'Enzo Kuworge een uniek talent' Speciale marathon verkast naar Enschede II Mike Teunissen keert samen met Dylan Groenewegen terug in de koers ZEELAND 27 Zijn voorjaar is door een val verpest. Daarom is het uitstellen van kasseienklassieker Parijs-Roubaix voor Mike Teunissen wél goed nieuws. In mei volgt zijn rentree, met maatje Dylan Groenewegen. Een zwarte steen op de weg was de boosdoener. Mike Teunissen viel zeven weken geleden hard tij dens een hoogtestage op Tenerife. Ingescheurde bovenbeenspier. Boem, streep door het voorjaar. Vorig seizoen werd het door een knieblessure ook al niets. Dus stond Teunissen zichzelf wel even toe om blij te zijn met het uitstel van één van zijn favoriete koersen. Parijs-Roubaix, uitgesteld van wege corona, wordt niet komende zondag verreden, maar pas op 3 oktober. ,,Ik had in een podcast ge zegd dat ik er wel blij mee zou zijn, een afgelasting van Roubaix. Kreeg ik via Twitter gelijk allemaal men sen op mijn dak. Voor de duide lijkheid dan: ik snap heel goed dat de aanleiding triest is vanwege slechte coronacijfers in Noord Frankrijk. Ik snap ook dat heel veel renners die nu in vorm zijn onwijs balen. En ik snap ook de frustratie bij wielrensters die hun eerste keer Roubaix wéér uitgesteld zien ,,Met 19 jaar is hij nog ontzet tend jong. Gewichtheffers die zonder doping trainen, bereiken normaal gesproken hun top tussen 25 en 28 jaar. Hij is pure reclame voor het Nederlandse gewichthef fen. Het zou wat zijn als na ruim vijftig jaar weer iemand van ons aan de Spelen mag deelnemen.'' Eenink doelt met die woorden op wijlen Piet van der Kruk, die in 1968 in Mexico de laatste Neder landse gewichtheffer op de Spelen was. Kuworge, zoon van een Gha- nese vader en een Nederlandse moeder, hoopt hem op te volgen, wellicht al bij de Spelen van Tokio. De jonge reus uit Oosterhout, 1,98 meter lang en ruim 150 kilo zwaar, moet daarvoor nog wel twee top- prestaties leveren. Eerst bij de EK in Moskou, die deze week worden afgewerkt en waarbij zijn klasse (+109 kg) zondag aan de beurt is. Daarna wacht nog de wereldtitel strijd voor junioren in mei in Oezbekistan. ,,Dan heeft Enzo aan de mini male eis voldaan van deelname aan zes toernooien die meetellen voor de olympische kwalificatie'', legt Eenink uit. ,,In principe mo gen dan de eerste acht van deze ranking naar Tokio. Maar ook dan is nog absoluut niet zeker wie er wel en niet naar de Spelen gaan''. Eenink beseft dat Kuworge, die momenteel op de 23ste plaats staat op de olympische ranglijst, ook nog niet aan de eisen van sport koepel NOC*NSF heeft voldaan. Vanwege de huidige situatie rondom het coronavirus in de re gio rond de stad Hamburg werd de marathon verplaatst en moest worden gezocht naar een andere plek. Ruim zeventig atleten, onder wie een aantal Nederlanders zoals Marcel Butter, wil tijdens deze speciale wedstrijd gaan proberen hun plek veilig te stellen voor de Olympische Spelen in Tokio ko mende zomer. Wereldrecordhouder Eliud Kip- choge uit Kenia doet ook mee, voor hem dient de wedstrijd als voorbereiding op de olympische marathon. Geen publiek De NN Mission Marathon wordt gehouden op Twente Airport, op een parcours dat afgesloten is voor publiek. ,,We hebben veel contact gehad met de organisatie van Hamburg Marathon en de overhe den om zeker te weten dat alles onder controle is'', zegt organisa tor Frank Thaleiser van de mara thon in Enschede. We zullen samen wel een trainingskamp beleggen. Dylan komt uit een moeilijke situatie en voor mij is het ook bijzonder worden. Voor mij persoonlijk komt het gewoon heel goed uit. Het zou heel gek zijn om daar nu over te liegen.'' Teunissen werkt hard aan zijn herstel. Elke dag 2,5 uur fysiothe rapie. Het fietsen zelf gaat steeds beter. Eerst nog ritjes van maxi maal drie uur, zonder de explo sieve sprintoefeningen. Nu lang zaam uitbouwen naar 'fatsoen lijke' duurtrainingen van 5 a 6 uur. Bij alles geldt: kijken hoe het gaat. ,,Maar voorlopig gaat het goed. Het harde werken wordt beloond. Het begint weer ergens op te lijken.'' Zijn rentree wordt bijzonder. In de Ronde van Hongarije wil Teu- nissen op 12 mei terugkeren in het peloton. Juist, dat is ook de wed strijd waar Jumbo-ploeggenoot Dylan Groenewegen voor het eerst ,,Ik denk dat we vooraf samen ook nog wel een trainingskamp zullen beleggen. Hij komt terug uit een moeilijke situatie en voor mij wordt het ook bijzonder. Of hij de sprint voor mij moet aantrekken? Haha, ik gok van niet. Dylan heeft al iets meer sprintjes gewonnen, hè.'' Dan serieus: ,,We hopen de draad weer op te pakken met Dy lan als afmaker. Dat kan hij ook prima zonder mij. Maar het is wel iets om naar uit te kijken.'' Zijn verdere programma is nog niet bekend, zeker ook omdat het afwachten is hoe de laatste fase van het herstel gaat. De Tour, eind juni, staat wel nog steeds op de planning. Vorig jaar miste Teunis- sen die dus vanwege een kniebles sure. Nu hoopt hij er bij te zijn om kopmannen Primoz Roglic, Steven Kruijswijk en Wout van Aert te ondersteunen. „Ik hoop nog wel aan te pik ken bij de voorbereiding van die jongens. Maar dat is geen must. De ploeg kijkt vooral wat voor mij goed is om straks in de Tour mijn topvorm te heb ben.'' Dan volgt aan het einde van het seizoen dus het toetje met Parijs-Roubaix. Nou ja, toetje. Noem het maar een grand dessert. Een week eerder is namelijk het WK op de weg in Vlaanderen met aankomst in Leuven. Ook een soort Vlaamse heilige week dus. Teunissen vult zelf aan: ,,En een week nd Roubaix ook nog Parijs Tours. Dat wordt dus echt wel een mooi blok. Ik was al even met Koos (bondscoach Moerenhout, red.) aan het appen met een knip oog. Zo van: dat wordt een mooi najaar. Maar zonder dollen: ik ga er wel vanuit dat ik erbij ben op het WK met zo'n parkoers in België. En dan een week later Roubaix. Ja, ik krijg er wel moraal van.'' na zijn schorsing weer in actie komt. Groenewegen werd negen maanden uitgesloten na de hor- rorcrash met Fabio Jakobsen in de Ronde van Polen. ,,Mooi om daar samen met Dy lan naar toe te werken'', zegt Teu nissen over Groenewegen, voor wie hij vaak de sprint aantrok. In 2019 pakte Teunissen de gele trui in de Tour toen hij de sprint moest aantrekken voor kamergenoot Groenewegen. Die laatste viel en Teunissen greep tot ieders verras sing zijn kans op eeuwige roem. woensdag 7 april 2021 GO Stiekempjes toch juichen om uitstel Parij s-Roubaix Daniël Dwarswaard Rotterdam ROTTERDAM Voorzitter Remco Eenink van de Nederlandse ge- wichthefbond zegt het zonder enig voorbehoud. ,,Een talent als Enzo Kuworge komt in Neder land misschien eens in de hon derd jaar voorbij'', aldus de pre ses. Enzo Kuworge. FOTO ERIK VAN 'T HULLENAAR ENSCHEDE De NN Mission Marathon wordt op zondag 18 april in Nederland afgewerkt. Enschede neemt de organisa tie over van het Duitse Ham burg, waar het evenement aan vankelijk komende zondag zou worden afgewerkt. Mike Teunissen zag zijn voor jaar mislukken door een val op trainingskamp. Daardoor keert Teunissen pas in mei terug in het peloton, tegelijk met zijn maatje Dylan Groenewegen (inzet). foto's cor vos -Mike Teunissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27