LINDA AKKERMANS Druk op ic's stijgt, maar piek in zicht Zijn risico's van AstraZeneca groter dan voordelen vaccin? 6 Proef om te kijken of sectoren open kunnen Column Twaalf jaar was ik en het bleek een makkie. Twee vingers in mijn keel steken en hop: daar kotste ik mijn hele leven uit. Zo zou het de jaren daarna elke dag gaan, net zolang tot mijn keel brandde, mijn stem hees was en de weegschaal voor even tevreden. Mijn leven bestond uit (niet) eten, overgeven, liegen en vooral heel ongelukkig zijn. Dat het zo niet verder kon, wist ik ergens wel, maar tussen iets weten en iets toegeven zit zéker als je een onzekere puber bent een wereld van verschil. Geloof mij: meisjes van 17 zijn pas bereid hulp te zoeken als ze op de bodem zit ten. Als het écht niet meer gaat en ze letterlijk niets meer te verliezen hebben. Eind september was het dat ik me eindelijk, na al die tijd, bij de huisarts meldde voor een behan deling in een eetstoorniscentrum. Maar fucking negen maanden later kon ik daar pas terecht. Negen maanden waarin de eetstoornis nog meer terrein won, ik elke dag de moed verloor en bijna ook het leven. Het maakte me destijds al razend dat in het land waar vol gens onderzoeken de meest geluk kige kinderen ter wereld wonen, je beter een gebroken been kunt hebben dan een hoofd vol zorgen, want in dat eerste geval is er direct hulp en in het tweede geval laten ze je gerust een hele poos bunge len. Het maakt me ronduit woedend dat de situatie twintig jaar later alleen maar erger is geworden door de decentralisatie van de jeugdzorg. En deze coronacrisis helpt natuurlijk ook niet. Jaar na jaar slaan ouders en hulpverleners alarm. Nu roept de inspectie weer dat de toestand in de jeugdpsychiatrie onhoudbaar is, met wachtlijsten van soms lan ger dan een jaar Ik word er een beetje cynisch van. Want hoe vaak moeten de wanhoopskreten klin ken voordat er verdomme echt eens iets aan wordt gedaan? Meisjes van 17 zoeken pas hulp als ze op de bodem zitten Het waren er 48.166, ruim 7 procent minder dan een week eerder. De daling trad op bij alle leeftijdscate gorieën, maar vooral bij ouderen en jongeren. Dat zorgde nog niet voor onmid dellijke verlichting op de zorg. Ge middeld komen er nu iedere dag ruim vijftig mensen met corona op de intensive care terecht. Het aantal door coronapatiënten bezette ic-bedden stijgt daardoor verder. Het waren er gisteren 750. Dat aan tal was voor het laatst zo hoog op 1 mei van het vorige jaar. Ten op zichte van een maand geleden zijn er 200 coronapatiënten bijgekomen op de ic. De vraag is of deze ontwikkeling zich doorzet. Dit weekend lekte via deze krant een nieuwe RIVM-voor- spelling uit. Daaruit blijkt dat het RIVM er rekening mee houdt dat de derde golf op de ic's over een ruime week zijn piek bereikt, en dat daarna de bezetting mogelijk weer afneemt. De besmettingscijfers van de af gelopen dagen wijzen ook de goede richting uit. Sinds Goede Vrijdag is de trend, tot dan toe stijgend, om gebogen. Het RIVM waakt er overi gens voor om te vroeg victorie te kraaien. Mogelijk is het lagere aan tal besmettingen ook gevolg van een paasweekend waarin minder mensen naar de teststraat gingen. Het reproductiegetal was op 22 maart, de meest recente datum waarvoor het RIVM de 'R' kan be palen, 1,01. Dat betekent dat 100 mensen samen 101 andere mensen besmetten en dat de epidemie toen nog heel minimaal groeide. Bij wijze van uitzondering openen locaties verspreid over het hele land tijdens de lockdown een dag of een paar dagen hun deuren. Ook is publiek mondjesmaat welkom bij sportwedstrijden. Niet iedereen met een negatieve coronatest is welkom. Wie wil, moet zich zelf melden bij de ge wenste locatie. Kun je een kaartje bemachtigen, dan mag je alleen na het tonen van een testbewijs van een speciale teststraat naar binnen. Deze gratis test moet bij voorkeur binnen 24 uur voor toegang wor den afgenomen. De proef, een test om te kijken of sommige sectoren met testbewijzen toch open kun nen, is bedoeld voor een beperkt aantal mensen. Dat aantal wisselt wel per loca tie. Bij de Keukenhof zijn drie da gen lang - op 9, 10 en 11 april - vijf duizend mensen per dag welkom. De Grote Kerk in Naarden, een monument dat op 9 april open is, kan 150 mensen ontvangen. Ook is publiek weer welkom bij sport wedstrijden. Op 18 april kunnen vijfduizend mensen de beker finale tussen Ajax en Vitesse op een groot scherm bekijken in de Johan Cruijff ArenA, de wedstrijd wordt in de Kuip gespeeld. In Arn hem zijn drieduizend fans wel kom in het stadion van Vitesse. Kleinere musea Drie dierentuinen doen de deuren open. Artis doet dat op 12 en 13 april, Ouwehands Dierenpark op 14 april en Diergaarde Blijdorp op 17 april. De musea gaan open in de museumweek, die begint op 19 april. Het gaat vooral om klei nere musea. Al eerder opent een aantal thea ters de deuren. Zij beslissen zelf wat zij programmeren op de dagen dat zij open mogen. Alle activitei ten die de deuren openen, staan op de site van de rijksoverheid. Daar zit ook breedtesport bij: yogales- sen, hockeytoernooien en zwem men voor de jeugd. Deze proeven verschillen van de grotere 'Fieldlabs' waarvoor men sen een negatieve PCR-test nodig hebben en worden verdeeld in verschillende 'bubbels', met en zonder mondkapje en met en zon der 1,5 meter afstand. Ook is het de bedoeling dat deelnemers aan de Fieldlabs zich na afloop van het evenement nogmaals laten testen. Dat hoeft bij deze proeven niet. Daar moet iedereen zich aan de RIVM-richtlijnen houden. Dat be tekent afstand houden, binnen een mondkapje op, handen was sen en thuis blijven bij klachten. Mocht de conclusie worden ge trokken dat een verband tussen de complicatie trombose en het vaccin waarschijnlijk is, dan moet vervolgens de vraag worden be antwoord of de voordelen van het vaccineren opwegen tegen de ri sico's. Grote studies in Engeland en Schotland tonen aan dat het vaccin bij ouderen de kans ver kleint dat ze in het ziekenhuis belanden of overlijden. In Europa zijn tientallen geval len van de complicatie gemeld, maar inmiddels zijn er al wel meer dan 20 miljoen Europeanen met het AstraZeneca-vaccin ingeënt. Omdat de combinatie van trombose en een verlaagd aantal bloedplaatjes volgens de gezondheidsautoriteiten tot nu toe vooral gemeld wordt bij vrou wen onder de 60 jaar, zou ook een aangepast advies voor die doel groep een optie kunnen zijn. ,,La- ten we niet vergeten dat ook jonge vrouwen op de ic kunnen belanden met Covid-19'', zei EMA-directeur Marco Cavaleri gisteren in een interview met de krant Il Messaggero. ,,We moeten bekijken of de risicoafweging bij alle leeftijdsgroepen in het voor deel van vaccinatie uitvalt.'' Bovendien is nog niet duidelijk of de bijwerking specifiek het gevolg is van het AstraZeneca- vaccin, of van de gebruikte tech niek. Het in Nederland ontwik kelde vaccin van Janssen maakt Ook jonge vrouwen kunnen op intensive care belanden met Covid-19 gebruik van dezelfde virale vec tortechniek. De andere twee goedgekeurde vaccins (Pfizer en Moderna) zijn ontwikkeld met een andere techniek, messenger- RNA. Bij die vaccins is de combi natie van trombose en een ver laagd aantal bloedplaatjes voor zover bekend niet vaker dan ge woonlijk aangetroffen. Als het EMA vandaag met een oordeel is gekomen, geeft in Ne derland de Gezondheidsraad een nieuw advies over het AstraZe- neca-vaccin. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) ver wacht niet dat het vaccinatiepro gramma door de onrust vertra ging oploopt, omdat 'alles af hangt van de hoeveelheden vac cins die er zijn'. Volgens De Jonge kunnen alleen tegenvallende leveringen zorgen voor vertra ging in het priktempo. Tot maandag zijn er volgens het RIVM ruim 2,9 miljoen corona vaccinaties toegediend. Voor deze week staan bijna 625.000 prikken gepland. Dat is een verpulvering van het weekrecord van vorige week (ruim 430.000). woensdag 7 april 2021 GO Bunaelen Terwijl de druk op de intensive cares blijft toenemen, viel er gis teren ook beter nieuws te note ren. Het aantal besmettingen op weekbasis daalde voor het eerst sinds februari beduidend. Sander van Mersbergen Bilthoven Op de ic's lagen gisteren 750 co ronapatiënten, het hoogste aan tal sinds bijna een jaar. Met sneltest weer naar de dierentuin Met een negatief sneltest- bewijs kunnen Nederlanders nog deze maand naar dierentui nen, pretparken, musea, thea ters of de Keukenhof. Hanneke Keultjes Den Haag Diergaarde Blijdorp gaat als proef ook weer even open. foto anp Vervolg van voorpagina Het bijwerkingencomité van het Europees Medicijn Agentschap, het PRAC, komt waarschijnlijk vandaag met een oordeel over de veiligheid van het AstraZe- neca-vaccin. Chris van Mersbergen Amsterdam - Marco Cavaleri, directeur EMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6