Honderden euro's meer in de ene gemeente dan in de andere Logeren in een dijk Het kan straks bij De Paardekreek in Kortgene De regeling is bedoeld voor zelf standigen en werknemers die door de coronacrisis (veel) minder in komsten hebben en daardoor pro blemen hebben om bijvoorbeeld huur, hypotheek en energiekosten te betalen. Niet alleen de hoogte van de uit kering verschilt, ook de voorwaar- den waaronder het geld wordt ver strekt verschilt per gemeente. De TONK is een vorm van bijzondere bijstand die voor de eerste zes maanden van dit jaar in het leven is geroepen. De gemeenten Middelburg, Veere en Vlissingen verstrekken maximaal 3000 euro per huishou den over een periode van zes maan den, Tholen 2400 euro, Hulst 1800 en Sluis 1200 euro. Andere Zeeuwse gemeenten noemen op hun websi tes geen maximumbedrag in hun informatie over de TONK-regeling. Spaarcenten Wie te veel spaarcenten heeft, komt niet voor de TONK in aanmerking. De bedragen verschillen echter per gemeente. Zo mag een alleen- staande in de gemeenten Hulst en Sluis 15.000 euro eigen geld hebben om nog in aanmerking te komen voor de regeling. Andere gemeen ten hanteren de gebruikelijke bij standsnorm van 6295 euro voor al leenstaanden en 12.590 euro voor meerpersoonshuishoudens als maximum. Kwart minder inkomsten De berekening van de hoogte van het steunbedrag is in het ene geval recht-toe-recht-aan, maar er zijn gemeenten die een ingewikkelde rekensom hanteren. Terneuzen, Sluis en Hulst stellen dat de burger recht heeft op een TONK-uitkering als iemand door coronamaatregelen minimaal 25 procent minder in komsten heeft dan in januari vorig jaar. Terneuzen vergoedt dan maxi maal 30 procent van het inkom stenverlies. Andere gemeenten ma ken dan weer een berekening op De berekening is in het ene geval recht- toe-recht-aan, maar er zijn gemeenten die een ingewikkelde rekensom hanteren basis van inkomsten, de bijstands norm en de vaste lasten die mensen hebben. De TONK-regeling is, net als een bijstandsuitkering, in principe een gift. Gemeenten kunnen besluiten geen gift maar een lening te ver strekken als iemand nu even geen geld heeft, maar er zicht is op een snelle verbetering van de inkom sten. Ruimhartig Minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heeft de gemeenten opgeroepen tot een ruimhartige toepassing van de TONK. Hij heeft toegezegd dat ze zich over de kosten geen zorgen hoeven te maken. Hij herhaalde dit gisteren nog eens in de Tweede Ka mer. Het Rijk heeft voor de TONK 260 miljoen euro vrijgemaakt om door te schuiven naar de gemeen ten. It I woensdag 7 april 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 Witte wegen bij de Oude Haven in Zierikzee. foto SANDRA SCHIMMELPENNINK VLISSINGEN April heeft zijn reputatie van wisselvallig heid weer eens waargemaakt. Lagen we een week ge leden nog op het strand met een temperatuur van tegen de 25 graden, gisteren viel de sneeuw met dikke vlokken uit de lucht en de temperatuur bleef rond de 5 graden steken met een venijnige wind, kracht 6. Sinds 2013 was het in april niet meer zo koud als nu. Sneeuw komt overigens redelijk vaak voor in deze maand. Ge middeld eens in de drie jaar. Vandaar dan ook het ge zegde 'aprilletje zoet, heeft nog wel eens een witte hoed'. Warmte in april is veel uitzonderlijker. De gemiddelde temperatuur voor deze tijd van het jaar is net geen 10 graden. Daar zitten we er momenteel zo'n 3 onder. Volgens de voorspellingen kunnen we de komende twee weken de strandlakens wel in de kast laten. We zullen het moeten doen met temperaturen die de 13 graden niet overstijgen. Veel verschil in coronasteun De ene Zeeuwse gemeente is guller dan de andere bij het ver strekken van coronasteun. Het verschil in uitkering volgens de Tijdelijke Ondersteuning Nood zakelijke Kosten (TONK) loopt in de honderden euro's per maand. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33