Wonen in gezondheidscentrum? Trek dan je portemonnee maar Komst appartementen maakt groter park mogelijk 7 ZEEPEDUINEN 'HET IS GEWOON ONSMAKELIJK' Als een van de runderen of pony's die in de Zeepeduinen grazen overlijdt, legt Natuurmonumenten ze steevast aan de Moolweg in Burgh-Haamstede, vlakbij huisnummer 4. Dat stinkt, is niet smakelijk en is geen visitekaartje voor voorbijgangers, zeggen Anna Blom en Rob Delfgaauw. Vrijdag voor het paas weekend lag er weer een. Een Schotse Hooglander ditmaal. Delfgaauw en Blom hadden gehoopt dat het eindelijk voorbij zou zijn. De moeder van Blom, die acht jaar geleden is over leden, woonde sinds 2000 in de laatste woning voor het fietspad aan de Moolweg. ,,Zij had er ook al last van. Zo lang als dat zij er heeft gewoond, hebben die beesten er al gelegen. Ik weet dat ook de huis arts, die hier iets verderop woonde, erover geklaagd heeft. Maar dat heeft in al die jaren niets opgeleverd", zegt Blom. Sinds zij en Delfgaauw aan de Moolweg wonen, maken ze elk jaar wel een keer mee dat er een kadaver ligt. Soms is het drie keer per jaar, en vervolgens is er weer een tijdje niets. ,,Nu was het vorig jaar zo mer voor het laatst. Toen lagen er twee pony's." Delfgaauw stoort zich er ook aan hoe de dieren worden neergelegd. ,,Er ligt alleen een zeiltje over en als het dertig graden is, gaat het al snel stinken en krijg je vliegen. Bovendien staken vrijdag de poten van het rund onder het zeil uit. Er komen hier heel veel fietsers en wandelaars langs en ook kleine kinderen. Het is gewoon onsma kelijk." De bewoners hebben een paar jaar geleden contact opgenomen met Natuurmonumenten en eer der ook met Govert Geleijnse (nu 77), die beheerder was van het Slot Haamstede en bijbehorend land goed, waartoe de Zeepeduinen be hoort. Of het niet anders kon, vroegen ze hen. Destructiebedrijf Rendac, die kadavers ophaalt, heeft een adres nodig, is steevast het antwoord, zeggen Blom en Delfgaauw. Zelf hebben ze geop- Als het dertig graden is, gaat het al snel stinken en krijg je vliegen perd om de kadavers aan de Nieuwe Weg, iets verderop, te leg gen waar niemand woont en ook weinig mensen langskomen. ,,Als je dan zegt tegenover Kloosterweg 15 de weg in, heb je toch ook een adres? Maar dat kon niet, want je hebt ook een postcode nodig." Boswachter Paul Begijn van Na tuurmonumenten snapt dat het geen ideale situatie is. ,,Ik weet dat het eerder is besproken met de Rendac, maar dat het toen niet an ders kon. Eigenlijk vinden we het ook niet meer van deze tijd dat je aan een postcode vastzit. We gaan op zoek naar de best mogelijke op lossing. We hebben een andere lo catie in beeld, aan de Nieuwe Weg, bij de ingang van het Slotbos, waar onze werkschuur staat. Daar ligt het dier ook meer uit het zicht. Het enige probleem is dat we daar geen adres of postcode hebben." Goede beschrijving De Rendac heeft inderdaad een adres nodig, zegt Tim Hovens, ver antwoordelijk voor de planning bij het destructiebedrijf. ,,Maar met een goede beschrijving, zoals 200 meter doorrijden na een bepaald huisnummer, is er altijd wat mo gelijk." Begijn gaat die optie be spreken met de Rendac, belooft hij. ,,Alles is afhankelijk van de soepelheid van de Rendac." In de vastgestelde omgevingsver gunning wordt een huurprijs van 730 tot 1400 euro per maand geadvi seerd. Met een correctie op basis van de huurpuntentelling zou het klein ste appartement op 817 euro uitko men. De appartementen zijn be doeld voor mensen vanaf 55 jaar en ouder. En drie appartementen, met een oppervlakte van ruim 100 vier kante meter, zouden geschikt zijn voor de meer vermogende ouderen. De appartementen worden voor zien van de modernste snufjes. Ze worden gebouwd volgens het Viva- libconcept, waarmee met allerlei technische middelen ervoor wordt gezorgd dat mensen zo lang moge lijk zelfstandig kunnen wonen. Er kan bijvoorbeeld op afstand contact worden gelegd met de huisarts. De woningen worden gezien als een aanvulling op de mantelzorg, omdat ze ook voorzien zijn van valpreven- tie en een integrale alarmopvolging. Het is een primeur voor Schouwen- Duiveland als deze woningen wor den opgeleverd. Nultredenwoning De bouw van de appartementen voorzien in een behoefte op de wo ningmarkt. Er is vanwege de vergrij zing en de wens om langer thuis te wonen veel vraag naar nultreden- woningen. De combinatie van wo nen bij een gezondheidscentrum, waarin naast de huisarts andere zor gaanbieders, zoals een fysiothera peut zitten, maakt de appartemen ten gewild. In hetzelfde complex komt ook een bibliotheek. wijk Smerdiek-West in Sint Maartensdijk krijgt een veel groter park dan eerst de bedoe ling was. Dat kan omdat een se rie nieuwbouwhuizen vervan gen wordt door twee blokken appartementen. Afgetimmerde ramen, verou derde huizen en hoog onkruid, het was een tijd het beeld van leegstaande huizen in Smer- diek-West. Ze stonden te wachten op wat komen ging: sloop en nieuwbouw. Dat gaat nog steeds gebeuren, maar wel anders dan eerst het plan was. Dat betekent dat kleine senio- renwoningen niet gebouwd gaan worden. Die passen niet meer bij de vraag. Maar er is volgens de ontwikkelaar wél behoefte aan appartementen voor ouderen. Die komen, ver deeld over twee gebouwen, in het gebied tussen de Bloemen- laan en Frank van Borselen- straat. Het gaat om één gebouw met dertien koopappartemen ten, verdeeld over drie verdie pingen, en een gebouw met twintig huurappartementen over vier verdiepingen. Daar door wordt ruimte bespaard en kan het geplande park veel gro ter worden dan gepland. woensdag 7 april 2021 SD Al 20 jaar kadavers naast hün huis Valeska Nastaly Burgh-Haamstede - Rob Delfgaauw Wil je in een van de dertien ap partementen die in het gezond heidscentrum aan de kop van de Nieuwstraat in Bruinisse komen gaan wonen, dan mag je een ge vulde portemonnee meebren gen. Het zijn weliswaar huurwo ningen, maar het kleinste appar tement van circa 69 vierkante meter gaat rond de 800 euro per maand kosten. Valeska Nastaly Bruinisse SINT-MAARTENSDIJK De Anna Blom schept nog wat zand over een restant bloed van het kadaver dat vrijdag onder het oranje zeil lag en zaterdag is opgehaald door de Rendac. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58