NIEUWS 3 Examens vmbo in coronatijd toch van start voor volwaardig diploma De spannende examenmaanden voor leerlingen op het vmbo beginnen deze week. De eindtoetsen zijn vanwege corona niet centraal geregeld, maar worden ingevuld door hun school. En er is meer anders. Wat betreft de praktijkgerichte vakken, lopen de examens in het VMBO dit bijzondere schooljaar door tot en met vrijdag 23 juli. In die tijdspanne worden leerlingen getoetst op hun profielvakken, ge kozen uit tien richtingen; varië rend van horeca, bakkerij en re creatie tot zorg en welzijn. Ook de technische profielen zijn populair. De praktijkexamens zullen be perkingen kennen, ziet voorzitter Jan van Nierop van de Stichting Platforms vmbo (SPV). „Bedienen in het restaurant zal niet aan de orde zijn en met mensen werken in de gezondheidszorg is ook een lastige in deze tijd.'' Van Nierop weet dat er scholen zijn die het hele programma afnemen, maar ook scholen die maar een deel toetsen. ,,Dat heeft met de samen stelling van de leerlingen en geko zen profielvakken te maken.'' Volgens Ton de Groot, directeur van het Teylingen College KTS in Voorhout, kunnen scholen er ook voor kiezen de examinering niet in de komende paar maanden uit te voeren, maar alle onderdelen door het jaar heen aan bod te laten komen en te toetsen. ,,Wij probe ren te gaan voor maximale onder wijstijd in plaats van examine- ringstijd. Het is vooral belangrijk dat we kinderen wat bijbrengen.'' Toch schat hij in dat veertig pro cent van de lessen is uitgevallen, door kleinere klassen in verband met de coronaregels. Opgelopen De onderwijsorganisaties zijn juist daarom blij met de huidige gang van zaken. Vorig jaar novem ber bleek uit onderzoek in op dracht van de SPV en de VO-raad al dat door de crisis veel vmbo- scholen hun beroepsgerichte pro gramma's in de bovenbouw niet hebben kunnen uitvoeren zoals gepland. Vooral in de profielvak ken en stages/beroepsoriëntatie zijn de achterstanden enorm op gelopen. Docenten en leidinggevenden wilden beperkte toetsing en exa- minering en geen centrale exa mens meer, zodat leerlingen dit schooljaar het gewenste eindni veau per instelling kunnen berei ken. Per school zou dan bekeken kunnen worden hoe toetsen mee tellen, vanuit de gedachte: je kunt in deze situatie niet iedere leerling zonder inmenging van de eigen school aan dezelfde toets laten be ginnen. Minister Arie Slob (Voort gezet onderwijs) stemde in met het schrappen van het centrale praktijkexamen. Leerlingen moeten onder deze moeilijke omstandigheden goed voorbereid hun examen kunnen doen Slob: ,,Het belangrijkste zijn de leerlingen. Zij moeten onder deze moeilijke omstandigheden goed voorbereid hun eindexamen kun nen maken. Ook dit jaar moeten leerlingen een volwaardig diploma kunnen halen.'' De bewindsman had eerder al de afnametermijn voor de digitale examens in het vmbo en de aanlevertermijn voor de schoolexamens verlengd. Oogje in het zeil Ondanks de tevredenheid in de sector houdt het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks) een oogje in het zeil bij de aangepaste praktijkexamens. ,,We willen vmbo-leerlingen ook nu een kans bieden om, als dat nodig is, ergens een klacht te kunnen indienen'', aldus voorzitter Nienke Luijckx. Het Laks zegt dit jaar extra alert te zijn op vragen en klachten, of deze nu over de organisatie van de examens of de verstoorde voorbe- reiding gaan. Wat gebeurt er bij voorbeeld bij een corona-uitbraak of quarantainesituatie? En hebben leerlingen zelf wel genoeg te zeg gen over de verdeling van hun praktijktoetsen? Luijckx: ,,Des te meer reden om al bij de start van de digitale examens de website examenklacht.nl te openen.'' De vraag rijst ook of vmbo- scholen onder de huidige omstan digheden niet massaal zullen overgaan tot het laten slagen van leerlingen. Van Nierop (SPV): ,,Daar zijn gewoon regels voor en het slagingspercentage ligt sowie so bij het vmbo landelijk altijd tussen de 90 en 95 procent.'' Vol gens De Groot (Teylingen College KTS) is het vmbo-diploma net zo veel waard als elk ander in corona- tijd behaald diploma. ,,We hebben allemaal te maken gekregen met achterstanden die ingelopen moe ten worden.'' Het voortgezet onderwijs, waar- onder het vmbo valt, is vanaf 1 maart met extra maatregelen weer open. Alle leerlingen gaan mini maal één dag per week naar school. Op de dagen dat de leerlin gen niet op school zijn, volgen zij online onderwijs. Ruimte Door de afstandsmaatregel is het onmogelijk dat alle leerlingen te gelijkertijd op school zijn. Daarom krijgen scholen ruimte om bij voorbeeld voorrang te geven aan eindexamenleerlingen en leerlin gen die praktijkgerichte lessen volgen in het vmbo. Ook zijn er mogelijkheden voor kwetsbare leerlingen. Zij moeten wel 1,5 me ter afstand houden, tot elkaar en tot hun docenten. Verder dragen leerlingen en medewerkers een mondkapje als zij zich door de school bewegen, bijvoorbeeld in de gang en de aula. Zittend in de klas mag het mondkapje af. woensdag 7 april 2021 Alles draait nu om de praktijk Assen, Dr Nassau College, locatie Penta: Hassan al Najar is aan het lassen voor het examen techniek. fotos corné sparidaens Noa Snoeijnk let op de hygiëne voor het examen welzijn en zorg. Wouter Assman (l) en Jan Jonkers doen metaalbewerking. Edwin van der Aa Voorhout - Minister Arie Slob, Onderwijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3