Vrouw vertrok in 2014 naar Syrië en bleef tot het laatst bij IS 10 NIEUWS Een van de bekendste Nederlandse Syriëgangers, Angela B. uit Soesterberg, vindt zichzelf helemaal geen fanatieke jihadiste. Terugkijkend ziet ze vooral een 'onstabiele' vrouw. Alle Amerikanen snel een prik EU-onderzoek cyberaanval Blokhuis hint op extra geld Angela B. (25) uit Soesterberg speelde gisteren de vermoorde on schuld in de rechtbank van Rotter dam. ,,Ik kon de gevolgen van din gen die ik deed vaak niet inzien. Ik denk dat uit onderzoek zal blijken dat ik niet stabiel was toen ik naar Syrië ging'', zei ze. ,,Ik zie mezelf toen als een dom gansje. Ik hoop dat de rechtbank dat inziet.'' Zeker tien Nederlandse vrouwen zijn er inmiddels al voor de rechter gekomen nadat ze terugkeerden uit het strijdgebied in Syrië. Sommigen waren maar heel even in het gebied van terreurgroep IS en kwamen zo snel mogelijk weer terug. Anderen bleven jarenlang in het kalifaat, tot ook de laatste vierkante kilometer verloren ging. Sommigen verble ven er redelijk anoniem en kwa men pas in het nieuws toen ze hier eenmaal voor de rechter stonden. Anderen bliezen vanuit Syrië op sociale media de loftrompet over het leven onder IS. Een ding hebben de vrouwen wel allemaal gemeen: eenmaal voor de rechter stellen ze nooit écht lid te zijn geweest van IS. Ze waren hoog uit een burger van de Islamitische Staat, een huisvrouw die voor man en kinderen zorgde. Maar geen strijder, géén lid van een terroristi sche organisatie. Het was, tijdens een eerste zit ting in haar zaak, ook het pleidooi van de advocaat van Angela B. Toch een van de bekendste Nederlandse Syriëgangers. ,,Ze was geen recrui ter van andere vrouwen, geen lid van de jihadpolitie. Ze had er wel een agressieve man van wie ze pro beerde weg te komen'', stelde advo caat Aram van Galen. Ze probeerde ook meerdere keren weg te komen uit het kalifaat, maar legde zich er op een gegeven moment bij neer dat dat niet meer zou lukken. Het Openbaar Ministerie ziet dat, zoals in alle voorgaande zaken, compleet anders. Angela B. vertrok in 2014, twee dagen na haar negen tiende verjaardag en nog maar net bekeerd tot de islam, naar Syrië. ,,Ze kreeg filmpjes over het leed van het Syrische volk opgestuurd door haar toekomstige man, die daar al was'', aldus de officier van justitie. Die man, de geradicaliseerde Portugees Fabio, was niet zomaar een IS-strij- der. Hij zou deel hebben uitge maakt van een beruchte media-af deling van IS en verantwoordelijk zijn geweest voor het maken van executievideo's. Als Fabio gesneuveld is, her trouwt Angela met een andere Por tugees, Nero. Die man zou betrok ken zijn geweest bij het gijzelen van westerse journalisten en hulpverle ners in Syrië. Hij raakte later zwaar gewond. Volgens het OM is An gela uiteindelijk drie keer getrouwd geweest met een IS-strijder. Ze kreeg twee kinderen, waarvan er een is omgekomen in het gebied. Justitie heeft ook foto's waarop Angela te zien is met wapens. Op Facebook schreef ze 'ISIS aan de macht!' en dat 'het voor iedereen een verplichting is naar Syrië te ko men'. Daarnaast zou ze vanuit Sy rië geprobeerd hebben anderen naar het gebied te lokken, ze had contact met drie minderjarige Ne derlandse meisjes. Ze bleef tot het laatst bij IS. Toen het kalifaat was gekrompen tot één zwaar belegerde stad, Baghuz, appte ze haar moeder 'te blijven strijden voor haar geloof'. En toen ze na de val van het kalifaat in een Koerdisch detentiekamp belandde, deed ze niet mee aan een rechts zaak waarmee 23 Nederlandse vrouwen in dat kamp probeerden terugkeer naar Nederland af te dwingen. Ze legde haar lot liever in handen van Allah dan van een rechter, meldde ze toen vanuit het kamp aan deze krant. Ze ontsnapte uiteindelijk via een smokkelaar en kwam met haar zoontje via Turkije eind 2020 weer in Nederland. Daar werd ze direct vastgezet. Felgroen Gisteren in de rechtbank bleek dat ze de niqaab die ze op foto's in Syrië draagt, heeft afgelegd. Nu droeg ze een felgroene hoofddoek, zwarte laarsjes, een geruite grijze broek en een zwart vest. Haar advocaat ver telde over haar moeilijke jeugd waarin ze als jong kind al met haar moeder in een blijf-van-mijn-lijf- huis belandde en als tiener proble men met loverboys kreeg. Maar ook dat zal de rechtbank niet verbaasd hebben, want Angela is niet de eerste teruggekeerde Sy- riëganger met een, op z'n minst, in gewikkelde jeugd. Het heeft de rechters er tot nu toe nog niet van weerhouden celstraf fen op te leggen. Die straffen lopen ook op. Want waar vrouwen die al snel het kalifaat ontvluchten er met soms minder dan een jaar celstraf vanaf kwamen, lijkt dat nu niet meer het geval. Laura H. kreeg in 2017 twee jaar cel, waarvan dertien maanden voorwaardelijk. Maar Ka- outar S. uit Gouda, die vijfjaar bij IS bleef, kreeg 3,5 jaar cel (waarvan veertien maanden voorwaardelijk). De zaak tegen Angela B. gaat op 24 juni weer verder. woensdag 7 april 2021 GO 'Toen ik vertrok, was ik een dom gansje' Cyril Rosman Rotterdam De geradicaliseerde Fabio (r) met Angela B. prvéfoto WASHINGTON Alle volwas senen in de Verenigde Sta ten komen binnenkort in aanmerking voor een coro navaccinatie. De streefda tum is 19 april. Een inenting is dan niet meer afhankelijk van iemands leeftijd of ge zondheidstoestand, heeft president Joe Biden aan gekondigd. Het Ameri kaanse vaccinatiepro gramma is recent fors uit gebreid, waardoor steeds meer Amerikanen steeds vlugger een coronaprik kunnen krijgen. Afgelopen weekeinde waren er voor het eerst meer dan 4 mil joen inentingen op een dag. Het gemiddelde ligt op 3,1 miljoen per dag. BRUSSEL Verschillende Europese instellingen waaronder de Europese Commissie hebben vorige week te maken gehad met 'een aanzienlijke cyberaan val'. Volgens een woord voerder van het EU-be- stuur is geen groot datalek ontdekt. Er zou sprake zijn geweest van een 'beveili gingsincident in de it-infra- structuur' van een aantal EU-organen. Een betrok kene zegt tegen persbu reau Bloomberg dat het in cident serieus genoeg was om hoge functionarissen van de commissie te waar schuwen. Het gebeurt vaker dat hackers hun pij len richten op EU-instellin- gen. DEN HAAG Staatssecreta ris Paul Blokhuis van Volks gezondheid denkt dat er extra geld naar de ge meenten moet om de jeugdhulpverlening te ver beteren, maar hij weet nog niet hoeveel. Tegelijk zei hij in de Tweede Kamer dat er ook binnen het huidige budget nog veel organisa torisch valt te verbeteren om jongeren met acute zorgvragen sneller te kun nen helpen. Veel partijen willen dat er iets gebeurt aan de lange wachtlijsten voor jongeren, die soms in grote psychische nood ver keren door depressieve en soms suïcidale klachten. ,,Het systeem dreigt uit zijn voegen te klappen.'' Syriëganger Angela B. meldde zich in november 2020 bij het Nederlandse consulaat in Istanboel om terug te keren naar huis. videostill

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10