Unieke zege Wiebes in Scheldeprijs Shanice van de Sanden verloor haar vader, maar voelt zich 22 Shanice van de Sanden schittert sinds kort met Lionel Messi in een Pepsi- reclame, maar binnen het veld is ze niet meer zo bepalend voor de Leeuwinnen als ze ooit was. Na een lastige periode, waarin ze onder meer haar vader verloor, kan ze dat eenvoudig in perspectief plaatsen. ,,Er is heel veel meer dan voetbal.'' De renster van Team DSM bleef na 136 kilometer in een massa sprint de Deense Emma Nors- gaard en de Italiaanse Elisa Bal- samo voor. Voor de 22-jarige Wiebes was het de eerste zege van het seizoen. Halverwege vo rig jaar stapte ze over van Park hotel Valkenburg naar Team Sunweb, de ploeg die dit jaar is overgegaan in Team DSM. ,,We wisten dat dit een goede koers was voor ons'', vertelde Wiebes. ,,Er stond wel wind, maar het was niet genoeg dat er verschil len ontstonden. De sprint ver liep behoorlijk chaotisch, maar mijn ploeggenoten brachten me in de juiste positie. Het voelt echt goed om voor hen ook deze wedstrijd te winnen. We waren er dit jaar al een paar keer dicht bij.'' In de voorlaatste lokale om loop viel Daniek Hengeveld aan. De pas 18-jarige Nederlandse had maximaal één minuut voor sprong, maar werd achterhaald. Bij de mannen klopte Jasper Philipsen, ploeggenoot van de afwezige Mathieu van der Poel, de Deceuninck-sprinters Marc Cavendish en Sam Bennett. Anema kiest voor Jumbo Tweede zege van Nederland INTERVIEW Als Shanice van de Sanden (28) vanuit Nederland naar Duitsland rijdt, pinkt ze de laatste tijd re gelmatig een traantje weg. De lange autorit richting Wolfs burg is een rustmoment en dan denkt ze aan alles wat er de laatste tijd is gebeurd in haar leven. En dat is nogal wat. Eerst overleed haar schoonvader. Toen kreeg haar vrien din corona en zat ze een tijd in qua rantaine. Daarna verloor ze ook haar eigen vader. ,,Ik heb het afgelopen halfjaar wel meegekregen dat er heel veel meer is dan voetbal en dat fami lie echt ontzettend belangrijk is", zegt ze. Het heeft ook de carrière van Van de Sanden beïnvloed. De snelle aanvalster, één van de sterkhouders van de Leeuwinnen die de afgelopen jaren de harten van het Nederlandse voetbalpubliek stalen, heeft als van zelfsprekend een lastige periode ach ter de rug. En dat terwijl ze het afge lopen halfjaar graag had willen ge bruiken om weer terug te groeien naar haar topvorm. Ruim zes maan den geleden, op 18 september, stond ze in de EK-kwalificatiewedstrijd te gen Rusland voor het laatst in de ba sis bij het Nederlands team. Op die zelfde dag tekende ze haar contract bij VfL Wolfsburg. Bij Olympique Lyon, de beste club ter wereld in het vrouwenvoetbal, was ze een belangrijke speelster, maar kwam ze in haar laatste seizoen vooral als invaller binnen de lijnen. Ze koos ervoor om naar Duitsland te gaan, zodat ze weer haar stempel op het spel van een team kon drukken. Het lukte niet. Ook bij Wolfsburg is Van de Sanden geen basisspeelster. ,,Dat is natuurlijk niet leuk", geeft ze aan. ,,Maar ik heb zo veel meege maakt in korte tijd. Ook samen met mijn vriendin. We zijn nog niet zo heel lang samen en dan verlies je alle bei je vader. Dat is ook waardoor het me nog niet is gelukt om weer op mijn topniveau te komen." Ik ben heel trots dat ik in die reclame zit, om te kunnen laten zien dat je als vrouwelijke voetballer naast Messi, Pogba en Sancho kunt staan Haar status bij de Leeuwinnen is ook veranderd. Tijdens het succes volle WK 2019 was ze nog een vaste waarde, nu moet ze knokken voor haar plekje. Voordat ze deze week aansloot bij het trainingskamp van de Leeuwinnen in Spanje was ze ruim vier maanden niet bij het Ne derlands team geweest. De vorige in terlandperiode, in februari, miste ze vanwege de begrafenis van haar va der in Suriname. Met een flinke dosis extra levenser varing keerde ze deze week terug. Maar berusten in een rol als wissel speler en haar ervaring gebruiken om een soort mentrix te worden voor de jongere speelsters, dat wil ze niet. ,,Ik wil gewoon weer belangrijk zijn, weer de oude Sjaan zijn. Ik weet dat het er nog in zit. Ik kom niet naar het Nederlands elftal om alleen maar met mijn ervaring het team te hel pen. Ik kom ook echt om mijn mo ment te pakken en weer belangrijk te zijn met assists en doelpunten." Ze zal hard moeten werken om weer op dat niveau te komen, dat be seft ze zelf ook. ,,Ik moet vechten voor mijn plekje. En dat komt niet al leen door mijn eigen mindere peri ode, maar ook omdat andere meiden steeds beter worden. Dat betekent voor mij dat ik af en toe door de zure appel heen moet bijten, want ik wil er gewoon in staan. Maar ik moet ook realistisch zijn. En tegelijkertijd is het mooi dat de ontwikkeling bij som mige meiden zo hard gaat, dat er goede concurrentie is." Maar toch, rond Van de Sanden hangt nog altijd het aura dat ze een sterspeelster is bij de Leeuwinnen, zoals ze voor het grote publiek nog steeds één van de sterren van het vrouwenvoetbal is. Zo is ze sinds kort te zien in een reclame van Pepsi, sa men met Lionel Messi, Paul Pogba en Jadon Sancho. ,,Maar ik heb me nooit echt een ster gevoeld, hoor", nuan ceert ze. ,,Ik ben daar heel chill in. Ik wil dat ook overbrengen op de jon gere meiden. Ga niet naast je schoe nen lopen, maar doe het ook voor het vrouwenvoetbal, om dat naar een nóg hoger plan te trekken. Ik ben heel trots dat ik in die Pepsi-reclame zit, maar vooral om de jonge meiden te kunnen laten zien dat het mogelijk is om als vrouwelijke voetballer naast Messi, Pogba en Sancho te staan." En ook dat wekt tranen op tijdens de autorit naar Wolfsburg. ,,M'n moeder zegt vaak dat ik moet besef fen wat ik heb bereikt. Daar word ik weleens emotioneel van. Zeker na het verlies van mijn vader. Als hij die reclame had gezien, was hij zo trots geweest." donderdag 8 april 2021 GO SCHOTEN De Nederlandse wielrenster Lorena Wiebes heeft gisteren de eerste vrou weneditie van de Scheldeprijs gewonnen. SCHAATSEN Reina Anema schaatst de komende twee seizoenen voor Team Jumbo-Visma. De 27-jarige schaatsster uit Gorredijk komt over van Team FrySk. Anema eindigde het afge lopen seizoen als tweede op de 3000 en 5000 meter van de NK afstan den. Ze werd derde op het NK allround. CURLING De Nederlandse curlingmannen hebben hun tweede zege binnen op het WK in het Canadese Cal gary. Het team van bonds coach Shari Leibbrandt won met 7-5 van Duitsland. De overwinning betekent dat het Nederlands team niet meer op de laatste plaats staat. China staat veertiende en laatste met acht nederlagen tegen twee zeges. Tranen op weg naar Marijn Abbenhuijs Rotterdam/Marbella Van de Sanden naast Lionel Messi en andere grootheden als Jadon Sancho (l) en Paul Pogba (r) in een reclamecam pagne voor Pepsi. Van de Sanden in actie tegen Japan op het succesvol verlo pen WK van 2019. FOTO PIM RAS -Shanice van de Sanden Lorena Wiebes. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22