5 ZORGSAAM RECOVERY-AFDELING IS VERNIEUWD Je zou bijna wensen dat je in ZorgSaam ziekenhuis wordt geopereerd. Bijna. Operaties zijn geen lolletje, maar nu word je wakker met muziek, een verwarmde deken en een ijsje. De afdeling waar je voor en na de ingreep verblijft, is vernieuwd. rik Terneuzen De Zeeuwse ziekenhui zen zijn flink aan het moderniseren. Bij Adrz in Goes zijn ze al een tijdje bezig en ver nieuwen ze afdeling na afdeling. Ook ZorgSaam in Terneuzen doet dat. Na de bouw van vier nieuwe operatiekamers is het nu de beurt aan de recovery-afdeling: de plek waar je voor en na een operatie of ingreep ligt. Het eerste dat opvalt, is dat de afdeling zo groot is als een balzaal. Wie de twijfelachtige eer heeft om vaker op deze afdeling te ko men, zal merken dat je voortaan binnenkomt en weggaat via aparte deuren. ,,Dat is om te voorkomen dat een patiënt die nog geopereerd moet worden tegen iemand aan ligt te kijken die al geopereerd is", legt recovery-verpleegkundige Jessica Bijsterveld uit. „Mensen zijn toch vaak gespannen." Fijn. Scheelt alvast een hoop zorgen. Voor welke ingreep je ook komt, je krijgt altijd een infuus. ,,Dan hebben we een directe toe voer naar de bloedbaan", zegt Laura van Driessche, eveneens re- covery-verpleegkundige. ,,Als er iets op doet, kunnen we gelijk me dicatie geven." Bewaakt Pure veiligheid dus. Maar dat was al zo. Nieuw is dat voortaan een kleine monitor met je 'meereist'. ,,Daar kunnen we de vitale func ties op zien, zoals bloeddruk, hart- ritme, zuurstof", legt Jessica uit. ,,Je wordt bewaakt vanaf het mo ment dat je hier ligt, tot het mo ment dat je weer naar de afdeling teruggaat. De anesthesie-mede- werker, die continu bij een patiënt blijft, houdt het schermpje in de gaten en kan ingrijpen als dat no dig is." Jessica en Laura zorgen - samen met hun collega's - dat je wordt voorbereid op een operatie. Af hankelijk van het soort ingreep, krijg je er bijvoorbeeld bepaalde verdovingen. Laura: ,,Ondertussen proberen we mensen hier op hun gemak te stellen. Door uit te leg gen wat we doen en waarom. En uiteraard mag je vragen stellen. Rare vragen zijn er niet." Ondertussen hoor je op de ach tergrond muziek. ,,De gedachte er achter is dat als er wat rustgevende muziek klinkt, mensen zich beter kunnen ontspannen. Een beetje spa-achtig. Niet dat we hier een disco gaan houden", lacht Jessica. Gespannen Oh ja, je krijgt een voorver warmde deken. ,,Je hebt weinig kleren aan, je ligt stil in een koud bed in een koele omgeving", somt Laura op. ,,En je hebt niks gegeten en bent gespannen. Nou, veel din gen om het koud van te krijgen. Heel veel mensen vinden zo'n warme deken zalig. Bovendien ge nees je beter als je warm blijft." De verbouwing is bijna klaar, maar de blikvangers moeten nog komen: wandvullende foto's van Als er wat rustgevende muziek klinkt, kunnen mensen zich beter ontspannen is de gedachte erachter. Een beetje spa-achtig de streek. Jessica: ,,Zowel van het oosten, midden als het westen van Zeeuws-Vlaanderen. Of je nu uit Hulst of Oostburg komt, dan denk je hé: dat herken ik." Een prettig uitzicht is wel fijn. Want afhanke lijk van de ingreep en het soort verdoving, lig je hier minstens een half uur tot een uur. Ook na de operatie verblijf je er ongeveer zo lang. ,,Wat we nu ook hebben. ijsjes", verklapt Jessica als ze de deur van een vriezer opentrekt. ,,Heel veel mensen hebben dorst of een vervelende smaak in de mond als ze wakker worden. In- middels is bewezen dat wanneer je mensen na een operatie een ijsje geeft, dat helpt tegen de misselijk heid. Een raketje hè, geen softijs. In de meeste ziekenhuizen doen ze het al, maar voor ons is het nieuw." Sluis De fraai en modern ingerichte nieuwe afdeling biedt plek aan tien bedden, twee meer dan voor heen. Bovendien zijn er nu twee afgesloten ruimtes. Eén met sluis voor mensen die bijvoorbeeld met het Covid-virus of de MRSA-bac- terie zijn besmet en één zonder sluis voor bijvoorbeeld pijnbestrij ding bij bevalling. Op 19 april gaat de afdeling open. Een waar feest voor de me dewerkers. ,,We hebben veel meer bewegingsruimte rondom het bed", zegt Jessica. ,,Die was voor heen minimaal. We hingen - bij wijze van spreken - veel meer in de gordijnen. Nu kunnen we fat soenlijk rondom het bed lopen." En de apparatuur hangt nu ook meer binnen handbereik, laat Laura zien. ,,Die zit niet meer in een balk boven het bed, maar hangt nu aan mooie, in hoogte verstelbare, zuilen. Dat is veel er gonomisch veel beter. We hoeven veel minder te rekken en dat gaat veel schouderklachten schelen." Taxichauffeur Leerlingenvervoer voor Zeeuws-Vlaanderen, Goes en omstreken woensdag 7 april 2021 GO Een ijsje tegen de misselijkheid Verpleegkundigen Laura van Driessche (links) en Jessica Bijsterveld in de nieuwe recovery-afdeling van ZorgSaam, die zo groot is als een balzaal. fotos johan van der heijden Jeffrey Kutterink In 3 stappen naar jouw nieuwe baan! via taxivacatures.nl Q 1. Solliciteer Mét of zonder chauffeurskaart 2. Volg onze opleiding Indien geen chauffeurskaart 3. Start als chauffeur Al mogelijk tijdens de opleiding - Jessica Bijsterveld, recoveryverpleegkundige Gezocht:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37