Lesgeven in Zeeland rolt rode loper uit voor Vlaamse leraren Bouw Bierkaaibios begint nog dit jaar 6 Argwaan bij omwonenden GSNED, actief in de grond-, weg en waterbouw, is gevestigd aan de Rooseveltlaan in Terneuzen, dicht tegen woonbebouwing van de buurtschap Driewegen. Het is een succesvol bedrijf dat in de loop der jaren de activiteiten sterk heeft we ten uit te breiden. Omwonenden merkten dat ook, maar klachten waren er niet tot Laten we een streep onder het verleden zetten nauwelijks, tot in 2016 GSNED met heipaalproeven begon. Vanaf toen is een balletje gaan rollen dat nog altijd niet is uitgerold. De gemeente Terneuzen liet als vergunningver lener steken vallen. Een uitplaat sing van het bedrijf, wat veel om wonenden het liefst zouden willen, is duur. Milieuonderzoeken wezen bovendien uit dat GSNED binnen strikte voorwaarden aan de Roos- eveltlaan kan blijven. Die voorwaarden houden onder meer in: geen activiteiten tussen 19.00 en 07.00 uur, de plaatsing van een twee meter hoge geluidwe- rende voorziening, de achteruitrij- automaat van vrachtwagens moet uit op het bedrijfsterrein en alleen elektrisch aangedreven vorkhef trucks mogen er rondrijden. De raadscommissie omgeving praat er vandaag over. Gaat de Terneuzense gemeenteraad akkoord, dan zullen de nieuwe richtlijnen in procedure worden gebracht en kan een ieder nog officieel reageren. GSNED-directeur De Nijs re ageert: ,,We begrijpen dat we con cessies moeten doen." Hij zit nog wel met één vraagstuk. Het kan ge beuren dat vrachtwagens na 19.00 uur terugkomen van een karwei of voor 07.00 uur moeten vertrek ken. ,,We onderzoeken hoe we dat kunnen oplossen. Chauffeurs kun nen hun auto's niet mee naar huis nemen." De vrachtwagens van GSNED zijn volgens De Nijs overi gens stiller dan waarmee in ge- luidsonderzoeken is gerekend. Nog steeds niet blij In Driewegen hebben omwonen den zich verenigd in het comité Leefbaar Driewegen. ,,GSNED is een heel mooi bedrijf", stelt woord voerster Joke Naughton allereerst. ,,Mensen werken er hard." Het wantrouwen onder omwonenden is evenwel groot, nadat de ge meente jarenlang niet heeft opge treden. Naughton is verrast dat er 'nu wel werktijdrestricties kun nen'. ,,En worden die straks wel ge handhaafd?", vraagt ze zich. Of om wonenden tegen de legalisering van GSNED in beroep zullen gaan, laat ze in het midden. ,,We moeten ons daarover beraden. Blij zijn we nog steeds niet." Vertrekkend burgemeester van Terneuzen, Jan Lonink, gaf giste ren de aftrap door een lint door te knippen. Hij werd daarbij gehol pen door de Zeeuwse onderwijs ambassadeur Gorik Hageman, Roy van den Eeckhout van het Grens- infopunt en Elina Boogaard van Lesgeven in Zeeland. Lonink sprak van een mooi ini tiatief van 'grensontkennende sa- menwerking'. Het kan wat dat be treft verkeren. Niet zo lang gele den, in 2014-2015, was in Zeeuws- Vlaanderen nog een overschot aan leraren in het basisonderwijs. De krimp sloeg toe. Zeeuws-Vlaamse leerkrachten trokken de grens over. Vijftien vacatures ,,Nu is er sprake van stabilisatie van het aantal basisscholieren in Zeeuws-Vlaanderen", aldus on- derwijsambassadeur Hageman, ,,en nogal wat leraren zitten tegen hun pensioen aan." Dat vertaalt zich alleen al bij basisonderwijs- koepel Perspecto komend school jaar in vijftien vacatures. Verschillen in onder meer belas tingregels zijn lastig. Het Grensin- fopunt heeft daarvoor alle kennis in huis. Lesgeven in Zeeland con centreert zich op het leggen van contacten met Vlaamse opleidin gen, het breed bekendmaken van vacatures en liefhebbers wegwijs maken in het Nederlandse onder wijs. Het Vlaams onderwijs is strak ker georganiseerd. Nederlandse scholieren zijn mondiger. Hage- Er zijn Vlaamse leraren die de mondigheid van Nederlandse scholieren prettig vinden en daarom graag naar Nederland komen. Daar mikken we op man: ,,Er zijn Vlaamse leraren die dat juist prettig vinden en daarom graag naar Nederland komen. Daar mikken we op." In juni vorig jaar lanceerden de on dernemers Paul Morres en Jos Goossen het plan om de langver wachte nieuwe bioscoop in Hulst te vestigen aan De Nieuwe Bierkaai in Hulst. Het idee blijkt niet slechts la devulling in het stadhuis. Burge meester en wethouders zijn serieus met het plan aan de slag gegaan. Wethouder Diana van Damme: ,,We zijn heel enthousiast, hopelijk kunnen we de koopovereenkomst snel tekenen en kan de bouw nog dit jaar beginnen." Failliet De Nieuwe Bierkaai kwam als nieuwe locatie uit de bus toen vorig jaar bleek dat de Houtmarkt, al tien jaar in beeld als plaats voor een nieuwe cinema, definitief afviel. Op de plaats van voormalige bioscoop De Koning van Engeland zou, als onderdeel van een vermaakcen- trum, de nieuwe bios komen. Een van de partners van dat project werd echter failliet verklaard. Mor- res, beoogd exploitant van de bios, gaf zijn droom desondanks niet op en stelde met Goossen de 'Bierkaai- bios' voor als alternatieve locatie. De plannen zijn inmiddels zo ver gevorderd dat een omgevingsver- gunning is aangevraagd. De Bier- kaaibios behelst een pand met drie bioscoopzalen, inpandige horeca, Het zou fantastisch zijn als we gauw weer naar de bioscoop zouden kunnen. Hulst wacht hier al zo lang met smart op een terras en ruimte voor alterna tieve activiteiten. De plannen wij ken enigszins af van de originele te- keningen, aangezien welstand er ook wat over te zeggen heeft. Van Damme: ,,Al met al ziet het er prachtig uit. Het zou fantastisch zijn als we gauw weer naar de bioscoop zou den kunnen. Hulst wacht hier al zo lang met smart op." Juiste invulling De Bierkaaibios moet komen op de plaats van de leegstaande taverne De Meerpaal en op de naastgelegen lage kade. Die laatste plek was altijd in beeld voor een 'markant gebouw met een publieksfunctie' maar de juiste invulling werd nooit gevon den. Tot nu toe. De gemeente Hulst is eigenaar van de grond en De Meerpaal. Van Damme: ,,Hopelijk kan de koopovereenkomst nog deze zomer worden getekend en kunnen ze nog dit jaar aan de slag. Dat zou geweldig zijn." Appartementen Behalve de Bierkaaibios, staat er nog meer te gebeuren in het gebied rond De Nieuwe Bierkaai. Er wordt gewerkt aan een definitief bouw plan voor de plaats van het voorma lige postkantoor naast de Kelder manspoort. Daar komen levens- loopbestendige en zorggeschikte appartementen. Op de plaats van voorheen Albert Heijn/Action op het 's-Gravenhof- plein zijn appartementen in ver schillende prijsklassen gepland. Voor beide projecten kan mogelijk spoedig een omgevingsvergunning worden aangevraagd. woensdag 7 april 2021 GSNED is bereid tot concessies' ,,Laten we een streep onder het verleden zetten en vooruit kij ken." Die hoop spreekt GSNED- directeur Michael de Nijs uit. De Terneuzense raadscommissie omgeving bespreekt vanavond een voorstel om het bedrijf bij het Terneuzense Driewegen na jaren te legaliseren. Omwonen den blijven argwanend. Harmen van der Werf Terneuzen -Michael de Nijs, directeur GSNED Vlaamse studenten en docen ten verleiden les te geven in Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. Dat is het doel van het Grensinfopunt Schelde- mond en Lesgeven in Zeeland, een initiatief van het Zeeuwse onderwijs. Samen rollen ze nu de rode loper uit. Vlaamse ver sterking is zeker in het Zeeuws- Vlaamse basisonderwijs hard nodig. Harmen van der Werf Terneuzen -Gorik Hageman Een 'bioscoopje pikken' in Hulst wordt toch weer werkelijkheid. Nog dit jaar moet de eerste spade de grond in voor de bios coop aan de Bierkaai. Sheila van Doorsselaer Hulst -Diana van Damme, wethouder Jan Lonink (tweede van rechts) en de Zeeuwse onderwijsambassadeur Gorik Hageman geven het startsein voor het initiatief Lesgeven in Zeeland. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61