Spannende eindstrijd Big Brother REMBRAI 24 MEDIA CULTUUR Dj Lantinga op plek Smit Weer naar Danny Vera Gesloten winkels, geen festivals of avondjes stappen en beperkt bezoek van vrienden of familie: Jill (22), Nick (30) en Liese (28) be sloten alle hysterie rondom corona achter zich te laten en lieten zich opsluiten in een huis waar ze dag en nacht met camera's werden gevolgd. Via een onlinelivestream en dagelijks op televisie konden kijkers de ont wikkelingen volgen. Deelname aan Big Bro ther betekende voor de drie ook dat ze geen flauw benul hadden van wat zich buiten af speelde; telefoons en andere vormen van in formatievoorziening waren niet toegestaan. Vandaag staat de drie finalisten echter een grote dag te wachten: ze verlaten de woning en een van hen - de win naar - gaat zelfs met een groot geldbedrag naar huis. De Neder landse Jill heeft geen idee wat ze moet ver wachten. ,,Ik hoop dat corona voorbij is, maar ik denk het niet. We hebben inmiddels krantenartikelen te le zen gekregen en dat zag er niet best uit. Ik hoop dat de cijfers flink zijn gedaald.'' Net als de Vlaamse Nick en Liese hoopt Jill vurig op meer vrijheid als ze morgen weer op 'vrije voeten' zijn. ,,Ik had gehoopt dat we de zomer in zouden gaan met festivals, maar ik reken er niet op'', aldus Jill, die hoopt dat ze in ieder geval weer wat mensen kan zien bij thuiskomst. ,,Het zou niet leuk zijn als ik buiten kom en niet kan afspreken met vrienden of familie.'' In ieder geval kan Jill, die eerder te zien was in First Dates, bij thuiskomst gaan ontdekken hoe sterk de liefde tussen haar en Thomas is. Zij ontmoet ten elkaar in het pro gramma. De kijkers konden 'de vriendschap' tus sen de twee zien opbloeien. Terugblikkend op hun tijd, hebben de finalisten genoten en veel over zichzelf geleerd. Toch was er ook flink wat negativiteit in het huis. Zo erg, dat drie deelnemers (Daniëlle, Nathalie en Jowi) be sloten hun biezen te pakken. Voor Nick een op luchting. ,,Ik merkte dat er spanning was. Mensen die bijvoorbeeld niet naar de badkamer durfden omdat ze geen klik hadden met degenen die daar stonden. Het is goed dat ze zijn gegaan, anders hadden ze vast heel negatief teruggedacht aan Big Brother.'' Ik hoop dat corona voorbij is bij thuiskomst HET GEHEIM VAN DE MEESTER DE NACHTWACHT Volgens alle kunstkenners is De Nachtwacht niet te evenaren, tóch gaat kunstenaar Lisa Wiersma een poging wagen. Voor tv- programma Het Geheim van de Meester schildert ze het bekendste werk van Rembrandt van Rijn na. En zelfs nog iets groter dan het origineel. Emoties wisselden zich in rap tempo af toen Lisa Wiersma werd gevraagd om het bekendste kunstwerk van de Nederlandse ge schiedenis te kopiëren. ,,Ja natüürlijk wil ik dat, zei ik. Maar direct daarna dacht ik: oh help, waar begin ik aan?!'' Het wordt een project waar de kunstenaar zeker zes maanden aan zal werken. En dat is niet lang, want de meester zelf deed er waarschijn lijk dik twee jaar over. Gisteren werd het monsterproject officieel afgetrapt. Wiersma stond nog een beetje onwennig in haar nieuwe 'atelier': midden in het Rijks museum, recht tegenover het origi neel. Hier, op een steiger, zal ze gaan schilderen. ,,En dat wordt ploeteren'', verwacht ze. Nu nog zonder publiek, vanwege de strenge coronamaatrege len, maar wellicht zal dat later dit voorjaar anders zijn wanneer het Rijksmuseum weer open gaat. Dummies Nog even De Nachtwacht voor dum mies: het doek is 3,80 bij 4,5 meter en weegt 337 kilo, schoon aan de haak. Rembrandt schilderde officieren en schutters, die in de 17de eeuw de stad Amsterdam beschermden. Met als belangrijkste duo in het midden: ka pitein Frans Banninck Cocq (in het zwart) en luitenant Willem van Ruytenburch. Rembrandt rondde zijn werk in 1642 af en moet daarvoor ongeveer 1600 gulden hebben gekre gen - een enorm bedrag voor die tijd. Anders dan zijn tijdgenoten schil derde Rembrandt de schutters niet braaf in het gelid en speelde met licht en donkercontrasten. Dat laatste wordt volgens Wiersma gelijk ook de grootste uitdaging. ,,Door de lichtval heb je het gevoel dat het schilderij een momentopname is geweest, alsof de schutters elk moment in ac tie konden komen. Het lijkt alsof hij een foto heeft genomen van een straatscène, terwijl de camera nog uitgevonden moest worden. DSt pre cieze gevoel evenaren wordt héél moeilijk.'' Ze twijfelt even. Die jas van luite nant Van Ruytenburch wordt ook een hersenkraker. Alleen al voor het goudborduursel op de mantel ge bruikte Rembrandt negen soorten verf, blijkt uit recent onderzoek van het Rijksmuseum. ,,Rembrandt moet De uitdaging is om het schilderij leven in te blazen. Geloof me: daar gaat veel tijd en frustratie inzitten hier ook mee geworsteld hebben. Misschien heeft hij gebaald en ge dacht: waar ben ik aan begonnen?'' denkt Wiersma, die al in een eerder seizoen een bedrieglijk echte kopie maakte van Vermeers Het melkmeisje. Twee keer eerder werd een werk van Rembrandt van Rijn nagemaakt in het Avrotrosprogramma Het Ge heim van de Meester, maar dat waren veel kleinere werken, ter grootte van een A4'tje. Soms vloeiden er tranen, omdat de voorganger van Wiersma stukliep op de gouden krulletjes in Rembrandts zelfportret. De uitda ging is elke keer opnieuw om zo dicht mogelijk bij het origineel te ko men, zo vertelt producent Marc Pos. ,,Tot in de allerkleinste details.'' Zo werd er zelfs een haar - plus haarzakje - in het schilderij Jeremiah verwerkt. Oorspronkelijk zit hier een haar van Rembrandt in, maar in de kopie werd een haar van één van een Jill, Nick en Liese vertrokken midden in de co ronacrisis naar het huis van realityprogramma Big Brothervoor een nieuw avontuur. Vandaag, honderd dagen later, wordt er een winnaar ge kozen en trekken ze de wijde wereld in. We spraken Jill en Nick voor de finale. Maxime Segers donderdag 8 april 2021 GO SONGFESTIVAL Radio-dj Sander Lantinga is dit jaar naast Cor- nald Maas te horen als com mentator bij het songfestival. De Radio 538-dj vervangt de an dere vaste com mentator Jan Smit, die dit jaar een van de pre sentatoren is van de show. *9 *9 MUZIEK Danny Vera, Jack Poels, Blaudzun en Thijs Boontjes treden op tij dens corona- proefevene- menten. De line-up wordt op podiawebsites gepresenteerd. Melkweg en Pa- radiso hebben die nog niet be kendgemaakt. Van boven naar be neden: Jill, Nick en Liese. foto's -Jill Hanneke van Houwelingen 44 —Lisa Wiersma Vlnr: Rijksmuseum-directeur Taco Dibbits, kunstenaar Lisa Wiersma, producent Marc Pos. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24