WERK Hoeje kunt verbinden inje dagelijks werk Als je kopen echt niet kunt laten Veulenbrigadier r DOE MEE EN WIN EE 18 Je brein op het werk Empathie op de werkvloer verbetert de sfeer én zorgt voor betere resultaten, gelooft coach-spreker Marco Buschman. Volgens de Amerikaanse schrijfster Anita Moorjani kunnen empathische leiders de wereld veranderen. ,,In goed functionerende teams is er vaak echte aandacht voor het individu.'' |T» Wat doet een eb jij weleens iets gekocht waar je ach teraf spijt van had? Een duur colbert dat je nooit hebt gedragen, verse groenten die liggen te verpieteren in de koelkast of een auto die tegenvalt? Dat komt vaak voor: uit Brits on derzoek uit 2017 blijkt dat maar liefst 82 procent van de volwassenen weleens last heeft van buyer's remorse. We denken dat we blij worden van dingen kopen, en dat klopt voor korte tijd. Daarna den dert het leven weer ver der en maakt het weinig uit of je daar de nieuwste smartwatch bij draagt. Over drie jaar moet je toch weer een nieuwe. uit die hedonistische tredmolen te stappen en zo min mogelijk meer te kopen. Toen kwam co rona en dat maakte mijn voornemen moeilijker én makkelijker. De win kels sloten hun deuren, maar internet lonkte dag en nacht. Wie het kopen echt niet kan laten, kan toch geld uitgeven aan dingen die gelukkig maken, meent sociaal psycholoog Thomas Gi- lovich. Hij concludeerde dat geld het meeste geluk oplevert als je het be steedt aan bijvoorbeeld vakanties, concerten of etentjes. Tja, dat kan nu dus niet. Of toch. De reden dat ervaringen ons gelukki ger maken dan spullen is dat ze minder goed te vergelijken zijn. Bij een telefoon blijf je je afvra gen of je de beste hebt gekocht, maar kampeer- vakanties zijn uniek. Of koop spullen die ervaringen opleveren, suggereert Gilovich. Als een nieuwe telefoon of tablet zorgt dat je kan videobellen met je ouders of kleinkinderen, dan maak je herinnerin gen. Een nieuwe fiets brengt je naar mooie plekken, een bordspel levert gezellige avonden met je gezin op. Na veel nadenken gaf ik me op voor een online cursus grafisch vormgeven. Ik heb nog geen spijt. Een mooie baan als manager met veel verantwoordelijk heid én geld. Dan was je succesvol, dacht Marco Buschman (53) lang. Tot hij het allemaal had. ,,Ik maakte lange dagen en zag mijn kinderen amper. Tijdens het avondeten werkte ik regelmatig door. De focus lag altijd op nog beter presteren. Ik werd steeds minder blij en besloot een coach in te schakelen. Een van de eerste vragen die hij stelde was: wie ben jij eigenlijk? Van hem leerde ik dat je eerst mens bent en dat je een functie hebt. Vanaf dat moment ben ik anders gaan denken over werk. Gaan zien hoe belangrijk het is dat ook de menskant van jezelf en je collega's aan bod komt tijdens de werkdag.'' Jarenlang overschreeuwde hij zich zelf in een harde wereld waar weinig ruimte was voor emoties. Inmiddels gelooft Buschman dat het essentieel is dat werkgevers investeren in het relationele contact met werknemers. Hij traint anderen op dat vlak en schreef het boek Verbindend vermogen hierover. ,,Ik hoor vaak dat leidinggevenden wel willen, maar dat het toch een soort sluitpost is. Het persoonlijke komt als er nog tijd over is. Dat is ontzettend jammer. Uit ervaring weet ik dat aandacht en begrip voor medewerkers er uiteindelijk voor zorgt dat ze excelleren in hun werk.'' Porseleinen poppetje De Amerikaanse schrijfster Anita Moorjani (52) merkt dat het tonen van emoties vaak nog als een zwakte wordt gezien. Van haar verscheen onlangs het boek De kracht van empathie. ,,Als kind ving ik eens een gesprek op tussen mijn tante en moeder. Mijn tante zei: jouw dochter is een porseleinen poppetje. Ze is overgevoelig. Daar moet je echt wat aan doen.'' Die gedachte is volgens Moorjani het grote probleem in de wereld van vandaag. ,,We leren kinderen om sterk te zijn. Dat zie je terug in de sfeer bij veel bedrijven. Terwijl ik geloof dat we de gevoeligheid meer moeten waarderen.'' In haar boek schrijft ze vooral over 'empaten'. Dit zijn mensen die, net als Moorjani, zeer gevoelig zijn. Het is verwant aan hoogsensitiviteit en werd een aantal jaren geleden voor het eerst beschreven door de Ameri kaanse psychiater Judith Orloff en de psychotherapeut Elaine Aron. ,,Als ik iemand tref met liefdesverdriet, kan ik letterlijk zijn of haar pijn voelen. Daardoor kost het mij geen moeite om me in te leven én echt te luisteren naar die ander. Als empaat word je geboren, maar ik geloof dat anderen van ons kunnen leren. In het leven en op de werkvloer.'' Omdat elke organisatie resultaten wil halen, wordt volgens Buschman binnen veel bedrijven vooral gespro ken over visie, strategie, jaarcijfers en de acties om te kunnen groeien. ,,Bij grote veranderingen worden vaak de knapste koppen van het bedrijf bij elkaar gezet. Terwijl dit lang niet altijd de best uitvoerende teams zijn. Sterker nog: bij de teams die ik de afgelopen jaren begeleidde, zag ik juist dat het bij goed functionerende teams om iets anders draait: dat men sen zich gezien en erkend voelen. Dat er ruimte is om te zeggen wat het in dividu denkt en een leidinggevende Lijkt dit je wat? Kijk voor vacatu res op de site van deze krant bij /werkt Doe mee en win een extra maandsalaris! Het Nationaal Salaris Onderzoek geeft inziet Nederland. Ga naar lntermediair.nl/salaris. vul modaal maandsalaris tw.v. 2.816. DONDERDAG 8 APRIL 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Begin 2020 besloot ik BO BOUWMEESTER (22) is veulen brigadier bij de Universiteitskliniek voor Paarden in Utrecht. Wat doe je precies? ,,Ik verzorg heel zieke veulens.'' Wat vind je het leukst aan je werk? ,,Als een dier weer kan drinken bij de moeder, is dat alle moeite waard.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Persoonlijke aandacht laat werknemers excelleren RIANNE VAN DER MOLEN ■mr\ i GA NAAR INTERMED

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18