i NIEUWS 15 Koningshuis zit in zijn maag met arrestatie van Hamza V De geest is terug in de fles. Zaterdag schudde het Jordaanse koningshuis op zijn grondvesten door een rebellie van prins Hamza. Na bemiddeling stelt de halfbroer van koning Abdullah zich weer 'ter beschikking van de Majesteit'. Een opstand in vijf vragen. Afgelopen zaterdag sloeg de vlam in de pan. Bij een grootscheepse operatie arresteerden militairen prins Hamza (41) en zeventien an dere hoge functionarissen, onder wie nog een lid van het konings huis, Sharif Hasan, de voormalige topadviseur van koning Abdullah, Bassem Awadullah en Hamza's secretaris, Yasser Majali. Zij wer den beschuldigd van 'ondermij ning van de veiligheid van het ko ninkrijk'. Volgens Jordaanse rege ringsleden kregen zij steun vanuit het buitenland. Prins Hamza werd door de legerchef onder huisarrest geplaatst. Hij ontkende alle be schuldigingen, liet weten dat hij alleen de corruptie en het wanbe leid in Jordanië aan de kaak wilde stellen. Na uitvoerig overleg met zijn oom prins Hassan zette Hamza zijn handtekening onder de verklaring waarin hij het hoofd buigt voor koning Abdullah. 'Het belang van het land gaat boven alles en we moeten ons allemaal scharen ach ter Zijne Majesteit de Koning', al dus de tekst. 'Mijn lot ligt in zijn handen.' Een naaste adviseur van koning Abdullah liet weten dat 'deze onenigheid binnen de ko ninklijke familie had moeten blij ven'. ,,Door overdreven handelen van een regeringslid en een veilig heidsadviseur is dit nu naar buiten gekomen'', aldus Malik R. Dahlan, een vertrouweling van de konink lijke familie. Een overduidelijk teken dat de koninklijke familie behoorlijk in zijn maag zit met de ruzie. Koning Abdullah en prins Hamza zijn allebei een zoon van wijlen koning Hussein. Zij hebben ver- schillende moeders. De spannin gen tussen de halfbroers liepen op sinds 2004, toen Abdullah Hamza aan de kant zette als kroonprins. Hij werd in die functie opgevolgd door de oudste zoon van de koning, Hussein. Na zijn degradatie uitte Hamza, die onder de Jordaniërs populairder zou zijn dan de koning, regelmatig kri tiek op het landsbeleid. Ook na We moeten ons allemaal scharen achter Zijne Majesteit de Koning zijn arrestatie stuurde hij nog een video naar de Britse zender BBC waarin hij de regering beschuldigt van incompetentie, corruptie en onderdrukking. Zonder daarbij de naam van de koning te noemen of naar hem te verwijzen. Volgens Hamza is het in Jordanië niet mo gelijk om kritiek te uiten 'zonder te worden lastiggevallen, te wor den bedreigd of te worden gearres teerd'. Na de arrestatie van de achttien rebellen heeft een reeks landen snel steun uitgesproken aan ko ning Abdullah, een bondgenoot van het Westen. Met voorop de Verenigde Staten, de Verenigde Arabische Emiraten, Saoedi-Ara- bië en Egypte. Namens buurland Israël noemde de demissionair minister van Defensie, Benny Gantz, de gebeurtenis 'een interne kwestie'. Zondagochtend meldde de nieuwssite Ammon dat de Is raëlische zakenman Roy Sha- poshnik, die in Europa woont, zijn vriend Hamza een privéjet had aangeboden om hem en zijn vrouw en kinderen uit Jordanië te halen. Ammon noemde Shaposh- nik 'een voormalig lid van de Mossad', de geheime dienst van Israël. Enkele uren later liet de Israëlische zakenman weten dat hij inderdaad bevriend is met prins Hamza, maar niet voor de Mossad had gewerkt. De beschuldiging van 'buiten landse steun' aan Hamza kreeg maandag een extra dimensie na de aankomst van een hoge Saoedi- sche delegatie in Amman. Zij ver zocht Jordanië om de vrijlating van Bassem Awadullah, om hem daarna mee te nemen naar Riyad. De gewezen topadviseur van de koning en diens speciale gezant voor Saoedi-Arabië heeft een Jor daans en een Saoedisch paspoort. Hij kreeg dat als beloning voor zijn vele verdiensten. De snelheid van handelen van Saoedi-Arabië roept onder veiligheidsanalisten in het Midden-Oosten vragen op. ,,De Saoedi's zeiden dat ze niet zonder Awadullah zouden vertrekken. Het lijkt erop dat zij bang zijn voor wat Awadullah zou kunnen gaan zeggen. Dat hij meer weet en zijn mond voorbij zou kunnen pra ten'', aldus een van hen. 'Wel vervolging van fiscus' Slepen lastig door fikse wind Erdogan geeft Von der Leyen geen stoel donderdag 8 april 2021 GO Rebelse Jordaanse prins kiest eieren voor zijn geld Hand van Zon Rotterdam/Amman IWat gebeurde er bij de paleis revolutie? 2 Hoe is de rebellie vervolgens uit de wereld geholpen? 3 Staan de halfbroers al langer op voet van oorlog? Prins Hamza (onder rechts) heeft weer trouw beloofd aan half broer koning Abdullah (portretten boven). fotos epa, ap - prins Hamza in een verklaring 4 Hoe reageert het buiten land? 5 Waarom speelt Saoedi-Ara- bië een opvallende rol? DEN HAAG Een groep van 139 gedupeerden van de kinderopvangtoeslagaffaire heeft gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag een klacht ingediend, om de Belastingdienst alsnog te laten vervolgen. In januari besloot het Openbaar Mi nisterie daarvan af te zien. Volgens de advocaat van de groep moet de dienst worden vervolgd voor 'kne velarij', misbruik van gezag, beroepsmatige discrimina tie en lasterlijke aanklacht. Tienduizenden mensen werden ten onrechte aan gemerkt als fraudeur. DEN HELDER Een sleep- schip kon gisteren door de harde wind het container schip dat ten noorden van Vlieland in de problemen is geraakt nog niet helpen. Daarom ging de Multratug 29 door naar de locatie waar twee van de vijf con tainers zijn gespot die ten noorden van Ameland van een vrachtschip zijn geval len, meldde de Kustwacht. De sleepboot gaat probe ren de containers beter te lokaliseren en waarschuwt ander vrachtverkeer. Een ander sleepschip gaat pro beren het schip boven Vlie land weg te slepen. BRUSSEL Commissievoor zitter Ursula von der Leyen voelt zich ronduit vernederd door de Turkse president Erdogan, die bij een topont moeting dinsdag in Ankara voor haar geen stoel klaar zette. Op sociale media krijgt niet alleen Erdogan ervan langs, maar ook Euro pees president Charles Mi chel, die vliegensvlug de 'Europese' stoel inpikte en Von der Leyen aan haar lot overliet. De Duitse koos na een verbaasd 'eeuuhh' voor een anoniem plekje op een sofa. Von der Leyen neemt de kwestie vooral zo hoog op omdat zij als voorzitter de Europese Commissie vertegenwoordigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15