4 Suites van Paardekreek in Kortgene zijn volledig te recyclen Ondernemers investeren 24 miljoen CIRCULAIR BOUWEN X Het hagelt, het sneeuwt en het blaast gemeen in de kraag bovenop de dijk aan de rand van camping en bungalowpark De Paardekreek. Toch tilt dinsdag een enorme kraan de gefabriceerde delen van de door bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand vervaardigde vakantiewoningen op hun plaats. De nutsvoorzieningen, zoals riolering, zijn al aangebracht. De suites arriveren in drie delen, De tafels worden gemaakt van een oude vloer uit een sporthal in Vlissingen die ter plaatse worden gekoppeld. In de timmerloods van Rijk zijn de keuken en de badkamer er al in ge zet. Enorme betonnen 'legoblok- ken' omarmen de suites. Als die straks zijn begroeid, heeft de va kantiegast het gevoel dat hij in een dijk verblijft. De meeste materialen zijn herge bruikt, zoals het beton. Het hard hout van de kozijnen is duurzaam iroko, dat niet hoeft te worden ge- schilderd. De dijksuites zijn gas- loos. Bovenop het dak, maar uit het zicht, komen zonnepanelen die de verwarming, de boiler en de kook plaat voeden. Er wordt ook niet ge heid. De woningen rusten op stel- conplaten waarop delen van heipa len liggen die het gewicht mooi verdelen. Door deze constructie zijn ze eenvoudig af te breken en el ders op te bouwen. Met de duurzame dijksuites wil len de campingeigenaren Arjen en Marijke Brinkman laten zien dat toeristische bedrijven circulair of wel volledig recyclebaar kunnen bouwen. Arjen Brinkman: ,,Eigen- lijk begint het al met de dijk, waar je normaal gesproken niet in gaat bouwen. Van de 30.000 kubieke meter grond die we over hadden toen we op ons park een kreek groe ven, hebben we een dijk gemaakt. Daarin komen acht dijksuites op drie verschillende niveaus. De rode draad is dat we alleen maar ge bruikte of herbruikbare materialen benutten. Dat strekt zich uit van de isolatieplaten tot de meubels. De tafels bijvoorbeeld worden ge- maakt van een oude gymnastiek- vloer uit een sporthal in Vlissingen. Je ziet de belijning er nog op staan." De ontwikkelingsmaatschappij Economische Impuls Zeeland pro beert al een paar jaar het toeristisch bedrijfsleven aan te sporen circulair te bouwen. De levensduur van va kantiewoningen is immers tiental len jaren korter dan van een ge woon huis of appartement. Gemid deld is een vakantiewoning na 15 tot 20 jaar verouderd. Toch moeten veel ondernemers een drempel over. Brinkman: ,,Zo'n circulair pro ject kost meer moeite en denkwerk dan wanneer je een traditioneel chalet neerzet. Het kiezen van de juiste materialen is al een uitda ging. De investering is ook hoger. Een deel van de vakantiegangers is op zoek naar een bijzondere ervaring Dit project gaat toe naar de 1,3 mil joen euro. Ik heb het geluk dat ik zo'n drie ton aan Europese subsidie krijg. Daaraan hangt wel de voor waarde dat ik de kennis en ervarin gen deel met andere ondernemers in de toeristische sector. Uiteraard doe ik dat." Vakantiewensen Hoewel Brinkman met dit project denkt aan toekomstige generaties, is het vooral de veranderende va- kantiewensen die hem op het cir culaire spoor hebben gezet. ,,Een deel van de vakantiegangers is op zoek naar een bijzondere ervaring. Een nacht in een oude vuurtoren of een strandhuis. Hun wensen ver anderen snel. Met deze dijksuites komen we aan die vraag tegemoet. En lopen ze niet meer, dan kunnen we ze afbreken en elders neerzetten als tinyhouse of als aanleunwonin gen. Of de materialen worden weer gebruikt voor een nieuw project." De dijksuites, die met een opper vlak van 60 vierkante meter ruimte bieden aan vier personen, bevinden zich op het achterste deel van het park, tegen het bos aan. Brinkman denkt dat ze vooral rustzoekers zul len trekken. ,,Je zit hier rustig en lekker vrij, want tussen elke wo ning komt een afscheiding van be tonblokken." De dijksuites zijn eind juni klaar. Het is vandaag nauwelijks voor te stellen dat over enkele maanden kortgebroekte gasten op hun dijk- terras een biertje drinken. Een nieuwe hagel- en sneeuwbui ont laadt zich boven De Paardekreek. De bikkels van Rijk bouwen echter stug door. - *2 - .O**' woensdag 7 april 2021 GO De Paardekreek is met zijn dijksuites een circulaire parel in de Zeeuwse toeristische sector. Zo'n vijftien onderne mers zijn bezig met circulair bouwen. Bijvoorbeeld vakan tiepark De Meerpaal in Zoute- lande, dat in 2030 het hele park C02-vrij wil exploiteren. In 2017 begon het project Cir culair Beleven, wat een initia tief was van de provincie Zee land, Recron-Hiswa, Impuls en het Kenniscentrum Kusttoe risme. Het vervolg op die ken nismaking met circulair bou wen en klimaatneutrale be drijfsvoering zorgt voor een gezamenlijke investering van 24 miljoen euro. Vakantiestekje m een dijk Wonen in een dijk. Het kan deze zomer op camping De Paarde kreek in Kortgene. De acht dijk suites zijn niet alleen een bijzon der vakantieverblijf, maar ook nog eens een vorm van duur zaam toerisme. Ze krijgen stroom van zonnepanelen en zijn volledig te recyclen. ,,Zo'n suite kun je oppakken en elders neerzetten als tinyhouse of aan leunwoning." Frank Balkenende Kortgene Arjen Brinkman kijkt toe hoe op een aangelegde dijk vakantiewo ningen worden geplaatst. Ze worden straks volledig ingepakt, zodat het lijkt alsof de vakantiegast in de dijk woont. foto marcelle davidse - Arjen Brinkman, eigenaar Paardekreek - Arjen Brinkman De toekomstige dijkwoningen worden in delen naar hun plek ge takeld. FOTO MARCELLE DAVIDSE Kijk op de site bij /video Impressie van hoe de dijksuites straks zijn ingepakt in de dijk. IMPRESSIE WTS ARCHITECTEN A -A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36