Ze bestaan nog, echt simpele smartphones Elke dag komen er nieuwe 'coins' bij GOEIE KOOP 1 Het voordeel I van PZC 11 Naast de bitcoin bestaan er inmiddels meer dan negenhonderd andere cryptomunten waarvan de bedenkers en kopers hopen er ooit rijk mee te worden. Maar de kans op teleurstelling is groter dan de kans op succes. Welkom op de markt van de cryptovaluta. 20 EENVOUDIGE MOBIELTJES 08:11 Samsung Galaxy A02s Vanaf €128 1.1 Nokia 8110 Vanaf €69 Geen handel zo wild als die in cryptomunten. Ja, je kunt er geld mee verdie nen, maar het minstens zo snel ook verliezen. De Autoriteit Financiële Markten waar schuwt dan ook voor de risico's van investeren in virtuele valuta. Want wat koop je eigenlijk? Overheden erkennen ze niet als betaalmiddel en niemand is verplicht je digitale mun ten aan te nemen. Ook is er weinig toezicht op, al moeten sinds mei 2020 alle cryptopartijen een registratie bij De Nederlandsche Bank (DNB) aan vragen om hun diensten in Neder land te mogen aanbieden. Meyade Curfs (26), crypto-onder- nemer en oprichter van Meyade.nl, erkent de risico's. ,,Cryptomunten hebben een onvoorspelbare koers waarde, zeker de kleinere start-ups. Je moet nooit de kudde volgen en instappen als een munt een hype is. Ook moet je je risico spreiden. Daar naast kan het internetplatform of je wallet, je portefeuille, gehackt wor den, en dan verlies je je geld. En als je je digitale sleutel een keer kwijtraakt, kan niemand je helpen.'' Waarom zou je eigenlijk cryptomunten kopen? Juist vanwege de grillige koersen kan het leuk en spannend zijn om te spe culeren met cryptomunten. Koop voor 100 euro een paar verschillende munten en wie weet zit er één tussen die ineens fors in waarde stijgt. Zo lang het speelgeld is dat je kunt mis sen, zul je je er geen buil aan vallen. Ook de afwezigheid van een bank of andere centrale partij is een voor- deel, vindt Curfs. Want je bent echt zelf eigenaar van jouw coins, en die verlies je zelfs niet in een crisis. ,,De techniek biedt de mogelijkheid veilig binnen een paar seconden overal ter wereld geld te versturen, net zoals we nu informatie kunnen uitwisselen via internet. Het normale geldsys- teem daalt steeds meer in waarde, sparen kost je zelfs geld. Critici zeg gen dat cryptovaluta losgekoppeld zijn van werkelijke waarde, maar de dollar is sinds Nixon ook al niet meer gekoppeld aan de goudwaarde. De bitcoin heeft mijns inziens zijn sta biele waarde na twaalf jaar wel bewe zen.'' Verdiep je in de materie Zo werkt het Xiaomi Redmi 9 Vanaf €126 Omdat je het verdient! WOENSDAG 7 APRIL 2021 PC Spelen met cryptomunten Overal lezen we: Breng min der tijd door op je telefoon, beleef de dag niet alleen door de lens van een camera en lees een boek in plaats van berichten op sociale media. Maar ja, die smartphone is altijd verleidelijk dichtbij en er zit veel interessants op. Daar kun je wat aan doen, er zijn genoeg modellen op de markt waarop niet alle technologi sche snufjes zitten. Gebruiks vriendelijke smartphones dus en goedkoop in aanschaf bovendien. MIRJAM VAN ZELST r 7 snMSU ol Betaalbare smartphone zon der franjes. Heeft mooi 6,5 inch-scherm (16,5 cm) dat doet wat het moet doen. De camera en processor zijn degelijk, de batterij van 5000 mAh gaat de hele dag mee. Het opslaggeheugen is slechts 32 GB, dus je kunt weinig foto's, muziek en/of apps plaatsen. Wel wordt 4G ondersteunt. De ingebouwde camera heeft een resolutie van 13 megapixels en aan de voorkant zit een tweede camera met een resolutie van 5 megapixels. De fabrikant ondersteunt dit toestal erg lang: vier jaar. Als je lang genoeg wacht, komt alles terug. Nokia bracht de 3310 en 8110 terug in een modern jasje. Die laatste werkt nog steeds met toet sen, maar heeft nu een gebo gen scherm en kan een be perkt aantal apps downloa den. WhatsApp, Facebook, Twitter en Google Maps, bij voorbeeld. Handig voor wie af en toe online wil. Het opslag geheugen bedraagt slechts 4 GB, dus ruimte voor weinig foto's, muziek en/of apps. Wel 4G, de ingebouwde camera heeft een resolutie van 2 megapixels. Misschien nog meer dan voor andere financiële producten geldt dat je je goed moet verdiepen in de wereld van de cryptomunten. Raadpleeg bijvoorbeeld: c Onafhankelijke websites: bijvoor beeld Bitcoinmagazine.nl, Coindesk. com en Cointelegraph.com. c Coinmarketcap.com: een popu laire overzichtwebsite met alle prijs wijzigingen en marktomvang van cryptocurrency. c De eigen website van een munt: elke cryptocoin heeft een eigen web site met het toekomstplan van de munt en informatie over grote updates die eraan zitten te komen. c Chatgroepen: veel munten be schikken over chatgroepen voor erva ringsdeskundigen en geïnteresseer den, bijvoorbeeld op Telegram. c Github.com: site met meer specia listische en specifieke informatie. Ont wikkelaars van cryptomunten plaat sen hier hun voortgang. Cryptomunten zijn digitale munteenheden in de vorm van lange, versleutelde codes. Bij elke aan- of verkoop komt er een 'blokje' code bij en wordt de ketting (chain) wat lan ger. Dit principe wordt 'blockchain' genoemd. Elke transactie wordt ge controleerd en geregis treerd door een netwerk van computers, die elk een stukje code bewaren. Daar heb je geen bank voor nodig. Iedere gebruiker heeft twee sleu tels, wat in feite enorme getallen reeksen zijn: een privésleutel (pri vate key) en publieke sleutel (public key). De public key is het adres van je wallet, de private key een code die alleen jij kent. Wil je een smartphone om wat te surfen en te communiceren met je vrienden? Dan is de Redmi 9 van Xiaomi een aan rader. Heeft een scherp 6,53 inch-scherm (16,6 cm) en een batterij van 5020 mAh die een volledige dag meegaat. Heel zware applicaties zijn geen optie, maar dankzij de vier camera's aan de achterkant is het wel geschikt om mooie foto's mee te nemen. Het opslaggeheugen bedraagt 64 GB, voor de meeste men sen voldoende ruimte. Uiter aard ondersteunt de smart- phone 4G. Meer informatie: hardware.info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20