Emergis herkent problemen niet Moordverdachte Oostkapelle blijft tot zaak in de cel Zeeland gaat naar behoefte bouwen 9 Hier maak je vogels blij mee TIEN TIPS geen onwil, maar een gebrek aan kennis. Als ik zie dat ergens ver bouwd wordt en daardoor mus- sennesten verdwijnen, vertel ik dat mussen beschermd zijn en dat er steeds minder zijn. Dat realise ren mensen zich vaak niet." Jaarlijks komen er in Zeeland tussen de 1000 en 1500 huizen bij. Vervangende nieuwbouw, maar ook compleet nieuwe wijken. De dakpannen liggen er keurig in het gelid, de daken zijn belegd met zonnepanelen. Waar vindt een vo gel hier onderdak? Tuinvogelcon- sulenten Rijo Meulbroek en Hen- drike Huijsmans nemen een kijkje in het gloednieuwe Scheldekwar- tier in Vlissingen. Waar nu alleen zand ligt, komt straks een 'stads- park'. De eerste straten zijn be woond. Hier en daar wachten strookjes aarde op beplanting, maar vooralsnog bepalen steen en kale muren het beeld. Meulbroek: ,,Als ze daar nu een klimhortensia tegenaan laten groeien, of een vuurdoorn naast de voordeur, dat zou zo veel schelen." Huijsmans: ,,Ik zie wel mogelijkheden. Hope lijk komen er overal geveltuintjes." Op de overgang van de oude naar de nieuwe wijk zijn bij wijze van openbaar groen vakken met grassen ingeplant. Ertussen liggen schelpen. Het doet denken aan duinen, zand en zee. Dat is onge twijfeld de bedoeling: passend bij het DNA van Zeeland. Meulbroek: ,,Waarom dan geen duindoorn of hondsrozen? Dat past toch ook bij een kustgemeente? Daar hebben de vogels nog iets aan. Dit doet niets voor de biodiversiteit." De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd noemde de situatie in de jeugdpsychiatrie afgelopen week end onhoudbaar. Er staan inmiddels duizenden kinderen op wachtlijs ten. Het gaat om kinderen en jonge ren die bijvoorbeeld kampen met ernstige eetstoornissen of suïcidale gedachten. Zij moeten nu soms zelfs een jaar geduld hebben. Medewer kers raken volgens de inspectie uit geput, omdat er te weinig personeel is. Corona heeft de problemen bin nen de jeugdpsychiatrie verergerd. ,,In tegenstelling tot andere instel- Het aantal kinderen dat moest worden opgenomen, zit nog niet op het niveau van vóór corona lingen herkennen wij ons niet in de geschetste problematiek en lijken we in Zeeland vooralsnog de dans te ontspringen", aldus een woordvoer ster van Emergis. Tijdens de eerste lockdown daalde het aantal kinderen en jongeren dat moest worden opgenomen. Dat nam in de tweede lockdown toe, maar zit nog niet op het niveau van vóór de coronaperiode. Ook de wachtlijsten groeien niet. In toenemende mate behandelt en begeleidt Emergis kinderen en jongeren thuis. ,,We weten dat op name in een kliniek niet per se beter is. We vinden het belangrijk dat zij zo veel mogelijk kunnen blijven meedoen aan het dagelijks leven. Denk aan school, sport, met vrien den afspreken en thuis wonen." Jeugdzorgorganisatie Juvent on derschrijft het beeld van Emergis. ,,Ook wij zien nauwelijks een co rona-effect, noch in de aantallen noch in de ernst van de problema tiek." Het is 24 mei 2019 als de vrouw zwaargewond door messteken in haar appartement wordt gevon den. Hulp mag niet meer baten en ze overlijdt. Nog geen week erna wordt de 57-jarige buurman, E.F., aangehouden. Hij zit nog steeds vast. Gisteren keek de rechter of dat terecht is. Zijn advocate Rivka Da- vidse vroeg om voorlopige vrijla ting. Maar de rechter wees dat af. Ondertussen is het complexe onderzoek naar de zaak bijna afge rond. Van de verdachte zijn DNA- sporen gevonden op twee plekken: op de buitenkant van de deur van het appartement van het slachtof- fer en op de deurklink aan de bin nenkant. ,,Mijn cliënt heeft eerder verklaard dat hij een of twee dagen ervoor voor de deur heeft gestaan. Waarbij het mogelijk kan zijn dat DNA is achtergelaten", stelt Da- vidse. De verdachte zegt in elk ge val nooit binnen te zijn geweest. ,,We kijken nu of het mogelijk is dat DNA via een indirecte over dracht op de deurklink terecht is gekomen." In het appartement is geen DNA van de verdachte gevonden, aldus Davidse. Wel zijn bij de steekwond sporen gevonden van een tot nu toe onbekend persoon. ,,Vast staat dat het geen DNA is van hulpver leners." De verdachte zit al bijna twee jaar vast en dat valt hem zwaar, zegt Davidse. ,,Zijn gezondheid gaat achteruit. Hij is hartpatiënt. Doordat zijn conditie achteruit gaat, heeft hij meer last van zijn longen. Hij zit in het huis van be waring bijna 24 uur achter de deur, met corona is het regime strenger geworden." Wanneer de rechter zich over de zaak buigt, staat nog niet vast. Dat zal binnen drie maanden zijn. Nu is dat nog zeker niet het geval. Een groot onderzoek leerde in 2019 al dat Zeeland de komende jaren ingrijpend verandert. Vooral het aantal huishoudens met 65- en 80- plussers neemt sterk toe, terwijl in de meeste gemeenten het aantal gezinnen afneemt. Dat vraagt ook andere wonin gen. Er is minder behoefte aan tra ditionele huizen, maar de vraag naar gelijkvloers wonen groeit juist. Dat betekent dat een belang rijk deel van de bestaande voorraad moet worden aangepakt om deze 'toekomstbestendig' te maken. Ook zijn er veranderingen nodig in de nieuwbouwplannen. Die sluiten nu niet goed aan bij de ver wachte vraag. Er wordt vooral 'meer van hetzelfde' gebouwd. Bo vendien gebeurt dat vaak aan de rand van steden en dorpen, terwijl het beter is om locaties tussen de bestaande bebouwing te benutten. Om voor een ommekeer te zor gen, hebben provincie en gemeen ten de handen ineengeslagen. Sa men hebben ze gewerkt aan de 'Zeeuwse Woonagenda'. Daarmee leggen ze hun ambities vast en spreken ze af de komende jaren sa men op trekken. ,,Dat zal bij som mige gemeenten ook maatwerk moeten zijn", zegt gedeputeerde Dick van der Velde. ,,Want we we ten dat de opdracht in bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen een andere is dan die op de Bevelanden." Van der Velde spreekt van 'een gigantische uitdaging', zeker nu de coronacrisis duidelijk heeft ge maakt dat de woningbehoefte snel kan veranderen. ,,Het is echt onze bedoeling recht te doen aan de be hoefte. We weten inmiddels dat die kan fluctueren. Dat betekent dat we ook snel moeten kunnen inspelen op een veranderende markt." 100 procent raak Het is de bedoeling eerst de be staande woningvoorraad onder de loep te nemen en te kijken welke gebieden als eerste moeten wor den aangepakt. Nieuwbouw moet voortaan '100 procent raak' zijn, zo staat in de afspraken. Dat betekent dat er alleen woningen wordt ge bouwd waaraan echt nog behoefte is. Daarbij gaat het onder meer om huurhuizen in het middenseg ment en levensloopbestendige woningen. Verder is het streven om te expe rimenteren met nieuwe woonvor men, bijvoorbeeld voor arbeidsmi granten. Er wordt onder meer on derzocht hoe leegstaande panden daarvoor geschikt kunnen worden gemaakt. Ook is het bedoeling op enkele locaties proeven te doen met 'flexwonen'. woensdag 7 april 2021 GO 1. Water (vijver of drinkbakjes). 2. Gazon. 3. Bloeiende planten waar rupsen, vlinders, bijen en ander insecten op afkomen. Wel inheemse soorten kiezen, want onze dieren zijn daarop ingesteld en kunnen niks met olijfbomen, palmen en andere exoten. 4. Zaad- en vruchtdragende bomen, struiken, planten en klimplan ten. Er zijn ook klein blijvende bomen en heesters, zoals het krenten- boompje Amelanchier lamarckii, dat nu bloeit. Vogels smullen van de krentjes die er daarna aan komen. 5. Struiken met doornen of stekels, waarin vogels kunnen schuilen. 6. Hagen als (erf)afscheiding, zoals meidoorn, sleedoorn of liguster. 7. Minder dan een derde van de tuin bestraten. 8. Begroeide muren en schuttingen: denk aan boksdoorn of gojibes, klimhortensia, clematis, kamperfoelie, klimop, vuurdoorn. 9. Rommelhoekjes, zoals hoopjes bladeren en takken of takkenrillen. 10. Nestkastjes. Elke soort heeft zijn eigen voorkeuren qua invlieg- opening. Hang ze niet in de zon, dan wordt het binnen te heet. Meer tips op vogelbescherming.nl A Beveland Wonen heeft bij de nieuw bouw in Krui- ningen en Ril land gezorgd voor vervan gende huis vesting voor gierzwaluwen, vleermuizen en huismus sen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Mussen nes telen graag in groepjes, zoals in deze 'mussenflat'. Het vrouwtje in het midden, links en rechts een mannetje. FOTO BOAZ TIMMERMANS De ernstige problemen in de jeugdpsychiatrie lijken groten deels aan Zeeland voorbij te gaan. Emergis heeft sinds het uitbreken van de coronapande- mie niet te maken met een forse stijging van het aantal crisisop namen en langer wordende wachtlijsten. Rolf Bosboom Kloetinge Heeft E.F. (57) zijn buurvrouw om het leven gebracht of niet? Het antwoord laat niet lang meer op zich wachten. Bijna twee jaar na de dood van een 78-jarige vrouw en vele com plexe onderzoeken verder, buigt de rechter zich binnenkort over de zaak. Tot die tijd blijft de ver dachte - die kampt met gezond heidsproblemen - vastzitten. Jeffrey Kutterink Oostkapelle Zeeland wil de komende jaren slim bouwen, bestaande huizen klaar maken voor de toekomst en experimenteren met nieuwe woonvormen. Met een duidelijk doel: in 2040 moet het woning aanbod in de provincie precies passen bij de vraag. Rolf Bosboom Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41