Zonnestudio's gaan voorlopig nog niet open Noors fonds koopt helft van windpark bij Zeeuwse kust ECONOMIE 17 Uitspraak in kort geding Wacht niet tot de overheid alle risico's wegneemt, maar neem zelf ook risico's Bij de versoepeling van de corona maatregelen is de contactberoepen, zoals kappers en schoonheidsspeci alisten, groen licht gegeven om be gin maart de deuren te openen. Dat geldt niet voor de zonnestudio's. Die keuze is volgens de kortgeding rechter niet onrechtmatig. Daarbij, zo luidt het vonnis, moet de regering in coronatijd keu zes maken, omdat er niet te veel te gelijk kan worden versoepeld. De keus is naast opening van scholen, toestaan van buitensporten en winkelen op afspraak gevallen op heropening van contactberoepen. 'Zonnestudio's horen niet in die ca tegorie en vallen om die reden bui ten de laatste versoepeling', klinkt het. De branchevereniging van zon- nestudio's, Samenwerking Verant woord Zonnen (SVZ), vindt de uitspraak teleurstellend. ,,Uiter- aard respecteren we de uitspraak van de rechter, maar we begrijpen niet dat de rechter meegaat in de willekeur van de overheid. Er is niet gekeken naar de menselijke maat'', reageert SVZ-voorzitter Huib van Heest. Veilig De brancheorganisatie vergelijkt de eigen sector met contactberoepen en vindt daarom dat zonnestudio's net als nagelstudio's of kapsalons open moeten kunnen. Bovendien zou dat veilig en verantwoord kun nen, omdat er nauwelijks contact nodig is tussen personeel en bezoe kers van een zonnestudio. „Klanten gaan in een gesloten cabine alleen naar binnen en er is dus absoluut geen contact met klanten en het personeel. De lucht in de zonnestu- dio's wordt honderd keer per uur gereinigd'', aldus Van Heest. De rechter oordeelde dat omdat in zonnestudio's (relatief) veilig kan worden gewerkt, dat nog niet betekent dat tot openstelling moet worden overgegaan. ,,Een openstel ling van de zonnebranche leidt hoe dan ook tot meer contactmomen ten en meer reisbewegingen en *De keuze om kapsalons wel, en zonnestudio's niet te openen, is rechtmatig daarmee tot het risico op meer be smettingen en een verdere ver spreiding van het virus.'' Nederland telt ruim vierhonderd zonnestudio's. Volgens de branche organisatie is de financiële nood bij de ondernemingen enorm. SVZ hoopt daarom dat de zonnestudio's toch op korte termijn de deuren weer mogen openen. Van Heest: ,,Wij nemen aan dat wij volgende week bij de persconferentie te ho ren krijgen dat wij wel open kun nen.'' SVZ is overigens niet de eerste die via een kort geding heropening hoopte af te dwingen. Eerder stap ten al Koninklijke Horeca Neder land en INretail naar de rechter, maar ook die brancheorganisaties kregen nul op het rekest. Het park telt 94 windmolens en heeft een productiecapaciteit van 752 megawatt. Dat is genoeg om circa 1 miljoen Nederlandse huishoudens jaarlijks van elek triciteit te voorzien. Vorig jaar gingen al geruchten dat 0rsted een belang in het windpark wilde verkopen. Het Deense be drijf is de ontwikkelaar van Bors sele 1 2, het op een na grootste offshorewindpark ter wereld op ongeveer 23 kilometer van de Zeeuwse kust. De bouw werd vorig jaar afgerond. Het is voor het eerst dat het Noorse staatsinvesteringsfonds een direct belang neemt in een project rond duurzame energie. ^Borssele 1 2 is het op een na grootste offshore- windpark ter wereld Het fonds belegt de inkomsten uit de Noorse olie- en gasindu- strie en is met een beheerd ver mogen van bijna 1100 miljard euro het grootste staatsfonds ter wereld. De Noren willen nog meer directe investeringen gaan doen in schone energiebronnen. derde tot driekwart van de ener gierekening is gas.'' En dat aardgas vervangen is een enorme klus. ,,Er zijn drie opties voor verduurzaming. Alles elek trisch maken, ook verwarming. De tweede optie is de woning aanslui ten op een warmtenet of de gasin- frastructuur blijven gebruiken en aardgas vervangen door groen gas of andere duurzame gassen zoals waterstofzegt Van der Linden. Kostbaar Helemaal elektrisch is een optie voor nieuwe huizen. Maar voor oude woningen is dat te kostbaar. ,,Dan moet een huis helemaal ge ïsoleerd zijn, dan praat je al snel over 20.000 tot 30.000 euro voor een oude woning'', zegt Arthur van Schayk, algemeen directeur van Remeha, een bedrijf dat ver warmingsketels en warmtepom pen maakt en installeert. ,,Dat zal het draagvlak voor warmtepom pen niet vergroten.'' Remeha heeft al op eigen risico verwarmingsketels ontworpen die op waterstof kunnen branden. De ketels zijn er, nu is het nog wach ten op klanten. Stedin en Remeha vragen de overheid om ruimte om te experi menteren. In Uithoorn is eind vo rig jaar een proef gedaan in een sloopwijk, waar aardgas is vervan gen door waterstof met gebruik van bestaande gasleidingen. De re sultaten zijn bemoedigend. Maar er is meer onderzoek nodig, ook om te kijken wanneer elektrifica tie beter is, en wanneer waterstof. Ook moet er meer ervaring opge daan worden in het geschikt ma ken van gasnetten voor waterstof. Aardgas is goedkoop en comfor tabel, maar stoot CO2 uit. Water stof is duur en nog onvoldoende beschikbaar. Een dilemma. Maar de omslag zal er toch komen, denkt Van der Linden. ,,Door di verse heffingen wordt aardgas duurder. De prijs van waterstof zal gaan dalen als de productie op gang komt.'' Dan wordt waterstof vanzelf economisch rendabel. Maar uiteindelijk zal de consu ment meer voor energie gaan beta len, verwacht Van der Linden. maar voor vrachtwagens zijn de batterijen niet krachtig genoeg. Waterstof als brandstof is dan een mooie oplossing. De overheid moet investeren in infrastructuur en via subsidies be drijven stimuleren om in water stof te investeren. Maar de bedrij ven moeten niet alleen op de over heid wachten, vindt Samsom. ,,Wacht niet tot de overheid alle ri sico's wegneemt, maar neem ook zelf risico's. We hoeven niet alle maal Elon Musk te zijn, maar een bedrijf als Shell opereert nu hele maal aan de andere kant van het spectrum. Grotere stappen van het bedrijfsleven zijn nodig.'' Inmiddels zijn er de nodige ini tiatieven vanuit het bedrijfsleven. In Groningen liggen plannen om 9 miljard euro in waterstofproduc tie en windenergie te steken. Ook in de Rotterdamse haven en de Zeeuwse Delta zijn plannen voor miljardeninvesteringen in water stofproductie. In Zeeland zitten grote energiegebruikers als Dow en Yara, de grootste kunstmest- producent van Europa. En in Rot terdam wil Shell een elektrolyse- machine neerzetten die gevoed wordt door stroom van een wind- park op zee. Met Koplopers Neder land Waterstofland, een initiatief van Toyota (Louwman Group), Gasunie, Groningen Seaports, Re meha, Shell, Stedin Groep en Port of Amsterdam, wil het bedrijfsle ven nog extra stappen zetten. De verwachting is dat waterstof goedkoper wordt naarmate de pro ductie opgevoerd wordt. Samsom trekt de parallel met windenergie. ,,Onder het kabinet Rutte II trok ken we 13 miljard euro uit voor subsidie op windstroom. Maar de prijs is zo hard gedaald dat we maar 4 miljard euro subsidie heb ben gegeven.'' Speciale aandacht is er voor de gebouwde omgeving. Er moet draagvlak komen voor de energie transitie onder de bewoners van de 7 miljoen huizen in Nederland. ,,Er wordt wel steeds gesproken over elektrificatie van de huizen'', zegt Marc van der Linden, be stuursvoorzitter van netbeheerder Stedin. ,,Maar aardgas is nu veel belangrijker dan elektriciteit. Twee donderdag 8 april 2021 GO - Diederik Samsom, kabinetschef eurocommissaris Timmermans De zonnestudio's blijven voorlo pig op slot. De staat is niet ver plicht om de sluiting van zonne- studio's per direct ongedaan te maken, zo heeft de rechter gis teren beslist. De brancheorgani satie hoopte via een kort geding heropening af te dwingen. Natasja de Groot Den Haag MIDDELBURG Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft een belang van 50 procent ge kocht in het windmolenpark Borssele 1 2, dat voor de kust van Zeeland ligt. Dat belang werd overgenomen van het Deense energieconcern 0rsted voor een bedrag van bijna 1,4 miljard euro. ank hier StóSCe MY /ïewable "esel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17