Een beetje on-weer hoort erbij Wt vV 7 CORONA HORECA m-M De druk op het kabinet neemt toe om de terras sen te openen, nu ook burgemeesters daarvoor pleiten. De horeca heeft al een plan klaar liggen om weer open te gaan. ,,Wij roepen al maanden dat we onderdeel willen zijn van de oplossing.'' Volgepakte parken. Studenten met kratjes bier op het trottoir. Vrienden groepen die samenklitten bij het afhaalloket van een strandtent, weg- werpglas in de hand. Burgemeesters in het Veiligheidsberaad hebben gis teren opnieuw opgeroepen om de terrassen te openen. Afgelopen weekend pleitte de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema daar al voor, met in haar kielzog tal van andere burgemeesters. „Volgende week is de persconfe rentie van de premier en de minister van Volksgezondheid. Dan gaan we het hopelijk horen. 21 april zou de snelste optie zijn'', zegt burgemees ter Jan van Zanen van Den Haag. De openbare ruimte is volgens de burgemeesters schaars. Door terras sen te openen, maar ook andere plek ken zoals dierentuinen, is in de bui tenruimte voor de bestuurders beter te handhaven. Burgemeester Pieter Broertjes van Hilversum verwacht eerder dat begin mei maatregelen worden versoepeld. Volgens hem kan de samenleving 'niet eeuwig' op slot blijven, ook al zouden er nog een vierde of vijfde golf aan besmettingen aankomen. Als het heropenen van terrassen leidt tot een betere naleving van coronamaatregelen, dan is dat 'ver standig beleid', vindt ook voorzitter Ernst Kuipers van het Landelijk Net werk Acute Zorg (LNAZ). Hij reageert welwillend op het pleidooi van burgemeesters van de vier grote steden. Zij zien liever open terrassen dan overvolle parken. Moeilijk ,,De burgemeesters zien goed wat er gebeurt en geven aan: dit is voor ons heel moeilijk te handhaven'', zegt Kuipers. „Misschien gaat het gecon- troleerder als je het op een andere manier doet.'' Wat de voorzitter van de acute zorgsector betreft is 'alles dat lukt om de naleving vol te hou den verstandig'. Hij voegt er wel een algemene waarschuwing aan toe: "Als je te snel versoepelt, kun je nog gemakkelijk ontsporen.'' Koninklijke Horeca Nederland (KHN) schreeuwt al maanden van de daken dat de terrassen veilig open kunnen. ,,Wij willen onderdeel zijn van de oplossing'', zegt voorzitter Robèr Willemsen. Al in februari pre senteerde KHN een routekaart om de horeca stapsgewijs te heropenen. Die maakt aanzienlijk grotere stappen dan de routekaart van het kabinet om de coronamaatregelen af te schalen. Zo blijven nachtclubs en discotheken als het aan het kabinet ligt gesloten tot de risico's op verspreiding van het coronavirus nagenoeg helemaal geweken zijn. KHN vindt dat het kabinet geen regels per type horecagelegenheid moet opleggen. ,,Maak per risico niveau regels die voor iedereen gel den. Dan kan elke horecaonderne mer zelf bepalen of het voor hem aantrekkelijk is om open te gaan'', zegt Willemsen. „Zolang de regel is binnen verplicht zitten en maximaal vijf personen per 10 vierkante meter, is het niet heel zinvol om je dans vloer open te gooien.'' Het openen van de terrassen is vol gens de horecabrancheorganisatie de eerste stap, maar ook binnen zouden per direct weer gasten toegelaten moeten worden. ,,We hebben geke ken naar wat veilig kan en zo min mogelijk schade toebrengt aan de economie'', aldus Willemsen. ,,Heel veel horecazaken hebben niet eens een terras. En wat heb je als hotel restaurant op winterse dagen als van- Als je te snel versoepelt, kun je nog gemakkelijk ontsporen daag aan een buitenruimte? Gasten gaan met zulk weer buiten echt geen driegangendiner zitten eten.'' Binnen gelden ook volgens de rou tekaart van de horecabranche wel beperkingen. Maximaal vijf gasten per 10 vierkante meter, en maximaal vier per tafeltje. Reservering, regis tratie, gezondheidscheck en zitplaats zijn verplicht. ,,Mondkapje op als je naar de wc gaat. Elke zaak krijgt een coronacoördinator die toeziet op het naleven van de maatregelen en het aanspreekpunt is voor boa's.'' Doof Tot nu toe hield het kabinet zich doof voor de protesten en plannen van de horeca. Voor virologen, die een hoofdrol hebben in het Outbreak Management Team (OMT) dat het kabinet adviseert, is immers zonne klaar: elke ontmoeting vergroot het risico op verdere verspreiding van het coronavirus. Daar staat tegenover dat de derde golf volgens de recentste voorspellingen mee lijkt te gaan val len. Er komt schot in het vaccineren en de lente zal een positief effect hebben op de besmettingscijfers. Nu ook de burgemeesters er luidkeels voor pleiten, komt opening van de terrassen na 20 april mogelijk toch in zicht. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE DAG 389 Ik heb de hele dag gewacht op het telefoontje van mijn huisarts, die dan zou zeggen dat mijn vaccina tie niet doorgaat. Vanwege de trom- bose-commotie. Ik werd er onrustig van. Ik ging daarom maar wat lopen. Begin april 2021 en het stormt, hagelt en sneeuwt. Her en der worden al experts aangeklampt om dit ver schijnsel te verklaren. Winter in de lente? Dat kan toch niet? Wat is er aan de hand in de wereld? Niets natuurlijk. Er is helemaal niets aan de hand. De lente is gewoon niet zo'n hysterisch mooi jaargetijde als we soms denken dat ze is. Een beetje on-weer hoort erbij. Toch maakte ik me wel een beetje zorgen wat de hagel en de kou met de ontluikende knoppen aan de iele boompjes langs het water zouden doen. Maar ik keek ook met bewon dering naar de snel veranderende luchten boven de stad, die dan weer helder waren met een plots felle zon, dan weer volgeschilderd in grote dwarse streken met dreigende, blauwdonkere wolken. De halfstorm deed het water flink golven en ik keek naar het merkwaar dige gedrag van de kokmeeuwen en de eenden, die erop dreven. Tiental len waren het er, hun snavel allemaal De hele dag gewacht of de vaccinatie doorgaat netjes in de wind gericht, hun oogjes dichtgeknepen. Niet alleen waaide het, ook de stroming was tegen ze. Toch slaagden ze er in op hun plek te blijven. Het water stroomde als het ware onder hen door. Het was zo'n gek gezicht. Je zou denken dat ze kennelijk onder water amechtig met hun poten tegen de stroom in aan het zwemmen waren, maar niets aan hun lijfjes duidde daarop. Doodstil lagen ze te dobberen. Een raadsel. Tot opeens alle kokmeeuwen (de eenden niet, die bleven op hun plek dobberen), omhoog fladderden en in een grote zwerm naar een plek 200 meter verderop vlogen. Of moet ik zeggen vliegzweefden, want dat was wat ze deden. Op en in en voor en tegen de wind in, om uiteindelijk in duikvlucht te gaan naar (zag ik la ter) de zielige resten van een McDo- nald's-maaltijd, ik schat een dubbele hamburger met frites en een milk shake. Kon ik er wat van leren? Ik betwij fel het. Behalve dat de wereld je soms mirakels mooie natuur biedt, maar op andere momenten ook maar een rotzooitje is. Ze belde niet, de huisarts. Het kon wel eens doorgaan. woensdag 7 april 2021 GO 'Stampvolle parken? Gooi de terrassen open' Annemieke van Dongen Amsterdam w Drukte op een terras in Breda tij dens een protest tegen sluiting van de horeca begin maart (boven). Ook het Museum plein in Amsterdam zat eind maart al goed vol. FOTO'S ANP, MARCO OKHUIZEN - Ernst Kuipers, voorzitter Landelijk Netwerk Acute Zorg Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7