Beheerder Kees heeft goed voor zichzelf gezorgd Q Waarvan akte Ontdek Nederland met Roompot 21 Deze cryptovaluta moet je kennen en analist Michaël van de Poppe (27) uit, op zijn mediaplatforms bekend als CryptoMichaël. ,,Voor de begin ner is dit de beste optie. Maar je kunt de munten ook versturen naar je eigen walletadres op je eigen harde schijf of usb-stick, dan beheer je de munten zelf. Dat kost je een bepaald bedrag, verschillend per munt. Let daar goed op voordat je koopt.'' Een gewaagdere optie is om cryp- tomunten te kopen via een exchange: een online beurs. Van de Poppe: ,,Dan kom je in de handelswereld terecht en zie je al die toffe grafiekjes. Dit is voor de ervaren kopers. Een broker bemiddelt tussen de hande laar en de exchanges en is zelf niet in het bezit van de cryptomunten. Een exchange bezit die cryptomunten wel zelf. Je koopt en verkoopt direct op deze exchange.'' Voorbeelden van bekende exchan ges zijn Binance, Kraken en het Nederlandse Bitvavo. Je hoeft je hier alleen te identificeren als je boven de 2500 euro handelt. Je aankopen stuur je naar je eigen hardware wallet, hoe wel je bij sommige exchanges tegen woordig ook je munten online kunt laten bewaren. Hoe koop je cryptovaluta? Ben je eenmaal redelijk op de hoogte en klaar om in te stappen? Begin dan klein, om de markt en werkwijze eerst voorzichtig te verkennen. Dat doe je het best door in te kopen via een erkende online broker met een goede helpdesk, bijvoorbeeld Litebit of Bitcoinmeester, allebei van Nederlandse bodem. Als je je geld over meerdere munten verdeelt en stapsgewijs inkoopt, spreid je het risico. Je hoeft overigens geen hele munten te kopen als die per stuk heel duur zijn, zoals de bitcoin. Je maakt een gratis account aan bij de broker, waarna je kunt inloggen. Sinds mei 2020 moet je eenmalig je identiteit laten verifiëren met een foto van een identiteitsbewijs en een selfie met datzelfde bewijs en een datum. Daarna zet je via Bancontact of iDeal euro's op je account waar mee je cryptomunten koopt, mini maal voor een bedrag van 5 euro. Meestal betaal je circa 1 euro per transactie aan de broker. Je aange kochte munten verschijnen op je account, in je online wallet. ,,Je laat je munten dan door de bro ker online beheren'', legt econoom 1. Bitcoin (BTC) Geniet van een vakantie in eigen land evrouw De la C. is een frêle dame van goede komaf. Door haar keu rige dictie merk ik niet meteen dat ze lijdt aan dementie, zoals haar broer me via de telefoon heeft ver teld. Pas na een tijdje begint op te vallen hoe zeer ze dingen door elkaar haalt. Haar broer, haar enige nog levende familie lid, heeft me gevraagd bij haar langs te gaan omdat het energiebedrijf dreigde gas en licht af te sluiten als ze haar openstaande rekening niet snel zou betalen. Dat heeft hij nu gedaan, om dat hij heeft gezien dat haar betaalrekening nagenoeg leeg is. 'Hoe kan dat?', wil hij weten. Want de kinderloze mevrouw De la C. bewoonde lange tijd met haar echtgenoot een riante villa. Na zijn overlijden verkocht ze die en verhuisde naar een appartement. De ver koop van de villa leverde minstens een miljoen op. Waar is dat geld? Als ik haar thuis bezoek, kan ze daar geen antwoord op geven. ,,Vraag dat maar aan Kees'', zegt ze. Kees is, zo blijkt, haar accountant en vertrouwenspersoon. Hij regelt sinds jaar en dag haar geldzaken. Ze vertrouwt hem zozeer dat ze hem tot gevolmachtigde heeft benoemd en in haar tes tament heeft aangewe zen als executeur van haar nalatenschap. Als executeur heeft hij ook nahaardood de touwtjes in handen Bestel nu op pzc.nl/roompot van haar administratie ontdek ik dat gedu rende jaren grote be dragen van haar reke ning zijn overgemaakt naar banken in Oos tenrijk en Luxemburg. Rekeningen die op naam staan van de bv van Kees. Als ik hem daarmee confronteer, reageert hij afhoudend. ,,Daar heeft u niets mee te maken.'' Het is duidelijk: hier klopt iets niet. Kees heeft waarschijnlijk het vertrouwen van mevrouw misbruikt. Maar te bewijzen valt dat niet. Hij kan makkelijk volhouden dat hij, als haar accountant, vertrouwenspersoon en gevolmachtigde, het geld op haar verzoek naar buitenlandse rekeningen heeft overgemaakt. Het was ook listig van Kees om zich in haar testament tot executeur te laten benoemen. Daardoor heeft hij na haar dood de touwtjes in handen. Zo kan hij als executeur ook de twee goede doelen er niet van op de hoogte stellen dat ze als legatarissen zijn aangewezen en zich ook dit deel van haar vermogen toe-eigenen. Er valt niets tegenin te brengen dat mevrouw De la C. de volmacht voor Kees en haar testa ment heeft opgesteld in de tijd dat ze nog goed bij zinnen was. Nu is ze wilsonbekwaam en is er niets meer aan te doen. Hoewel mijn handen jeuken om dit kennelijke misbruik aan de kaak te stellen, sta ik machteloos. Nog wekenlang loop ik rond met een rotgevoel. PC WOENSDAG 7 APRIL 2021 E ILLUSTRATIE EDO DRAAIJER Er zijn honderden verschillende cryptovaluta en er komen er elke dag nieuwe bij, want iedereen kan zijn eigen munt beginnen. Vijf mun ten die je zeker moet kennen: De cryptomunt met de hoogste marktwaarde is nog altijd de bitcoin, goed voor meer dan de helft van de totale handel in coins. Podcastmaker Jaimy van de Grift (33) van Jaimtube: ,,De bitcoin heeft al de 65.000 euro aangetikt, maar ik zou zeker nog instappen tot een waarde van 75.000 euro.'' Meyade Curfs: ,,Ik geloof wel in de stabiele waarde, dus mij lijkt het een goede investering.'' Van de Poppe: ,,Nu vasthouden voor de komende tien jaar.'' 2. Ethereum (ETH) Bijna alle cryptomunten zijn afgeleid van de bitcoin-blockchain. Maar Ethereum, opgestart in 2015, heeft z'n eigen systeem en blockchain en is daarmee de tweede grootste crypto- munt op dit moment. 3. Chainlink (LINK) Dit platform (plus munt) heeft een systeem dat blockchains en externe (bank)systemen met elkaar verbindt door middel van smart contracts (afspraak in code, vastgelegd in de blockchain). Van de Poppe: ,,Dit vind ik een interessante. Er is een samen werking met Swift, een groot Ameri kaans betalingsnetwerk, dus dat schept vertrouwen.'' 4. Dogecoin (DOGE) Begonnen als een grap. Jackson Palmer, een van de oprichters, wilde aantonen dat mensen investeren zonder research te doen. Hij gebruikte een hondje als merk van de munt. Ironisch genoeg werd Dogecoin binnen korte tijd een van de grootste munten op het internet. 5. Gulden (NLG) Nederlandse munt, in 2014 ontwik keld door Rijk Plasman. Volgens de eigen website zijn er ruim honderddui zend gebruikers. Curfs: „Zoals bij alle kleinere munten loop je wel meer risico bij investeren hierin.'' Verlang je naar een vakantie? Er gewoon een paar dagen even tussenuit? Dan komt deze deal met Roompot, speciaal voor jou, precies op het juiste moment! Boek bijvoorbeeld een last-minute weekend weg en kom even helemaal tot rust. Je hebt de keuze uit een tal van verschillende parken, door heel Nederland. Kies een verblijf bij het strand of een huisje in de natuur en (her)ontdek al het moois wat Nederland te bieden heeft. Boek jouw verblijf en beleef een vakantie om nooit te vergeten! Verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. *0p basis van een korte midweek van 6 april voor de RP4A op Roompot Beach Resort. Dit is een 4 persoons chalet. De prijs is inclusief reserveringskosten en exclusief toeristenbelasting en borg. Bij het controleren c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21