Artsen gearresteerd bij betoging voor opgesloten Navalny Nieuwe campagne voor eten van groente en fruit NIEUWS 13 rspoii haar moeder stond. Na de oorlog was dat een stuk minder. Ik denk dat mijn oma moeite had om haar dochter van vroeger nog te her kennen." Eva noemt haar moeder 'een zwaar beschadigde partygirl'. ,,Voor de oorlog had ze plezier. Met veel feestjes, veel vrienden. Ze was dolverliefd op Taro. Ze zag met hem een mooie toekomst, met kinderen. Na de oorlog was dat allemaal weg. Ze was een moeilijke moeder, niet zoals de moeders van mijn vriendinnen. Toen begreep ik dat niet, dat doe ik nu wel.'' Na de oorlog trouwde Sabine met Peter Tazelaar, die met zijn vriend Erik Hazelhoff Roelfzema adjudant van koningin Wilhel- mina was en Sabine al in het ver zet had leren kennen. Ze kregen twee kinderen, Eva en Peter. ,,Ze hebben elkaar ontmoet aan het begin van de oorlog. Hij werd meteen verliefd op haar, maar of zij dat ook op hem was, dat weet ik niet. Hij zocht haar op na de oorlog, toen iedereen de vrijheid vierde.'' Eva spreekt van een on verstandig huwelijk: ,,Ze zijn overhaast getrouwd. Ze wilden allebei het leven omarmen.'' Zwaar beschadigd Werd er thuis nog over de oorlog gesproken? ,,Mijn moeder had het er alleen over dat het toen zo koud was, dat ze zo'n honger had. Maar ze zei heel weinig over wat er in die kampen was gebeurd. Vergeet niet, mijn ouders kwamen zwaar beschadigd uit de oorlog. Dat levert problemen op. Ze konden elkaar niet steunen. Mijn vader bleef een avonturier. Mijn moeder wilde een rustig familiele ven. Dat ging totaal niet samen.'' Uitein delijk plofte het hu welijk, in 1955. Sa- bine hertrouwt in 1975 met Jan Blank die in 1997 overlijdt. Vorig jaar maakte Selma van de Perre veel indruk met haar boek Mijn naam is Selma. Daarin ver haalt zij op indrukwekkende wij ze over haar leven, in het bijzon der haar gevangenschap in Ra- vensbrück. ,,Ze heeft mijn moe der gekend en ik had haar graag willen ontmoeten, maar door de coronacrisis kan dat niet'', zegt Eva. Selma en Sabine delen die ijzeren wil om te overleven. ,,Heel veel mensen werden gek door al die oor logsellende. Of ze ga ven het op. Maar een klein aantal mensen kon de kracht op brengen door te gaan. Ze wilden niet dood. Die mensen worden ook oud. Selma wordt 100, mijn moeder werd 94. Ze zijn bezeten van de wil om te leven." Ook Anastasia Vasiljeva, voorzitter van de onafhankelijke vakbond Al liantie van artsen en de persoon lijke oogarts van Navalny, werd door de politie opgepakt, aldus Me duza. De vakbond had de actie ge organiseerd. Alle arrestanten, onder wie ook naaste medewerkers van de Krem- lincriticus en artsen, zijn overge bracht naar het politiebureau van Pokrov, schrijft nieuwssite Open Media. 'We gaan niet protesteren, we gaan redden', schreef Vasiljeva gisterochtend strijdvaardig op Twitter. De belangrijkste eis van de Alliantie van artsen is dat Navalny bezoek krijgt van een onafhanke lijke arts. De oppositieleider klaagt sinds zijn gevangenschap, die begon in januari toen hij terugkeerde uit Duitsland, over hevige rugpijn en gevoelloosheid in beide benen. Gis teravond meldde Navalny zelf ook koorts te hebben en een nare hoest. Hij vertelde dat er in het strafkamp meerdere gevallen van tubercu lose zijn geconstateerd. Volgens de krant Izvestia is Na valny overgebracht naar het zieken huis van IK-2 met 'tekenen van een ademhalingsziekte'. Izvestia baseer- de zich op informatie van de Russi sche Federale penitentiaire dienst. Op internet circuleert een film pje waarin Vasiljeva gisteren bij IK-2 het niet toelaten van medische hulp een 'onvoorstelbare schending van mensenrechten' noemt en aan geeft net zolang te zullen terugko men tot Navalny die wel krijgt. De leiding van IK-2, waar volgens Navalny's advocaat slechts één pa ramedicus werkt, wilde de artsen niet ontvangen en ook geen brief met het verzoek tot medische hulp voor Navalny in ontvangst nemen. Vasiljeva stelde voor de aanvraag aangetekend te versturen. 'Of mis schien per postduif, smaalde ze. Hongerstaking In IK-2 heeft Navalny naar eigen zeggen dertien kilo aan gewicht verloren. Hij ging zeven dagen ge leden in hongerstaking, om zijn eis voor medische hulp kracht bij te zetten en om te protesteren tegen zijn behandeling in de gevangenis. Volgens Navalny zelf maken bewa kers hem 's nachts elk uur wakker, omdat hij als 'vluchtgevaarlijk' wordt beschouwd. spelen we Champions League, ter wijl het qua consumptie meer lijkt op meespelen in de derde divisie.'' De campagne sluit aan bij de doelen die groter zijn dan ons land: de Ver enigde Naties heeft 2021 uitgeroe pen tot International Year of Fruit and Vegetables. Italianen, Portuge zen en Spanjaarden voeren het lijstje aan van Europeanen die wel veel groente en fruit eten, zo blijkt uit cijfers van Eurostat. Levie is al jaren betrokken bij projecten die duurzamer en gezon der eten stimuleren. ,,Je ziet dat groente en fruit in veel maaltijden geen plaats hebben, zeker bij het ontbijt en de lunch. Het is handig om meer eetmomenten te creëren waarbij fruit en groente wel een rol spelen.'' Dat kan op veel manieren, vindt Levie. ,,Het begint al in de pu blieke ruimte. Zorg dat je het daar kunt vinden: in stations, sportkan tines, ziekenhuizen. Het best ver kochte item in ziekenhuizen is het saucijzenbroodje!'' Nü is precies het goede moment, vindt Levie. ,,We hebben afgelopen jaar gezien dat gezondere mensen minder vatbaar zijn voor corona.'' Bij gezond eten horen groente en fruit, dat weet iedereen. Toch lukt het veel mensen niet om aan hun dagelijkse aanbevolen hoeveelheid te komen: 250 gram groente en 200 gram fruit. Hoewel ons land in de absolute top staat als het aankomt op het produceren en verhandelen van groenten en fruit, bungelen we ergens onderaan in Europa als het aankomt op de consumptie ervan, zegt kookboekenauteur Samuel Le vie, ambassadeur van de campagne, die onder de naam Geef kleur door een halfjaar land door het land trekt. De campagne begint vandaag. ,,Het moet kunnen'', zegt Levie. ,,We produceren zoveel groente en fruit in Nederland. In dat opzicht iteekemi der Feli polizeili mstelle rden ersucht Inhaber dieses Auswefsj Uiteindelijk ben ik de liefdesbrieven toch gaan lezentigenfaiis Schut omdat ze de stapels al die tijd had bewaard - Eva Taylor-Tazelaar Geboortedatum; woensdag 7 april 2021 GO EVA TAYLOR-TAZELAAR Sabines oorlog I loc mijn mrxxlcr dc kanipe» overleefde Tijdens een actie van demon strerende artsen bij het straf kamp IK-2 in Pokrov, waar de Russische oppositieleider Aleksej Navalny gevangen zit, zijn zeker zeven mensen gear resteerd. Onder hen is een jour nalist van de Amerikaanse tv- zender CNN, meldt de Russi sche nieuwssite Meduza. Joost Bosman Moskou Arts Anastasia Vasiljeva mag niet naar Navalny. foto ap Acht op de tien Nederlanders eten onvoldoende groenten en fruit. Veel mensen willen best, maar het lukt ze niet. Daarom begint vandaag - vanwege We- reldgezondheidsdag - een cam pagne die ons land meer kleur moet geven. Ellen den Hollander Den Haag AN DIENST tHCIOFD, DIRECTEUR. Brieven, foto's en andere papieren uit het oorlogsar chief van Sabine Tazelaar- Zuur-FOTOSALFABET UITGEVERS Hang;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13