7 CORONA FEESTDAG Voor het tweede jaar op rij valt de traditionele viering van Koningsdag in het water. Dat zorgt voor hoofdbrekens bij veel oranjeverenigingen op de Bevelanden en Tholen. 'Gaan we toch iets doen?', is de vraag. We vroegen een paar verenigingen naar hun plannen voor 27 april. Als ze ergens op de Bevelanden weten hoe je van Konings dag een gigan tisch feest kunt maken, is het wel in Wemeldinge. Zeker tijdens kroonjaren pakt het dorp extra uit. ,,We hadden het Koningsweekend van 2020 willen verplaatsen naar dit jaar. Wie had kunnen denken dat er ook dit jaar nog niks georga niseerd kan worden?" Bestuurslid Saskia Houtekamer hoopt dat er in 2022 weer wel nor maal Koningsdag kan worden ge vierd. ,,Dit jaar kunnen we heel weinig. Er is een kleurwedstrijd en een puzzeltocht voor de kinde ren. Verder hebben we bonnen uitgedeeld voor een gratis oranje- soes of -tompouce. Deze week gaan we mensen nog oproepen om vlaggetjes op te hangen. Voor de rest wordt het heel stil." Het Koningsweekend is doorge schoven naar 2025. Houtekamer hoopt dat de Oranjevereniging te gen die tijd een nieuw bestuur heeft. ,,We roepen al een paar jaar dat we willen stoppen. Met alle re gels en vergunningen is het ook niet meer te doen met vier men sen. We willen nieuwe bestuurs leden aan alle kanten helpen, maar we hebben nog maar één aanmelding gekregen. Het zou wel jammer zijn als het stopt." De vereniging speelt met idee om aan het eind van het jaar een kleinere activi teit op het dorps- plein te hou den. ,,Om toch nog even de Oranjevereni ging te promoten en iets voor alle inwoners te doen. Een roofvogel show of iets met muziek bijvoor beeld", zegt Houtkamer. Ze houdt nog wel een slag om de arm, je weet maar nooit of het virus tegen die tijd écht onder controle is. ,,We hopen maar dat het gauw over is." Kloetinge De compleet vernieuwde oranje vereniging in Kloetinge - die in 2019 Koningsdag voor de eerste keer nieuw leven had ingeblazen - stond vorig jaar in de startblokken Dit jaar kunnen we heel weinig om er een nóg betere tweede edi tie van te maken toen corona roet in het eten gooide. Het was een flinke domper. Dit jaar laat de ver eniging weer van zich horen. ,,We gaan heel veel gave dingen doen'', zegt bestuurslid Maryse van de Plasse. Welke dingen dat zijn, wil ze alleen nog niet zeg- gen. ,,Dat willen we binnenkort eerst aan onze leden laten weten. Ik kan al wel zeggen dat het een pro gramma voor jong en oud wordt, en natuurlijk coronaproof.'' Hoedekenskerke Ook in Hoedekenskerke dreigde het weer een stille Koningsdag worden. Maar zover wil een vrien dengroep uit het dorp het niet la ten komen. ,,Het Oranjecomité zag het niet zitten en wij doen het graag", zegt Gerard Verkuil. ,,Als we wat kunnen doen, zullen we het niet laten." En dus komt er weer een online quiz. ,,In het te ken van Oranje deze keer. We hebben dit al vaker georganiseerd en daar doen iedere keer zo'n veertig teams aan mee", zegt Ver kuil. ,,En we doen een fotopuzzel- tocht door het dorp." Daarnaast is de groep bezig om iets te beden ken voor de kinderen van het dorp. Koningsdag in Hoedekens kerke begint traditioneel en ge heel in stijl met het zingen van het Wilhelmus en het dorpslied vanaf de kerktoren. ,,Dat hebben we vorig jaar ook gedaan en toen stonden er best veel men sen buiten." Scherpenisse Oranje vlaggetjes in het hele dorp. Dat is het enige zekerheidje in Scherpenisse als het gaat om komende Koningsdag. ,,Zodat het in ieder geval een feestelijk uit straling heeft", zegt Mirjam Elen- baas van het Oranjecomité. „Ver der zijn we in gesprek om iets voor de allerkleinsten te doen op het veld waar normaal gesproken de zeskamp gehouden wordt."Concreet is dat plan ech ter nog niet. Evenmin om de zeskamp te verplaatsen naar september. De coronaregels veran deren snel, zegt Elenbaas. ,,We pro beren onze vingers nu niet weer te branden." woensdag 7 april 2021 c. Horlel Vorig jaar werd onder meer een Hoedjesjacht ge houden, omdat ook toen het reguliere feest niet door kon gaan. foto johan van der Heijden De zeskamp tijdens de Koningsdag in Kloetinge in 2017, toen nog georganiseerd door de oude oranje vereniging. FOTO MARCELLE DAVIDSE Burgemeester Gerben Dijksterhuis stelde vorig jaar de eerste vraag tijdens een online-quiz op Koningsdag in Hoedekenskerke. foto joham van der heijden 'Gave dingen doen op Koningsdag' Eens in de vijf jaar pakt Wemeldinge uit met een Ko ningsweekend, compleet met op tocht. De laatste keer was in 2015. FOTO MARCELLE DAVIDSE Michiel Bouwman, Melita Lanting, Rob Paardekam en Joeri Wisse Wemeldinge Saskia Houtekamer, Oranjevereniging Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60