Pena voetbalt opeens weer zoals Van Gogh schilderde 25 Slechts echte rasoptimisten geloofden tot voor kort nog in lijfsbehoud van Emmen. Maar met de streep in zicht, heeft het de smaak te pakken en is een Houdini-act niet meer ondenkbaar. Nog niet grootste Houdini-act ooit Niet dat voorzitter Ronald Lubbers ooit met deuren is gaan smijten of het schattige vitrinekastje in het Emmen-museum in de catacom ben van het stadion kort en klein heeft geslagen. Daar staat nog een rode lantaarn in, ooit geschonken aan de club ter waarschuwing. Eens een rode lantaarn in toen de eerste divisie, daarna nooit meer. Nou moet je net dit seizoen hebben. De club stond 113 dagen onderaan en bijna niemand die nog geloofde in een wederopstanding. Maar dan wordt de voorzitter dus niet boos of agressief maar stil. ,,In mezelf gekeerd", blikt hij nu alvast terug. Het was ook wel gek geweest. Tot dan toe was Emmen die leuke nieuwkomer in de eredivisie. Die knappe, kleine club die een hele provincie trots maakte. Trots tot op zekere hoogte wel, al blijven ze er te allen tijde nuchter. Maar nu was er ineens kritiek van de buitenwereld. ,,Dat vind ik best", zegt Lubbers. ,,Maar niet als het niet klopt. Ik hoorde allerlei onzin voorbijkomen in podcasts over ons. Zo werkt dat dus, dacht ik." Niet dat hij niks probeerde te doen om het tij te keren. ,,Ik heb de groep toegesproken, de trainer heeft de groep toegesproken. We hebben spelers gehaald in de win terstop. Zag ik ons weer gelijkspe len. Dan zeiden de mensen 'toch best goed.' Maar ik dacht, het is maar een punt, daar schieten we niks mee op. Tja, wat kan je nog meer doen?" Nou, niet de trainer ontslaan. Dus misschien was zijn beste daad wel iets wat hij juist niét deed. ADO ontsloeg de trainer, VVV, Willem II en zelfs PEC Zwolle. Maar Dick Lukkien blijkt onsterfelijk in Em- men, de club die hij in 2018 naar de eredivisie leidde. Ook na die ene goal van Ahmed Touba van RKC in de allerlaatste minuut op een koude vrijdagavond in februari, zo'n beetje het dieptepunt van alle el lende. Het verschil met de nummer 15 op dat moment? 13 punten! Ik hoorde allerlei onzin voorbijkomen in podcasts over ons. Zo werkt dat dus, dacht ik Nu is de marge nog slechts vier punten. Is dit dan het grote gelijk van de club die ondanks alles de rust bewaarde? ,,Misschien wel'', zegt clubicoon Martin Drent, die bij de bakker in Emmen steevast het zelfde praatje moest houden in die tijd. Ze vroegen hem wanneer ze de trainer nou eens gingen ontslaan. ,,Ik kwam dan aan met argumenten dat dat meestal toch niet helpt, maar daar leken bar weinig mensen ontvankelijk voor." En dus moest Drent dan daarna weer proberen uit te leggen dat het cijfermatig misschien nog wel net kon, hand having. Hij hoopt het in elk geval. Voor hemzelf en voor zijn zoon. ,,Dat is een fanatieke supporter. Voor hem, voor de club en zeker ook voor heel Drenthe zou het fan- tastisch zijn als Emmen behouden blijft voor de eredivisie." Drent durft wel te stellen dat dat nou zo'n goede prestatie zou zijn als de pro motie destijds in 2018. ,,Net zo knap in elk geval." Plaatselijke VVV Maar wat de club zelf betreft is dat vooruitlopen op iets wat nog hele maal niet vaststaat. En dan is niet echt Drents. ,,Uit turf, jenever en achterdocht is de Drent gewrocht", diept perscoördinator en bovenal clubman Freddy Donker op. Hij zoekt voor spelers van buitenaf - praktisch iedereen dus - huizen uit in de buurt van het stadion, maar is tegelijkertijd ook graag de plaatse lijke VVV. ,,Ik houd ze het verhaal van Vincent van Gogh voor. Die werd door zijn broer naar Drenthe gestuurd toen het niet goed met hem ging. Want hier is de lucht schoon en zijn de mensen aardig. Hij knapte er van op. Of sterspeler Sergio Pena dat ook een interessant verhaal vindt? Niet iedere speler is er heel geïnteresseerd in natuurlijk en als ik zeg dat ze er bij de afslag Nieuw Amsterdam af moeten om bij het stadion te komen, denken ze dat ik een grapj e maak. Maar ze krij gen toch een beetje iets mee van de streek waarin ze voetballen." Donker zag de spelers opbloeien in de laatste weken van voorspoed. Pena voetbalt weer zoals Van Gogh schilderde, achterin heerst Miguel Araujo en nieuwkomer Jari Vlak begint zich thuis te voelen. Toch blijft voorzitter Lubbers voorzich tig. ,,We hebben nog niks. Houdini? Daar zeg ik niks over." Ajax wil gulle fans belonen Eerste winst Oranje op WK Bond twijfelt niet aan Löw IM5IIW woensdag 7 april 2021 GO In de Drentse lucht knapt ook Emmen op Nik Kok Emmen Nick Bakker loopt juichend weg na de 1-0 tegen RKC. Zijn ploeggenoten vieren op de achtergrond het feest simultaan mee. foto anp - Ronald Lubbers ONTSNAPT FC Emmen stond 113 dagen op de laatste plaats in de eredivisie. Zes clubs stonden ooit langer laatste, zonder te degraderen. Meeste dagen laatste zonder te degraderen: 1. Fortuna Sittard (2000/01) 195 dagen 2. RKC Waalwijk (1998/99) 183 dagen 3. NAC Breda (1979/80) 166 dagen 4. Elinkwijk (1957/58) 147 dagen 5. RKC Waalwijk (1996/97) 144 dagen 6. SC Enschede (1961/62) 133 dagen *In 1967/68 werd Sittardia 18de en laatste nadat de ploeg 248 dagen hekkensluiter was, maar degradeerde het niet vanwege fusies elders. **In 2019/20 stond RKC 245 dagen 18de, maar er was geen degradatie vanwege corona. (Bron: Opta Sports) VOETBAL Seizoenkaart houders van Ajax die mini maal voor 35 procent af zien van compensatie van wege het gemiste bezoek aan wedstrijden ontvangen een uniek jack van de Am sterdamse club. Voor de fans die geheel afzien van terugbetaling wordt, zodra dat mogelijk is, een exclu sief evenement georgani seerd waarbij ze een speci aal kijkje in de 'keuken van de club' krijgen, meldt de koploper van de eredivisie. Zij ontvangen van een (oud-)speler ook het retro Ajax-jack. CURLING De Nederlandse curlingmannen (foto) heb ben na zes nederlagen hun eerste overwinning ge boekt op het WK in het Ca nadese Calgary. Het team van bondscoach Shari Leibbrandt was met 10-2 te sterk voor China. Oranje mikt ook op deelname aan Peking 2022, maar daar voor is een plek bij de eer ste zes nodig op het WK waaraan veertien landen deelnemen. Voorlopig deelt Nederland de laatste plaats met China en Duits land. In de volgende ont moeting wacht titelverdedi ger Zweden. VOETBAL De Duitse voet balbond sluit een vroegtij dig vertrek van bonds coach Joachim Löw uit. Duitsland verloor vorige week in de WK-kwalificatie van Noord-Macedonië, maar voorzitter Fritz Keller ziet geen reden eerder af scheid te nemen van Löw. Die kondigde in maart al aan dat het EK van ko mende zomer zijn laatste klus als bondscoach wordt. ,,De teleurstellende neder laag tegen Noord-Macedo- nië verandert onze plannen niet'', aldus Keller. ,,Als de WK-kwalificatie in septem ber verdergaat, hebben we een nieuwe coach.'' De 61- jarige Löw veroverde in 2014 met Duitsland de we reldtitel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25