Telt die paal ook avondklokovertreders? 7 JULIANABAD CROWDFUNDING Het Julianabad in Arnemuiden staat aan de vooravond van de zo lang gewenste heropening. De toekomst ziet er goed uit. „Maar er is toch nog wat meer geld nodig'', verzucht Wim Dodmond. Een nieuwe actie daarvoor start vandaag. „Maar die opening op 1 mei komt er echt.'' wemles van oud-bad meester Aart van Bel- zen? Meerbadenkaar- ten? Als vip rondgeleid I tijdens de opening? ,,We willen allerlei ludieke dingen doen in het kader van onze online crowdfundingsactie. Die begint vandaag op het platform 'Samen voor de buurt.nl'. We gaan uit van een streefbedrag van 10.000 euro, want er zijn nog zaken nodig waarvoor we niet voldoende bud get hebben, vertelt voorzitter Wim Dodmond van de Stichting Behoud Julianabad. Het renovatie budget is 130.000 euro; door een Europese en gemeentelijke subsi die en een lening van de gemeente Middelburg. ,,Het geld is nodig voor bijvoor beeld een warmtedeken die we over het buitenbad kunnen leggen in de avonduren als het zwembad dicht is. Dan koelt het water niet zo sterk af. Dat heeft natuurlijk ook een energiebesparend effect. Verder denken we ook aan de giet- vloer in het peuterbadje. De tegels moeten er toch uit omdat die slecht zijn. Tegels zijn best kwets baar, gevoelig voor weersomstan digheden'', aldus Dodmond Gras zaaien Intussen wordt er flink doorge werkt in Arnemuiden. ,,Ja, we gaan door ook al werkt het weer nu niet zo mee, aldus Dodmond gisteren. ,,Maar onder de partytent boven het peuterbadje en binnen kunnen we nog goed verder. Al leen gras zaaien gaat 'm niet wor- De zwemlessen beginnen in ieder geval op 1 mei den vandaag. Er wordt keihard ge werkt. Of we het halen? De zwem lessen, gegeven door Zwemschool Goes, starten in ieder geval op 1 mei. Fijn hoor, die samenwerking. Zij huren het bad van ons voor de lessen en zorgen dan ook voor per soneel. En verder lukt het ook vast wel.'' Tegels voor de liefhebber Tijdens de paasdagen is er binnen en buiten flink geklust. Zo zijn bij voorbeeld de oude betontegels rondom het zwembad wegge haald. ,,Voor de liefhebber", grin nikt Dodmond. ,,Die mag ze zo ophalen. We leggen nu nieuwe van 50 bij 50 neer. Dat ziet er een stuk beter uit.'' In de kleedkamers is oud-tim merman Martien Meedendorp druk kozijnen aan het schilderen. „Gebroken wit wordt het. Ze wa- ren eerst wat grijzig, maar dit is veel frisser. Een voeger is nu ook bezig de vuile en kapotte voegen in de muren van het kantoortje en de kleedkamers aan de zwembad kant te vervangen door witte. Ook een stuk frisser en mooier. Da's de bedoeling. Dat bezoekers straks zeggen 'goh, wat ziet het er nu fat soenlijk en goed uit'. Laatst heb ik twee dagen staan zagen aan hou ten mallen voor het peuterbadje. Nu de tegels eraf zijn, moet de rommelige ondergrond weer net jes strak gemaakt. Daar zijn die mallen voor. Best lastig, want het bad is niet rond maar een beetje ei-vormig. En 't moet wel netjes hè.''' In de binnenstad van Middelburg hangen nu drie passantentellers, bevestigd aan lantaarnpalen: één op de Nieuwe Burg en nog twee in het gebied Schuiffelstraat-Schutterhof- straat-Beddewijkstraat. Die tellen, of beter gezegd fotograferen, 24 uur per dag, zeven dagen per week alles wat voorbijkomt. Of dat nu een fiets, auto of mens is. Doel is gege vens te verzamelen om uiteindelijk zo via slimme lantaarnpalen met sensoren, de openbare verlichting op afstand te kunnen regelen. Dus waar moet er straks hoeveel licht zijn en op welke tijden. Een mooie manier om energie te besparen. Maar ook een manier om nog meer te weten te komen over burgers en hun eventuele misstappen? 'Nee', zegt het dagelijks bestuur van de gemeente Middelburg in antwoord op vragen die de PvdA stelde. 'De data worden niet door gespeeld aan handhaving en dat gaat ook niet gebeuren. Personen zijn bovendien niet herkenbaar, er zit geen gezichtsherkenning op en die komt er ook niet. Ook niet el ders in de stad. De passantentellers zijn geïnstalleerd om inzicht te krijgen in het gebruik van de open bare ruimte om de instellingen van De data worden niet doorgespeeld naar handhaving. Dat gaat ook niet gebeuren de openbare verlichtingsinstallatie te verbeteren. De data gaan naar de beheerder openbare verlichting en de coördinator clusterbeheer leef omgeving binnen de gemeente. Er zijn geen andere plannen voor het gebruik ervan', aldus de gemeente. PvdA-fractievoorzitter Jeroen Louws: ,,Voor ons is deze uitleg voorlopig voldoende, maar we blij ven het kritisch volgen. Wij staan achter het systeem van energiezui niger verlichten. En als de gegevens alleen daarvoor gebruikt worden, is dat goed. Maar zeker nu in deze tijd van coronahandhaving hadden wij toch wel onze vraagtekens bij wie er gebruik kan maken van deze ge gevens? Waar gaan al die data ver der nog naar toe?'' ,,Dat we die vragen stellen, komt door eerder ervaringen met 'slimme systemen' zoals diftar'', zegt Louws. Hij doelt op het chip pen van afvalcontainers van inwo ners en de registratie van het ge bruik van ondergrondse afvalcon tainers ,,Daar was de privacy niet goed geregeld. Maar we merken nu dat de gemeente hier zorgvuldiger mee omgaat. Drie ambtenaren Voor ons is deze uitleg voorlopig voldoende, maar we blijven het volgen houden zich nu onder meer bezig met privacy op verschillende terrei nen. Er is nu zo veel te doen over privacy. Het is belangrijk dat de ge meente daar het goede voorbeeld in geeft. Er komt nog een evaluatie en die wachten we nu even af.'' Martien Meedendorp aan het werk in het peuterbadje. foto lex de meester woensdag 7 april 2021 WA Ludieke acties voor serieus geld Annemarie Zevenbergen Arnemuiden -Wim Dodmond, voorzitter Stichting Behoud Julianabad Stel je loopt door de stad na de avondklok en je wordt 'gesnapt' door een passantenteller aan een van de lantaarnpalen in hartje Middelburg. Krijg je dan een boa op je nek die is ingelicht via dat cameraatje? De PvdA wil graag weten hoe dat zit. Annemarie Zevenbergen Middelburg -Burgemeester en wethouders -Jeroen Louws, PvdA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39