II Duizend euro opgehaald voor door brand getroffen koppel uit Eede Toeristisch informatiepunt in Portaal van Vlaanderen 7 OUD-LERAAR METAALTECHNIEK BOEKJE OVER TIJD VOOR DE KLAS Traangasbommetjes, zoekgeraakt gereedschap, schoolreisjes en wiet. Chris van Sabben (79) stond als leraar metaaltechniek 34 jaar voor de klas op de LTS in Terneuzen. Nu door corona zijn hobby's op een laag pitje staan, heeft Van Sabben een boekje over zijn onderwijstijd gepubliceerd: De 'Mannenvan Staal Met plezier en dank baarheid blikt de voormalige leraar terug op zijn loop baan aan de Ter- neuzense lts (De Vaart-De Rede). Bij de start in 1968 was de oplei ding nog zeer praktijkgericht: bankwerken, plaatwerken, sme den en lassen. Voor vakman Van Sabben, met een flinke bagage er varing, was dat een kolfje naar zijn hand. Toch werd hij op de lts voor de leeuwen geworpen. ,,Alles was nieuw voor mij: grote klassen, leerlingen die je toch eens willen uitproberen... Ga er maar aan staan." Van Sabben zag het levenslicht in 's-Heer Arendskerke. Na de am bachtsschool kreeg hij een goede opleiding bij een smederij in Kloe- tinge. ,,Na mijn diensttijd ben ik verder avondcursussen gaan vol gen. Zo kwam ik als leraar in Ter- neuzen terecht. Als een ware com missaris Maigret probeerde ik in het begin mijn overwicht uit te stralen. De onderste steen moest boven komen als er in de klas wat uitgespookt werd." Een opleiding pedagogiek kwam goed van pas om de leerlingen, behalve met de wat harde hand, ook op een over tuigende wijze te benaderen. Vooral dit laatste heeft Van Sabben als leraar gevormd. Superbaan ,,In het onderwijs gaat het te vaak over de 'goede' leerlingen. Maar de mindere leerlingen laten inzien dat ze wel degelijk iets in hun mars hebben, is echt een missie. Als je de glinsterende ogen van die kinderen ziet als ze een goed pro duct gemaakt hebben, ga je zelf ook glunderen. Op den duur krijg je respect en waardering voor el- Meisjes waren goed voor de competitie. Jongens konden het slecht verdragen als die meiden beter presteerden kaar. Ik gaf de leerlingen ook ver antwoordelijkheid. Met ups en downs groei je zo naar elkaar toe. Dan ervaar je dat het onderwijs echt een superbaan is. Jongeren vaardigheden leren en tevens maatschappelijke vorming geven." Enkel voornaam Van Sabben heeft zo'n driedui zend leerlingen klaargestoomd voor een baan of vervolgopleiding. Ook meisjes, vandaar het gemar keerde 'Mannen' in de boektitel. ,,Meisjes waren goed voor de com petitie. Jongens konden het slecht verdragen als die meiden beter presteerden." In het dagelijks le ven vertelt Van Sabben geregeld in geuren en kleuren over belevenis sen van weleer met leerlingen en collega's. Verhalen over onder meer traangasbommetjes, zoekge raakt gereedschap, veiligheidsas pecten, schoolreisjes en wiet staan in het boekje. De pensionado schreef de verhaaltjes op papier, zijn vrouw Magda typte ze uit. ,,De hoofdpersonen worden enkel met hun voornaam genoemd, veel oud-leerlingen zullen de verhalen herkennen. Kwetsend zijn de ver halen absoluut niet. Alles is vanuit mijn geloofsovertuiging 'heb uw naaste lief als uzelf' geschreven." Het huis van Linda en Ca- - miel aan de Biezenstraat bij Eede ging 8 februari in vlammen op. Het koppel bleef ongedeerd, net als de drie poezen en de hond. Wonder boven wonder wer- den ook de stallen met daarin de paarden en schapen gespaard. De wind stond 'gunstig'. Omdat de temperatuur ver beneden het vries punt lag, had de brandweer moeite de brand onder controle te krijgen. De wegen waren spekglad en de I waterleidingen bleken be- vroren. Bijna alle bezittin- I gen van Linda en Camiel bleven in de brand ach ter. Dochter Paulien besloot daarom een inzamelings actie voor haar ouders te star ten. Tot nu toe is er 1200 van de ge hoopte 5000 euro opgehaald. ,,Daar ben ik tevreden mee, want het is een mooi gebaar, maar ik hoop op iets meer", vertelt Linda. ,,Met duizend euro kun je niet veel als je geen huishouden meer hebt." Linda woont nog steeds bij haar dochter in het Belgische Maldegem. Ze wil zo snel mogelijk de grens weer oversteken. Linda heeft daarom contact met de woning bouwvereniging om een huis te huren. ,,Het liefst weer in Eede en anders Aardenburg." Eind deze week hoopt ze goed nieuws te ontvangen. ,,Want ik heb nog steeds geen woning, terwijl ik ook voor mijn hond moet zorgen." Ze verzucht: ,,Het gaat niet echt vooruit TERNEUZEN Terneuzen krijgt een nieuw toeristisch informatiepunt en wel in ma ritiem centrum Portaal van Vlaanderen aan de Benelux- weg. Het informatiepunt, de opvolger van de VVV die eind 2020 werd opgeheven, moet voor de zomer de deuren ope nen. Het Portaal heeft alles in huis over de paradepaardjes van Terneuzen, de drie sluizen, de bouw van de Nieuwe Sluis en de bedrijvigheid rond het Ka naal Gent-Terneuzen. De ves tiging van het toeristisch in formatiepunt in het Portaal is dan ook een logische stap, vol gens wethouder Jack Begijn. De VVV zat aan de Noord straat, midden in de binnen stad. Het Portaal van Vlaande ren ligt net buiten het cen trum. Het moet met goede be wegwijzering lukken toeristen daarheen te krijgen, verwacht Begijn. Ook is het de bedoe ling in Terneuzen en in andere kernen toeristische steunpun ten in te richten. Onderne mers kunnen daarbij aanha ken. Het Instituut voor Na- tuureducatie (IVN) gaat cur sussen gastheerschap aanbie den. woensdag 7 april 2021 'Onderwijs is echt een superbaan' Edy de Witte Terneuzen Chris van Sabben met zijn boek De 'Mannen' van Staal. FOTO PETER NICOLAI -Chris van Sabben, oud-docent Er liggen voorlopig honderdvijftig boekjes klaar voor de verkoop. Het boekje telt 74 pagina's, kost 7,50 euro en is te bestellen via: ccvsabben@kpnplanet.nl. Het loopt nog niet echt storm met de inzamelingsactie voor Linda en Camiel Matthijs uit Eede. Begin februari brandde hun huis volledig af en daarom besloot dochter Paulien geld voor hen in te zamelen. De teller staat op iets meer dan duizend euro. Bob Maes flj Eede Wie geld wil doneren, kan dat doen via steunactie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62