Wê NIEUWS 13 Drugscriminelen proberen te infiltreren bij beveiligingsbedrijven mm. De screening van havenbeveiligers in Rotterdam moet strenger. Daarvoor pleit Securitas-directeur Bart Schmeink. Volgens hem proberen drugsbendes het beveiligingsbedrijf te infiltreren. WÊÊÊÈIÊÊÊm. Breukelen Wie als beveiliger op de containerter- minal van de Rotterdamse haven werkt, moet stevig in zijn schoenen staan. Drugscriminelen zoeken altijd naar manieren om medewerkers om te kopen, zegt Bart Schmeink (52), di recteur van beveiligingsbedrijf Secu- ritas. ,,We kennen voorbeelden van havenbeveiligers die stilstaan voor een stoplicht en een stapel bankbiljetten in hun auto gegooid krijgen.'' Andere beveiligingsmedewerkers staan naar een voetbalwedstrijd van hun zoontje te kijken en kunnen ineens worden aangesproken, ver volgt Schmeink. ,,Er worden hoge be dragen geboden om toegangspassen voor een weekend uit te lenen. De ver leiding kan dan groot zijn.'' Schmeinks gerenommeerde bevei ligingsbedrijf werd vorig jaar zomer geconfronteerd met serieuze corrup tie binnen de gelederen. Vijf beveili gingsmedewerkers werden gearres teerd wegens drugssmokkel. Drie me dewerkers werden vrijgelaten, twee van hen zitten nog steeds vast. Ze zijn volgens het Openbaar Ministerie be trokken bij de import van duizenden kilo's cocaïne. Volgens bronnen die met deze krant spraken, was de corruptie diepgewor teld binnen Securitas en rekruteerde het bedrijf bewust corrupte mede- werkers. Securitas startte een groot in tern onderzoek, maar daar wil en kan Schmeink niet over uitweiden. ,,Be- halve dat het onderzoek tot op de dag van vandaag doorgaat.'' Beveiligingsbedrijven en drugscri minelen zijn volgens de directeur ver wikkeld 'in een ratrace'. Net zoals bij de douane en de politie proberen cri minelen bij beveiligingsbedrijven te infiltreren. ,,We investeren voortdu rend in zichtbare en onzichtbare vei ligheidsmaatregelen. Maar hoe beter onze veiligheidsprocedures zijn, hoe inventiever zij worden om toch ons bedrijf binnen te dringen.'' Jonge mensen Beveiligers worden elke drie jaar ge screend door de politie, die hen checkt op criminele antecedenten. ,,Wij gaan er vanuit dat criminelen daar rekening mee houden. Als zij mensen in onze organisatie willen krijgen, zullen ze bewust jonge mensen met een onge schonden blazoen sturen. Wij hebben vaker aanwijzingen gekregen dat iemand op jonge leeftijd expliciet vraagt om op de containerterminal te mogen werken. Dat geeft aanleiding te denken dat mensen strategisch wor den ingezet.'' Het verbaast Schmeink dat de Rot terdamse haven nog geen veiligheids risicogebied is, zoals Schiphol, het Binnenhof en kerncentrale Borssele. Beveiligers die op die locaties werken, krijgen een strengere screening door de AIVD. Die screening door de in lichtingendienst gaat verder dan het antecedentenonderzoek van de poli tie. Zo kunnen ook de omstandighe den en relaties van iemand onder de loep worden genomen. ,,Dat helpt ons om onze integriteit verder te verster ken.'' De Veiligheidsbranche Nederland zegt desgevraagd de oproep van Secu- ritas te steunen om havenbeveiligers aan een strengere screening te onder werpen. Beveiligers zijn voor drugscrimine len razend interessant. Ze bezetten een strategische plek in de haven. Ze kunnen slagbomen openen, mensen het haventerrein op brengen en naar de juiste plek loodsen, en kunnen op bepaalde momenten wegkijken bij de camera's. ,,Als je ziet hoeveel mensen proberen de haven binnen te dringen, dan gaat het om tientallen keren per maand. Er worden steeds extremere methodes gebruikt om drugs uit con tainers te krijgen. Mensen sluiten zich dagenlang op in containers met een slaapzak en een zak boterhammen. Het wordt steeds gekker. Als je die omstandigheden in ogenschouw neemt, zijn er de afgelopen jaren op vallend weinig incidenten geweest met Securitasmedewerkers.'' Zelfs in coronajaar 2020 werd een re- cordhoeveelheid van ruim 40.000 kilo cocaïne onderschept in de Rotter damse haven. De invoer van cocaïne blijft een levensgroot probleem. Toch Mensen sluiten zich op in containers met een slaapzak en een zak boterhammen is de in januari aangetreden Securitas- directeur onder de indruk van alle vei ligheidsmaatregelen die onder meer de douane, politie en particuliere be veiligers hebben opgetuigd. ,,Er ge beurt echt veel in de Rotterdamse ha ven. Je ziet ook dat criminelen nood gedwongen uitwijken naar andere ha vens. Dan heb ik het over Antwerpen, maar ook Franse, Deense en zelfs Finse havens. Het is een waterbed effect. Omdat wij hier lopen te druk ken, zie je dat het water elders omhoogkomt.'' Overslagplaats Schmeink vindt ondanks alles dat Rotterdam zijn zaken goed voor elkaar heeft. ,,Het is misschien niet een ver haal dat de krant makkelijk haalt, maar ik denk dat de beveiliging in Rotter dam heel goed geregeld is. Waarom de hoeveelheden aangetroffen drugs zo hoog blijven? Dat is omdat Rotterdam een grote overslagplaats is. Veel drugs die hier wordt onderschept, heeft een ander land als eindbestemming.'' Zo lang de import van drugs voor monsterwinsten zorgt, zullen crimi nelen proberen de Rotterdamse haven te infiltreren. ,,Het is een illusie om te veronderstellen dat je de Rotterdamse haven droog kunt leggen van drugs. We proberen voortdurend te beden ken wat de volgende zet op het schaakbord zal zijn en dat doen crimi nelen ook bij ons. Het blijft een kat- en muisspel."'' donderdag 8 april 2021 Rotterdam is een grote doorvoerhaven voor Verleiding voor beveiligers in de haven is levensgroot Sander Sonnemans Koen Voskuil - Bart Schmeink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13