II Het wemelt weer van de insecten fik 8 ZEELAND DIERVRIENDELIJKE TUIN KLEINE AANPASSING KAN GROOT EFFECT HEBBEN In mei leggen alle vogeltjes een ei, luidt het gezegde. Maar ja, dan moet het vogeltje wel een boom of holte vinden om een nest te bouwen. In de Zeeuwse grote steden ko men vogels er qua bomen maar bekaaid vanaf en in tui nen rukken de tegels op. Toch kunnen al die tuinen bij elkaar ook een bijdrage aan stadsnatuur zijn. ,,Samen vormen ze een park", zegt tuinvogelconsulent Hendrike Huijsmans uit Wolphaartsdijk. Huijsmans is een van de drie Zeeuwse tuinvogelconsulenten van Vogelbescherming Nederland. ,,,Als het lente wordt, of mensen betrekken een nieuwe woning, is vaak het moment aangebroken om de tuin eens goed aan te pakken. Wij kunnen helpen om even ver der te denken dan tuinplanten, dus ook: tuindieren." Een vogelvriendelijke tuin: is dat niet zo'n wilde tuin? „Absoluut niet. Ik heb mensen geadviseerd die een verwilderde tuin hadden die qua natuurwaarden eigenlijk niks voorstelde. Het hoeft ook niet rommelig te zijn, wees alleen niet te netjes. Sommige dieren en vo geltjes scharrelen graag op de grond, in hoeken en gaatjes, op zoek naar insecten. En wil je graag puttertjes in je tuin, ruim dan uit gebloeide planten niet direct op. Zij eten de zaden", verklaart Huijsmans. ,,In de winter, als het gesneeuwd heeft, is het fijn als on der de struiken nog wat blad ligt. Dan kunnen roodborstjes en win terkoninkjes daar tenminste naar voedsel zoeken." Jannie Korteweg uit Wemel- dinge heeft tuinvogelconsulent Rijo Meulbroek twee keer inge schakeld. „Eerst voor onze vorige tuin, in Kapelle. We kregen een mooie reader met foto's, platte grond, tuintips en plantenlijsten. Met die suggesties kun je verder. Alles was net een beetje aan het groeien en bloeien, er zaten heel veel vogeltjes, toen we gingen ver huizen. Nu wonen we in een com pleet nieuwe wijk. Vorig jaar is Rijo weer langs geweest. De tuin was een barre zandvlakte. Als 65- plussers wilden we een onder houdsarme, maar wel vogelvrien- delijke tuin. Dat is gelukt! Van avond konden we onder het eten genieten van uitzicht op mussen, spreeuwen, vinkjes en duiven. Van de winter hadden we puttertjes. De tuin is nog in wording, maar er zit volop leven in. Gisteren heeft mijn man nestkastjes opgehangen. Nu maar afwachten of er meesjes komen." Te weinig bomen Korteweg heeft ook een kriek (zure kers) geplant. Elke boom in een stadstuin is er één, en voor vo gels zijn ze van levensbelang als er in de openbare ruimte toch al wei nig staan. Cobra Groeninzicht, een bureau voor stedenbouwkundig advies, publiceerde cijfers uit 2018 waaruit blijkt dat de situatie in de grote steden in Zeeland niet floris sant is. Tegenover elke Vlissinger staat slechts 1 boom. In Middel- burg is dat 1,5, Goes 2,5 en Terneu- zen zit met 4,8 boom per inwoner precies op het landelijk gemid delde. Zeeuwse gemeenten maar ook woningbouwverenigingen heb- Het hoeft niet rommelig te zijn, wees alleen niet te netjes Rilland. Gierzwaluwen, vleermui zen en huismussen broeden daar straks als vanouds. Maurice Smit uit Rockanje is naast tuinvogelconsulent ook stadsvogeladviseur. ,,Dat is toch een iets andere insteek. Ik benader ambtenaren die met projectont wikkelaars te maken hebben en probeer ze warm te maken voor natuurinclusief bouwen. Dat houdt in dat je naar een nieuw bouwproject kijkt door de ogen van vogels, insecten en andere die ren. Een ligusterhaagje bijvoor beeld doet wonderen. Het is vaak ben tegenwoordig wel meer oog voor stadsnatuur, geven ze desge vraagd aan. Deels is dat geen keuze, maar gewoon omdat het moet. Marijke Bakker is projectlei der nieuwbouw van Beveland Wonen. ,,Als we huizen slopen en daarna nieuw bouwen, zijn we wettelijk verplicht advies in te winnen van een ecoloog. Die in- ventariseert wat voor vogels en an dere dieren er nestelen. Wij moe ten dan voor vervangende 'woon ruimte' zorgen", vertelt Bakker. Zo kwamen er nestkastjes aan de nieuwe huizen in Kruiningen en NATUURJOURNAAL Veel insectensoorten hebben een handige truc om aan hun belagers te ontkomen. Ze laten zich gewoon naar bene den vallen tussen de vegetatie en in veel gevallen moet je wel erg veel geluk hebben om zo'n beest dan nog terug te vinden. De wants die een paar weken geleden in een beschaduwd hoekje van onze voortuin zat, bediende zich van het bovenstaande trucje, maar net toen ik het zoeken wilde opgeven zag ik het beestje liggen; sparte lend en met de pootjes omhoog. Als het nog zo vroeg in het jaar is telt ieder insectje dat je vindt mee, dus ik besloot om het beestje een plant voor te houden om zich weer op de been (pardon: poot) te kun nen helpen. Doel was natuurlijk om het insectje beter te kunnen bekijken en er een naam op te kunnen plakken. Ik pakte naar het eerste beste plantje dat bij de hand was en dat was een bakkruudje; de bloem van een stengelloze sleutelbloem. De aangeboden hulp werd gretig ge accepteerd en zo was ik in de gele- genheid om de vondst nader te be studeren. Het was een mooi ge kleurde, middelgrote wants, waar van ik wist dat die al vaker in de tuin gesignaleerd was. Maar hoe gaat dat in het vroege voorjaar. Je moet een heleboel namen die je het voorgaande seizoen wel kon dromen, opnieuw weer eigen ma ken. Met de handige app van waar- neming.nl is het een peulenschil letje om je geheugen weer op te frissen. O ja, dit was de geblokte glasvleugelwants. Min of meer ge bonden aan het robertskruid, dat rijkelijk tussen de sleutelbloemen groeit. Maar voordat ik zover was, was het beestje allang weer gevlo gen, na vereeuwigd te zijn op de bloem van een bakkruudje. Inmiddels wemelt het weer van allerlei insecten in de tuin. Het mooist is dat te zien op de spier- struik (Spiraea cinerea) die bezig is om in bloei te komen. Naast zweefvliegen als de blinde bij en de gewone pendelzweefvlieg zit- ten er soms wel zes soorten zand- bijen tegelijk die zich aan deze vroege nectarbron tegoed doen. In deze tijd van het jaar is het met af stand de beste bijenplant in onze tuin. Alleen al daarom een bezit om te koesteren. woensdag 7 april 2021 GO Zo help je de mussen weer onder de pannen Ondine van der Vleuten Vlissingen Mussen nestelen graag onder een oude dakpan, maar bij nieuw bouw zijn ze afhankelijk van nestkastjes. foto johan van der heijden Tuinvogeladviseurs Hendrike Huijsmans en Rijo Meulbroek. FOTOBOAZ TIMMERMANS - Hendrike Huijsmans, tuinvogelconsulente Het krentenboompje staat nu in bloei, later komen kleine kren tjes waarvan de vogels graag snoepen. foto ondine van der vleuten Geblokte glasvleugel- wants. foto CHIEL JACOBUSSE Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40