Bergkamp en Bosma willen voorzittershamer 4 Herman Tjeenk Willink FORMATIE 'BEROEPSINFORMATEUR Khadija Arib Het leek hem best leuk hoor, maar moest uitgerekend Mj nu opnieuw als redder in nood op het Haagse to neel verschijnen? ,,Het is volgens mij armoede als je moet constate ren dat je alleen bij een 79-jarige kan uitkomen'', zei Herman Tjeenk Willink eind maart nog op de radio. Toch zegt hij ja. De plicht roept. Alweer. Als wanhoop het Binnen hof domineert, als het woord im passe in hoofdletters op voorpagi na's prijkt, duikt er één man op die de boel op de rails moet krijgen: Tjeenk Willink. En hij stelt zelden teleur: steeds forceert de minister van Staat - 'beroepsinformateur' (1994, 2010 en 2017), oud-voorzitter van de Eerste Kamer en sociaal-de mocraat - een doorbraak in de zoektocht naar een nieuwe coalitie. In 1994 helpt hij bij de paarse uit weg, in 2010 lukt het hem met wijn en afhaalpizza's in zijn eigen tuin om VVD, PvdA, D66 en Groen Links om tafel te krijgen, in 2017 zet hij de gestrande informatie weer op de rit. Doel van 'de Tjeenk' (zoals hij wel liefkozend wordt genoemd): behoedzaam manoeuvreren naar steeds weer een volgende stap. En die voorzichtigheid is nu broodno dig, constateert CDA-leider Wopke Hoekstra. ,,Mensen moeten even stoppen met kakelen.'' Nadat was gebleken dat er in de eerste verkenning over CDA'er Pie- ter Omtzigt was gesproken - door VVD'er Mark Rutte - brak het on derling vertrouwen in duizend de len. Nooit eerder was Tjeenk Wil link meer nodig. Onderkoning Maar toch. Dat juist hij de klus aan neemt, is opmerkelijk. De ex-vice- president van de Raad van State en voormalig topadviseur van pre miers en de koningin had evengoed kunnen zeggen: als jullie mijn vo rige advies hadden overgenomen, was ik nu overbodig. Bij het vlot- trekken van de formatie in 2017 waarschuwde Tjeenk Willink al dat steeds grotere politieke ambities de uitvoeringsorganisaties onder druk zetten. Zodra een partijplan in het regeerakkoord terechtkomt, heerst op het Binnenhof tevredenheid, maar de uitvoeringsdiensten zitten met de problemen, burgers worden de dupe: ,,Hoe legitiem is een open baar bestuur waarin alleen de meest competente burgers zelf hun weg kunnen vinden en niet diege nen waarvoor de democratische rechtsstaat juist ook was bedoeld?'' Let wel: dit was dus vóór de toe slagenaffaire zich ontvouwde. Nu moet voormalig onderkoning Tj eenk Willink al zijn ervaring aan- Na vijf jaar Kamervoorzitter te zijn geweest wordt Khadija Arib belaagd door twee andere kandidaten. Het runnen van de Kamerorganisatie is een thema dat haar de kop kan kosten. De Tweede Kamer heeft wat te kiezen, vandaag. Huidig Kamervoorzitter Khadija Arib stelt zich herkiesbaar, maar zij wordt uitgedaagd door Kamer leden die de afgelopen jaren Arib al nu en dan vervingen: Martin Bosma van de PVV en Vera Berg kamp van D66. Vooral die laatste lijkt goede papieren te hebben. Bergkamp (49) is zo'n negen jaar Kamerlid. Ze was daarvoor voor zitter van lhbti-belangenorganisa- tie COC. De afgelopen jaren hield Bergkamp zich bezig met emanci- patie en zorg, ijverde ze voor de in voering van een vrouwenquotum en reguleren van de hennepteelt. Als Bergkamp zich niet kandi daat had gesteld, zou Arib vrijwel zeker Bosma hebben verslagen. Bosma (56) geldt als ideoloog van de PVV, is bijna vijftien jaar Ka merlid, en werkte daarvoor als journalist, onder andere bij de NOS. In de Tweede Kamer profi leert hij zich vooral met kritiek op de 'linkse' NPO en het 'vernache- len' van de Nederlandse cultuur. Bosma verving Arib de afgelopen jaren misschien wel het meest. Hij doet dat volgens vriend en vijand uitstekend, met humor en flair. Bosma heeft alleen één pro- bleem: hij is van de PVV, een partij die weinig respect voor de rechts staat toont. Een Kamervoorzitter van de partij van Geert Wilders zal voor veel partijen geen optie zijn. In 2016 greep Bosma ook al naast de voorzittershamer. Toen won Arib na vier schriftelijke stemron den. Hoewel de stemming geheim is, ligt het in de verwachting dat Forum voor Democratie en JA21 de kandidatuur van Bosma - net als zijn eigen PVV - wel steunen. Beiden nemen het op tegen Arib (60), die als Kamervoorzitter po pulair is, vooral in het land. Ook binnen de Kamer geniet ze res pect, maar in februari kwam er via RTL Nieuws ook verzet tegen een nieuwe termijn voor Arib. Ano nieme bronnen betichtten haar er van de macht van het voorzitter schap te misbruiken en noemden haar 'manipulatief'. Ook een deel van de ambtenaren van de Tweede Kamer zou 'bidden en hopen' dat Arib niet wordt herkozen. De PVV gaf eerder al aan niet op Arib te zullen stemmen. Wilders noemt haar 'een hele goede Ka mervoorzitter', maar keurt het dubbele paspoort van de PvdA'er af. Conform de Marokkaanse re gels bezig Arib ook een Marok- i De vraag is wie de VVD nu gaat steunen. Er zit ruis op de lijn tussen VVD en D66 kaanse nationaliteit naast de Ne derlandse. Bergkamp heeft een Marokkaanse vader, maar heeft geen dubbele nationaliteit. VVD'er Ockje Tellegen werd ook genoemd als voorzitterskandidaat, maar haar naam ontbreekt. Vorige week bleek al uit de openbaar ge maakte formatiestukken dat VVD- leider Rutte dat ook niet echt zag PVDA woensdag 7 april 2021 GO Plicht roept 'De Tjeenk', maar hij vindt het armoede Den Haag Minister van Staat en voormalig vicepresident van de Raad van State Herman Tjeenk Willink werd geboren in Amster dam, studeerde rechten in Leiden en Parijs en is al sinds de jaren 80 actief op en rond het Binnenhof. Eerst als top ambtenaar, later als lid en als voorzitter van de Eer ste Kamer en van 1997 tot 2012 als vicevoorzitter van de Raad van State. Herman Tjeenk-Willink begint aan zijn taaiste informatieklus ooit: de minister van Staat moet een verkenning herstarten met een preformatie-trauma, een fors aantal partijen dat elkaar uitsluit en uitgelekte geheimen. En dat in drie weken tijd. Niels Klaassen Tobias den Hartog Boegbeeld van de Tweede Kamer Kritiek op runnen ambtelijk organisatie Jan Hoedeman Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4