Honderdjarige Apolonia de Winter maakt nog graag een babbeltje Eerste bewoners in watertoren Nieuw park Smerdiek twee keer zo groot 6 'Veegplan' van Reimerswaal Wie mooie bouwplannen heeft én beschikt over een lapje grond in het uitgestrekte buitengebied van Rei merswaal, kan meeliften op het jaar lijkse 'veegplan' van de gemeente. Ook dit j aar is daar gretig gebruik van gemaakt. Twaalf plannen zijn door de gemeente kansrijk bevonden. Deze mensen hoeven niet zelf een ingewikkelde en dure procedure starten, maar ze kunnen meeliften op het overkoepelende plan van de gemeente. Villa's Opvallend is dat dit jaar de meeste deelnemers een huis willen bouwen op een plek waar dat nu nog niet mag. Het gaat om twee huizen bij Yerseke, twee bij Rilland en één bij Kruiningen. De gemeente werkt aan de plannen mee omdat de nieuwe woningen geen aanslag vormen op het open polderlandschap. In alle ge vallen sluit de nieuwbouw aan op bestaande bebouwing langs toelei- dende wegen naar de dorpen. Als voorwaarde stelt Reimerswaal dat elders een huis verdwijnt of dat oude lelijke schuren worden ge sloopt, zoals aan de Grintweg en de Maartenhaaswegeling in Yerseke. In Kruiningen heeft de gemeente afge- sproken dat er een huis naast Inter Scaldes mag worden gebouwd en dat het oude huis mag worden gebruikt voor huisvesting van arbeidsmigran ten. Zodra daar geen sprake van is, moet het oude pand weg. Oude boerderijen In drie gevallen werkt de gemeente mee aan nieuwe functies voor oude boerderij en. Zo wordt in Kruiningen meegewerkt aan een caravanstalling aan de Groeneweg en een bedrijfs verzamelgebouw aan de Zandweg. Een boerderij aan de Kruisweg nabij Oostdijk mag voortaan door een vastgoedverhuurbedrijf worden ge bruikt. Op recreatiegebied zijn ook twee initiatieven. In buurtschap Kaasgat tussen Yerseke en Kruiningen wordt een deel van het fruitteeltbedrijf op geofferd voor meer kampeerplaat sen. Ook kan de bijbehorende Land- winkel de Plantage uitbreiden met een multifunctionele ontvangst ruimte. Verder wordt de nieuwbouw van het restaurant, zalen en winkel van Golfcentrum Reymerswael mo gelijk gemaakt, al heeft de club laten weten dat de plannen voorlopig nog niet worden uitgevoerd. Twaalf plannen zijn door de gemeente kansrijk bevonden De gemeenteraad staat achter de twaalf initiatieven, bleek gister avond. Wel was er naar aanleiding van een inspraakreactie van de Plan tage kritiek op de hoge kosten (13.500 euro) die de gemeente bij dit bedrijf in rekening brengt voor het plan. 'Schrikbarend hoog' en 'niet uit te leggen', klonk het uit de raad. Mevrouw De Winter werd gebo ren op 5 april 1921 in Kloetinge, als derde in een gezin van negen kin deren. Na twee jaar middelbare school moest ze gaan werken op de boerderij van haar vader en moeder. Zo ging dat toen. Toch had ze het geluk dat ze later naar een oom in Frankrijk mocht, om daar Frans te gaan leren. Een heel avontuur in die tijd. Ze had er een mooie tijd en hielp tussendoor mee op de boerderij van oom Ma rien Vermue. Schaatsen Terug in Kloetinge leerde ze tij dens het schaatsen haar latere echtgenoot Dignus de Winter kennen, een landbouwer. Samen met hem bestierde ze later boe- Mevrouw De Winter kan op haar verjaardag weer mensen ontvangen renbedrijven in Zaamslag en Ril land. Nadat ze zich hadden terug getrokken uit het boerenleven be- trokken de echtelieden een huis in Kloetinge. Helaas kwam Dig- nus in 1990 te overlijden, een groot verdriet voor mevrouw De Winter. Met steun van kinderen (het echtpaar kreeg vier kinde ren) en kleinkinderen pakte ze haar leven weer op. Na ook nog aan de Van de Spie gelstraat in Goes te hebben ge woond, verblijft mevrouw De Winter sinds een kleine twee jaar met plezier in zorgcentrum Sint Maarten in de Groe. Daar slaat ze zich dapper door de coronatijd heen, hoewel het voor verdriet en eenzaamheid heeft gezorgd dat kinderen en kleinkinderen haar tijdens de eerste lockdown niet mochten bezoeken. Nu ze honderd is geworden, mag dat gelukkig weer wel. Zo werd het toch een feestelijke ver jaardag. Volgens Frank Plouvier van make laardij Faasse Fermont zijn de twee appartementen beide onder voorbehoud verkocht. Hij ver wacht dat er op korte termijn defi nitief een klap op wordt gegeven. Daarmee gaat het beeldbepalende Goese gebouw voor het eerst wor den bewoond. Het pand, waarin de afgelopen twintig jaar kantoorruimtes zaten, werd twee jaar geleden te koop ge zet door de toenmalige eigenaar. Ontwikkelaar Breadstone kocht het markante gebouw aan en maakte in de kuip van de toren drie appartementen. Niche-markt Dat het penthouse bijna een jaar na de start van de verkoop nog niet aan de man is gebracht, baart ma kelaar Plouvier geen zorgen. ,,Het is echt een niche-markt. Boven dien zal het niet iedereen uit de traditionele doelgroep voor appar tementen aanspreken'', zegt hij, doelend op bijvoorbeeld senioren. Het drie lagen tellende pent house is weliswaar per lift bereik baar, maar wie het hoogste topje van de toren wil bereiken, moet met de trap. Plouvier zegt dat is besloten het penthouse in twee uitvoeringen aan te bieden: volledig afgewerkt of enkel het casco, zoals het er nu nog bij staat. ,,Dat kan leuk zijn als iemand het helemaal naar eigen wens wil inrichten.'' De afgewerkte variant van het penthouse staat nu te koop voor 695.000 euro. De huidige eigenaar van de wa tertoren vervangt binnenkort ove rigens nog de dakbedekking, zodat de toekomstige vereniging van ei genaren zich daar heel wat jaren geen zorgen over hoeft te maken. Twee lagen van de kuip worden straks overigens niet bewoond. Eén blijft kantoor, de andere is be doeld voor opslag. Toekomstige bewoners hebben beneden een tuintje. De wijk Smerdiek-West krijgt een veel groter park dan eerst de bedoe ling was. Dat kan omdat een serie nieuwbouwhuizen vervangen wordt door twee blokken apparte menten van drie en vier verdiepin gen hoog. Afgetimmerde ramen, verou derde huizen en hoog onkruid, het was een tijd het beeld van leeg staande huizen in Smerdiek-West. Ze stonden te wachten op wat ko men ging: sloop en nieuwbouw. Dat gaat nog steeds gebeuren, maar wel anders dan eerst het plan was. Dat betekent dat kleine senioren- woningen niet gebouwd worden. Die passen niet meer bij de vraag vanuit huurders of kopers, zegt vast goedontwikkelaar Peter van den Berg. ,,In Smerdiek is wél behoefte aan appartementen voor ouderen." Koop en huur Die appartementen komen in het gebied tussen de Bloemenlaan en Frank van Borselenstraat. Het gaat om één gebouw met dertien koop appartementen, verdeeld over drie verdiepingen, en een gebouw met twintig huurappartementen, dat vier verdiepingen krijgt. Als alles meezit, kan eind dit jaar of begin volgend jaar worden begonnen met de nieuwbouw. woensdag 7 april 2021 Ruimte voor bouwen in de polder Sterrenrestaurant Inter Scaldes krijgt buren, een vorkje prikken met uitzicht op de golfbaan en de Westerschelde wordt in de (verre) toekomst nóg mooier en tussen Yerseke en Kruiningen komen meer kampeerplekken tussen de fruitbomen. Met een nieuw plan voor het buitengebied maakt Reimerswaal deze en negen andere initiatieven van on dernemers en inwoners mogelijk. Joeri Wisse Kruiningen Zij mag dan al aardig op leeftijd zijn, Apolonia De Winter-Ver- mue maakt nog graag een praatje en krijgt dus graag be zoek. Gelukkig mag dat weer. Gisteren kwam burgemeester Margo Mulder de inwoonster van Goes feliciteren met haar honderdste verjaardag. Rob Paardekam Goes Voor het penthouse, het topje van de toren, wordt nog een koper gezocht, maar de twee andere appartementen in de Goese watertoren worden bin nenkort waarschijnlijk be woond. Rob Paardekam Goes Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Mevrouw Apolonia de Winter-Vermue kreeg gisteren bezoek van burgemeester Margo Mulder. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 59