12 NIEUWS Na het overlijden van haar moeder Sabine vindt Eva Taylor-Tazelaar, dochter van de 'echte' Soldaat van Oranje Peter Tazelaar, dozen vol brieven, foto's en papieren over de oorlog. Het is het verhaal dat haar moeder nooit wilde vertellen. Over haar leven in het verzet en in de concentratiekampen. ONTDEKKINGEN DOCHTER VAN 'ECHTE' SOLDAAT VAN ORANJE In haar laatste levensjaren glijdt Sabine Tazelaar-Zuur weg in de mistige wereld die alzheimer heet. Haar dochter Eva krijgt een heel andere moeder, een lieve en meelevende vrouw van wie zij plotseling veel kan houden. Na haar overlijden leert ze die moeder pas echt kennen dankzij een ar chief dat zij na het einde van de Tweede Wereldoorlog heeft be waard. ,,Ik begrijp nu pas dat wat je overkomt in het leven, een an der mens van je kan maken'', zegt Eva Taylor-Tazelaar (73) na haar 'reis' door het oorlogsarchief van haar moeder. Een 'reis' die leidt tot het boek Sabines oorlog. ,,In de dozen zaten ruim twee honderd foto's. Op elke foto staat achterop om wie het gaat, wan neer en waar die is genomen. Ook zaten er (vervalste) documenten in en brieven van de Duitse bezet ter die haar moeder had bewaard'', vertelt Eva Taylor-Tazelaar vanuit haar woonplaats Chester in Enge land. De meest bijzondere inhoud zijn liefdesbrieven en stukjes vloeipapier met tekst in een piep klein handschrift. „Boodschappen van haar moeder, gesmokkeld uit de gevangenis toen ze door de Duitse bezetter was gearresteerd. Ze zaten verstopt in de naad van de vuile was. De antwoorden van haar moeder, verstopt in de schone was, heeft Sabine Zuur (haar meisjesnaam) snel vernie tigd'', legt Eva uit. Liefdesbrieven Het duurde even voordat zij aan de liefdesbrieven begon, want er zat een instructie bij die weg te gooien. „Uiteindelijk ben ik toch gaan lezen omdat ze de stapels al die tijd had bewaard'', aldus de dochter. De liefdesbrieven hebben haar het meest geleerd over haar moeder. De gepassioneerde cor respondentie met haar eerste grote liefde, Taro, die ze drie jaar voor de oorlog leerde kennen, schetsen Sabine Zuur, dochter van een ban kier, als een levenslustige, ver wende jonge vrouw. Een feest beest, altijd omringd met vrien den, onder wie Soldaat van Oranje Erik Hazelhoff Roelfzema die ze al vanaf haar veertiende kende. Vlieger Taro (voluit Johan Willem Yoshitaro, in Japan verwekt) en eJVj Sabine hadden serieuze trouw plannen. De laatste brief is van 10 mei 1940, de dag dat Duitsland Nederland binnenvalt. Taro vlucht naar Engeland, sluit zich aan bij de Royal Air Force en wordt in 1941 tijdens een missie boven de Franse kust neergeschoten. ,,De dood van Taro heeft mijn moeder nooit meer losgelaten. ,,Ik ben ver noemd naar zijn zus Eva'', aldus Eva. Helletocht Na de invasie wordt Sabine koe rierster voor het verzet. Op 28 april 1943 wordt zij opgepakt, naar later blijkt is ze verraden. Het is het be gin van een helletocht. Naar ge vangenissen in Amsterdam, Utrecht, van Kamp Amersfoort naar de concentratiekampen Ra- vensbrück en Mauthausen. Ze krijgt het predikaat 'Nacht und Nebel', bestaat officieel niet meer. Wat haar moeder in het vrou wenkamp Ravensbrück beleeft, leert Eva ook kennen dankzij de boeken van voormalige medege vangenen Dunya Breur en Selma van de Perre. De gruwelen van het vernietigingskamp Mauthausen, in Oostenrijk, komen tot haar via de verhalen van twee Nederlan ders die daar ook gevangen zaten: vriendin Hetty en dokter Steijns. De opmerkelijkste bron zijn de brieven van de Duitse gevangene Franz Jozef Gebele, een opzichter in het kamp. Ze geven een fascine rend inkijkje in het kampleven van Sabine. ,,Door zijn brieven weten we ook een beetje wat zij aan hem heeft geschreven op vel letjes papier die hij in het geniep meestuurde. Alleen, die brieven bestaan niet meer'', zegt Eva. ,,Ik had een heel naar gevoel toen ik ze voor de eerste keer las. Ik dacht, jee, hoe kan dit in godsnaam? Hij was duidelijk stapelverliefd op haar, maar tegelijkertijd sprak hij dreigende woorden.'' ,,Maar na herlezing kreeg ik me delijden met de man. Zij maakte voor hem het leven weer de moei te waard. Hij klampte zich vast aan het idee dat hij met haar zou kun nen trouwen. Mijn moeder wist dat dit totaal onmogelijk was, maar zij kon dat natuurlijk niet te gen hem zeggen. Ze was ontzet tend bang dat hij zich beledigd zou voelen en dan kon ze de pineut zijn. Ze danste op een dun koord. Zo dreigt hij, als ze hem niet te rugschrijft, met de woorden 'dan leg ik je een straf op'. Waarschijn lijk bedoelde hij dat als een grapje, maar in een concentratiekamp is »eï«, dat geen grapje.'' Sabine heeft wel haar leven aan hem te danken. Gebele voorkwam dat zij naar de gaskamer ging. Hij bezorgde haar voedsel, kleding en medicijnen. Hij hield haar weg van bewakers. ,,Maar het valt te be twijfelen of hij werkelijk de barm hartige Samaritaan was die hij van zichzelf in zijn brieven aan haar maakte'', concludeert Eva. Als Amerikaanse en Canadese solda ten Mauthausen op 5 mei 1945 be vrijden, bestaat het contact met Gebele al niet meer. ,,Ik heb niets meer van hem kunnen terugvin den. Ik weet dat hij na de oorlog gestorven is. Tijdens een operatie.'' Moeilijke moeder Heeft Eva Taylor-Tazelaar nu een compleet beeld van haar moeder? ,,Ik zie nu een heel andere vrouw voor me. Ik had nooit begrepen hoe dicht ze in haar jonge jaren bij woensdag 7 april 2021 'Moeder was een zwaar beschadigde partygirl' Hans van Zon M Beeld uit een concen tratiekamp waar Sabine Tazelaar ge vangen werd gehouden. Een gelukkig moment. Vader Peter, moeder Sa- bine en de kleine Eva en Peter bij de kerstboom. Eva Taylor-Tazelaar schreef een boek over het oorlogsar chief van haar moeder. FOTO RICHARD JOHN LINNETT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12