7 K 8 NIEUWS Ruim honderd overlevenden en nabestaanden van de schietpartij in Alphen aan den Rijn wachten nog altijd op smartengeld. Werkt de politie tegen? Of is hun belangenbehartiger te inhalig? TRISTAN VAN DER VLIS SLACHTOFFERS EN NABESTAANDEN^ De kogels vliegen rakelings langs hem, als Gert Lankhaar zaterdag middag 9 april 2011 met twee dochters vlucht voor Tristan van der Vlis. Ze zijn gaan rennen nadat de eigenares van een kledingwin kel hen had gewaarschuwd. Dank zij haar blijven hij en zijn dochter ongedeerd. Maar zijn 10-jarige stiefdochter wordt wél geraakt. En de waarschuwende vrouw die hun leven redde, komt zelf te overlij den. Pas tien jaar na die ene minuut, in december 2020, krijgt hij een schadevergoeding. Nu kan hij het afsluiten, zegt hij. Eindelijk. ,,Het heeft vreselijk lang geduurd. Maar ik ben blij dat het nu klaar is.'' Voor krap honderd andere be trokkenen - gewonden, ooggetui gen, nabestaanden, getroffen win keliers - is het nog altijd niet klaar. Meer dan driekwart van hen claimt shockschade, omdat zij psychisch letsel hebben opgelopen door wat zij hebben gezien of meegemaakt. Ze hebben er recht op, stelt de Hoge Raad, omdat de politie de psychotische dader Tris tan van der Vlis in 2008 nooit een wapenvergunning had mogen ge ven. Hoe kan het dat zoveel overle venden en nabestaanden van het schietdrama tien jaar later nog steeds wachten op de schadever goeding waar ze recht op hebben? ,,Door de overheid'', stelt Orlando Kadir, die Lankhaar en een reeks 4 V,.. andere slachtoffers als belangen behartiger bijstaat. ,,Vertragen en afschepen, het is allemaal onder deel van de overheidstactiek.'' Maar andere betrokkenen wijzen juist naar hém, de man die zijn cliënten verdedigt met grote woorden en felle beschuldigingen. Wie heeft gelijk? Arbeidsongeschikt Eerst de feiten. Een jaar na het schietdrama, in 2012, eisen tiental len slachtoffers en nabestaanden een schadevergoeding van de politie. Het gaat om mensen die gewond raakten, een naaste verlo ren, arbeidsongeschikt raakten door wat ze meemaakten, of hun winkel in De Ridderhof moesten sluiten na het drama. De overgrote meerderheid van hen wordt verte genwoordigd door Kadir, die in de media fel van leer trekt. ,,De slachtoffers voelen zich in de steek gelaten'', zegt hij. ,,Ze worden van het kastje naar de muur gestuurd. Onbeantwoorde vragen veroorza ken veel onrust en stress.'' Hun belangrijkste vraag: hoe kon een mentaal zieke jongen een wapen vergunning krijgen? De politie laat al snel weten geen aansprakelijkheid te erken nen. Misschien zijn fouten ge maakt, maar dat wil niet zeggen dat de politie schuld heeft aan de schietpartij, stelt het korps Hol lands-Midden. Een onafhankelijke rechter moet een oordeel vellen. ,,We hebben vertrouwen in de rechtspraak'', aldus de politie. Die rechtszaak komt er, al duren de onderzoeken daarvoor jaren. En als de rechtbank zich in 2015 uit spreekt, valt de beslissing voor de slachtoffers eerst verkeerd uit: de politie heeft een fout gemaakt door een wapenvergunning te ver lenen, maar had niet kunnen voor zien dat de dader met zijn wapens een bloedbad zou aanrichten. Kadir laat advocaten voor hem in beroep gaan. Zij vinden dat de politie door die fout wél verant woordelijk is. En in 2018 krijgen ze in hoger beroep gelijk. Het ge rechtshof oordeelt dat het 'voor de hand' ligt dat bij misbruik van een wapen doden of gewonden vallen, en dus is de politie wél aansprake lijk. Zeven jaar na de schietpartij krijgen de slachtoffers gelijk en hebben ze recht op een schadever goeding. Maar dan volgt opnieuw tegen slag. Want de politie legt zich niet neer bij de beslissing en gaat in cassatie. Dat zorgt voor onbegrip bij veel slachtoffers. Het was ook een dilemma, erkent Jaco van Hoorn, hoofd operatiën van de Nationale Politie, terugblikkend. ,,Het riep wellicht het beeld op dat we wilden weglopen voor aan sprakelijkheid en dat wij tegen de getroffen mensen procedeerden. Maar zo was het zeker niet.'' Waarom dan toch in beroep, juist in zo'n gevoelige zaak? Van Hoorn: ,,Het ging erom in hoe verre een overheidsinstantie aan sprakelijk te stellen is voor een in cident, dat het gevolg is van ie mands persoonlijk handelen. Zo'n uitspraak zorgt voor jurispruden tie die verstrekkende gevolgen kan hebben.'' De stap zorgt voor nog meer vertraging. Maar als ook Neder lands hoogste rechtsorgaan de Hoge Raad in 2019 besluit dat de politie aansprakelijk is, is er echter geen weg meer terug. De politie richt een fonds op voor de afwik keling van schadeclaims: de VSSA (Vergoeding Schade Slachtoffers Alphen). Maar opnieuw ontstaat een probleem: raadsman Orlando Kadir wil niets van die stichting weten. Volgens hem traineert de door de politie opgerichte VSSA bewust de uitkering van claims. Kadir, wiens cliënten volgens hem elk recht hebben op minstens 25.000 euro, raadt iedereen af om een machtiging te tekenen, die no dig is om schadedossiers over te woensdag 7 april 2021 GO Tien j aar na schietdrama nog Marco Gerling Alphen aan den Rijn Inwoners van Alphen aan den Rijn houden een wake, een dag na de schiet partij in win kelcentrum De Ridderhof. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Hulpverleners halen slachtoffers uit De Ridderhof, waar kort daar voor de schietpartij heeft plaatsgehad. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8