshallen. Bij Linex worden vezel platen van vlas gemaakt. Duivencentrum Nishoek in Kruiningen kan reke nen op de steun van de gemeenteraad van Rei- merswaal. Op intiatief van VVD, SGP en CDA wil de raad onder voor waarden garant staan voor een bedrag van 250.000 euro. Daarmee kan de duivenvereniging een lening afsluiten voor nieuwbouw. De club, die veel nieuwe én jonge leden telt, moet binnen kort het huidige onder komen verlaten. De leden willen een onder komen bouwen bij de ijs baan en het complex van VV Kruiningen. De raad besluit eind deze maand. Kortgene is oudste stukje van Nederland Jeffrey Kutterink Kortgene - Sander Houben, geoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30