Honderdjarige Apolonia de Winter maakt nog graag een babbeltje Telt die paal ook avondklokovertreders? 6 Hoger tarief, parkings leeg Toegegeven, zo bont als in de ge meente Veere maken ze het op Schouwen-Duiveland nog niet, zegt Mooij. Het nieuwe tarief (2,65 euro per uur en maximaal 16 euro per dag) is 1 april ingegaan. Daar mee is parkeren langs de Schouwse stranden nu overal even duur. Be langrijke nuance in vergelijking met het zwaar bekritiseerde beleid bij de overburen, is dat in Burgh- Haamstede en Renesse zelf, nog op drie plaatsen gratis geparkeerd kan worden. Stilletjes ,,Na dagen van een bijna volle par keerplaats, vandaag rustig.... Zou het misschien komen doordat de gemeente Schouwen-Duiveland heeft besloten de parkeertarieven te verhogen?", vraagt Mooij zich af in een bericht op de facebookpa- gina van The Sixties. De snackbar aan strandovergang De Rotonde bij Westenschouwen heeft op een ge middelde zonnige dag niet te kla gen over aanloop. ,,Maar op 1 april, toen het nieuwe tarief inging, was het ook gewoon nog prachtig weer. Dus daar lag het niet aan." Mooij vindt dat de gemeente op z'n minst duidelijker had mogen zijn in de communicatie over de aanstaande tariefsverhoging. ,,Het is een beetje stilletjes doorgevoerd. Ik heb wel iets gelezen over een ho ger uurtarief, maar dat het voor een hele dag uitkomt op 16 euro, wordt er dan weer niet bij verteld. En je hebt zat mensen die hier de hele dag naar het strand gaan. Vandaar dat ik het over een melkkoe heb." Toch heeft hij ook begrip voor de maatregel. ,,De achterliggende ge dachte is natuurlijk dat de dagtoe rist zo meer bijdraagt aan de kosten die moeten worden gemaakt om hier alles netjes te houden. En dit is de makkelijkste manier om de ga ten in de begroting te dichten. Je moet het ergens vandaan halen. Maar ik zou het niet moeten flikken om een bakje frites van de één op de andere dag een euro duurder te ma ken. Dat kost me klanten!" Minimaal verhoogd Afgelopen paasweekeinde zag Mooij de parkeerplaats tot zijn ge ruststelling al weer iets voller lo pen. ,,Het zal ook wel even wennen zijn." De parkeertarieven langs de kust zijn de afgelopen jaren minimaal verhoogd. In die zin hebben strand- gangers daar dus ook altijd profijt van gehad, zet verkeerswethouder Ankie Smit de ingevoerde verho ging in een ander perspectief. Voor inwoners van Schouwen-Duive- land komt er per 1 juli een speciaal vignet, waarmee het parkeren op betaalde plaatsen in één keer kan worden afgekocht. Voor het nog resterende seizoen kost dat vignet 15 euro. Volgend jaar zou 30 euro moeten worden betaald. Mevrouw De Winter werd gebo ren op 5 april 1921 in Kloetinge, als derde in een gezin van negen kin deren. Na twee jaar middelbare school moest ze gaan werken op de boerderij van haar vader en moeder. Zo ging dat toen. Toch had ze het geluk dat ze later naar een oom in Frankrijk mocht, om daar Frans te gaan leren. Een heel avontuur in die tijd. Ze had er een mooie tijd en hielp tussendoor mee op de boerderij van oom Ma rien Vermue. Schaatsen Terug in Kloetinge leerde ze tij dens het schaatsen haar latere echtgenoot Dignus de Winter kennen, een landbouwer. Samen met hem bestierde ze later boe- Mevrouw De Winter kan op haar verjaardag weer mensen ontvangen renbedrijven in Zaamslag en Ril land. Nadat ze zich hadden terug getrokken uit het boerenleven be- trokken de echtelieden een huis in Kloetinge. Helaas kwam Dig- nus in 1990 te overlijden, een groot verdriet voor mevrouw De Winter. Met steun van kinderen (het echtpaar kreeg vier kinde ren) en kleinkinderen pakte ze haar leven weer op. Na ook nog aan de Van de Spie gelstraat in Goes te hebben ge woond, verblijft mevrouw De Winter sinds een kleine twee jaar met plezier in zorgcentrum Sint Maarten In De Groe. Daar slaat ze zich dapper door de coronatijd heen, hoewel het voor verdriet en eenzaamheid heeft gezorgd dat kinderen en kleinkinderen haar tijdens de eerste lockdown niet mochten bezoeken. Nu ze honderd is geworden, mag dat gelukkig weer wel. Zo werd het toch een feestelijke ver jaardag. In de binnenstad van Middelburg hangen nu drie passantentellers, bevestigd aan lantaarnpalen: één op de Nieuwe Burg en nog twee in het gebied Schuiffelstraat-Schutterhof- straat-Beddewijkstraat. Die tellen, of beter gezegd fotograferen, 24 uur per dag, zeven dagen per week alles wat voorbijkomt. Of dat nu een fiets, auto of mens is. Het doel is ge gevens te verzamelen om uiteinde lijk zo via slimme lantaarnpalen met sensoren, de openbare verlich ting op afstand te kunnen regelen. Dus waar moet er straks hoeveel licht zijn en op welke tijden. Een mooie manier om energie te bespa ren. Maar ook een manier om nog meer te weten te komen over bur gers en hun eventuele misstappen? 'Nee', zegt het dagelijks bestuur van de gemeente Middelburg in antwoord op vragen die de PvdA stelde. 'De data worden niet door gespeeld aan handhaving en dat gaat ook niet gebeuren. Personen zijn bovendien niet herkenbaar, er zit geen gezichtsherkenning op en die komt er ook niet. Ook niet el ders in de stad. De passantentellers zijn geïnstalleerd om inzicht te krijgen in het gebruik van de open bare ruimte om de instellingen van De data worden niet doorgespeeld naar handhaving. Dat gaat ook niet gebeuren de openbare verlichtingsinstallatie te verbeteren. De data gaan naar de beheerder openbare verlichting en de coördinator clusterbeheer leef omgeving binnen de gemeente. Er zijn geen andere plannen voor het gebruik ervan', aldus de gemeente. PvdA-fractievoorzitter Jeroen Louws: ,,Voor ons is deze uitleg voorlopig voldoende, maar we blij ven het kritisch volgen. Wij staan achter het systeem van energiezui niger verlichten. En als de gegevens alleen daarvoor gebruikt worden, is dat goed. Maar zeker nu in deze tijd van coronahandhaving hadden wij toch wel onze vraagtekens bij wie er gebruik kan maken van deze ge gevens? Waar gaan al die data ver der nog naar toe?'' ,,Dat we die vragen stellen, komt door eerder ervaringen met 'slimme systemen' zoals diftar'', zegt Louws. Hij doelt op het chip pen van afvalcontainers van inwo ners en de registratie van het ge bruik van ondergrondse afvalcon tainers. ,,Daar was de privacy niet goed geregeld. Maar we merken nu dat de gemeente hier zorgvuldiger mee omgaat. Drie ambtenaren Voor ons is deze uitleg voorlopig voldoende, maar we blijven het volgen houden zich nu onder meer bezig met privacy op verschillende terrei nen. Er is nu zo veel te doen over privacy. Het is belangrijk dat de ge meente daar het goede voorbeeld in geeft. Er komt nog een evaluatie en die wachten we nu even af.'' woensdag 7 april 2021 Auto's weg als sneeuw voor de zon Het verschil tussen een drie kwart gevulde parkeerplaats of een plukje van hooguit vijftien auto's. Snackbareigenaar Ruud Mooij van The Sixties kreeg het even Spaans benauwd toen hij de uitwerking van het nieuwe parkeertarief voor de Schouwse kust zag. ,,Van 5 naar 16 euro per dag. Echt hè!" Marcel Modde Burgh-Haamstede Zij mag dan al aardig op leeftijd zijn, Apolonia De Winter-Ver- mue maakt nog graag een praatje en krijgt dus graag be zoek. Gelukkig mag dat weer. Gisteren kwam burgemeester Margo Mulder de inwoonster van Goes feliciteren met haar honderdste verjaardag. Rob Paardekam Goes Stel je loopt door de stad na de avondklok en je wordt 'gesnapt' door een passantenteller aan een van de lantaarnpalen in hartje Middelburg. Krijg je dan een boa op je nek die is ingelicht via dat cameraatje? De PvdA wil graag weten hoe dat zit. Annemarie Zevenbergen Middelburg - Burgemeester en wethouders - Jeroen Louws, PvdA Mevrouw Apolonia de Winter-Vermue kreeg gisteren bezoek van burgemeester Margo Mulder. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57