II Rijken 'vergeten' corona even met luxe feestjes in Parijs 8 NIEUWS Troepenverplaatsingen en toenemend vertoon van macht rond de Krim <&ËM. Duitsland is kennelijk zo ongerust over de toestand in de Donbass (Donetsk en Loehansk gezamen lijk), dat het ministerie van Buiten landse Zaken er op eerste paasdag een tweet over plaatste. 'We volgen de situatie en roepen op tot terug houdendheid en onmiddellijke de- escalatie', aldus de Duitsers. Het is niet de eerste keer dat het conflict in Oost-Oekraïne oplaait. De oorlog begon in het voorjaar van 2014, nadat de pro-Russische Oekraïense president Viktor Janoe- kovitsj na een Oekraïense volksop stand de wijk had genomen en Rusland in de daarop volgende chaos de Krim in bezit nam. Sinds afgelopen juli was het net een beetje rustiger, nadat de strij dende partijen een overeenkomst hadden gesloten om te de-escale ren en het akkoord van Minsk uit 2015 opnieuw na te leven. Maar vo rige week ging het goed mis. Op één dag kwamen vier Oekraïense mili tairen om het leven bij beschietin gen door de rebellen van de opstan dige regio's, iets wat al twee jaar niet meer was gebeurd. Grote oefening Daarnaast hield Rusland, dat de rebellen steunt, een grootscheepse oefening langs de grens met Oekraïne en trok het volgens Kiev zijn troepen niet meer terug. Navo- informatie bevestigde dat. Rusland beschuldigt juist Oekraïne en zijn bondgenoten van troepenverplaat singen richting het oorlogsgebied lossen. Oekraïne sloot na de an nexatie in 2014 het Noord-Krimka- naal af, dat voorheen water van de rivier Dnipro naar het schiereiland in de Zwarte Zee leidde. Door de af sluiting moet de Krim het met 85 procent minder water stellen. Dit scenario kreeg extra zuurstof toen afgelopen week Russische he likopters dreigend over het zui den van Oekraïne vlogen. En op in ternet circuleren video-opnames van kolonnes Russische tanks en pantserwagens (via de Krim- brug) op weg naar de Krim. Volgens Kremlin wil laten weten dat het Zelensky niet langer vertrouwt Meljnikov zou een dergelijk ingreep niet helpen: het kanaal ligt al te lang droog om nog te kunnen functio neren. ,,Het zou alleen maar een po ging zijn om Poetins populariteit te versterken. Vergeet niet dat er in september parlementsverkiezin gen zijn in Rusland.'' Joe Biden Meljnikov denkt dat het Kremlin ook de Amerikaanse president Joe Biden wil laten zien dat hij van Oe kraïne moet afblijven en mogelijk diens bereidheid test om Kiev wer kelijk te helpen. Biden zei Zelensky afgelopen vrijdag nog alle steun toe tegen de 'Russische agressie'. De veiligheidsexpert verwacht niet dat de huidige escalatie zal uit groeien tot een volledige oorlog, al kan hij die mogelijkeid ook zeker niet uitsluiten. ,,Er zijn twee opties: of de reactie van Oekraïne en de Verenigde Staten is sterk genoeg en Poetin bindt in, óf de reactie is te slap en Moskou zal doorgaan.'' ders en trof hij sancties tegen de op positiepoliticus Viktor Medvedts- joek. Die is goed bevriend met de Russische president Vladimir Poe- tin. ,,Het Kremlin wil laten weten dat het Zelensky niet langer ver trouwt'', zegt Meljnikov. Daarnaast circuleert de theorie dat Rusland een korte, krachtige in greep in Zuidoost-Oekraïne voor bereidt, om de al jaren slepende waterproblemen op de Krim op te en het beschieten van de stellingen van de rebellen. Daarbij zou in de regio Loehansk een kind om het le ven zijn gekomen. De Russische minister Sergej La- vrov van Buitenlandse Zaken waar schuwde vrijdag dat een nieuwe es calatie in de Donbass Oekraïne zou 'vernietigen'. Volgens Oleksi Meljnikov, veiligheidsexpert bij het Razoemkov-instituut in Kiev, wil Rusland vooral druk uitoefenen op de Oekraïense president Volody- myr Zelensky. ,,Die heeft bij zijn aantreden, nu precies twee jaar ge leden, aangekondigd dat hij de oor log in de Donbass snel zou beëindi gen. Maar daar is hij dus nog steeds niet in geslaagd.'' Sterker nog, Zelensky kondigde een paar weken geleden een aantal maatregelen af, waarmee Moskou erg ongelukkig was. Zo sloot hij een aantal pro-Russische televisiezen- Sven van Malderen Parijs In Frankrijk zijn cafés en restau rants al sinds oktober dicht. Hier en daar zijn er echter uitbaters te vin den die de regels aan hun laars lap pen en in het grootste geheim klan ten blijven bedienen. Een van hen zou Christophe Leroy zijn. Hij is ei genaar van verschillende restau rants in Miami, Parijs en Saint-Tro- pez. Heel wat beroemdheden zijn bij hem kind aan huis. Nu zou de chef-kok zijn schouders gezet heb ben onder een elitefeestje. Om aan wezig te mogen zijn, moest op voorhand 220 euro op tafel gelegd worden. Zo'n veertig gasten scho ven aan, respect voor de coronare- gels was er niet. ,,Wie hier komt, zet het mondmasker af. Zodra u door deze deur stapt, bestaat Covid-19 niet meer", zegt een medewerker. Hij wist niet dat hij gefilmd werd. Enige gêne toont Leroy zelf trou wens ook niet. Op zijn Instagram- pagina stond een hele tijd open en bloot te lezen dat hij op 1 april men sen zou uitnodigen in het Palais Vi- vienne. Op het menu: kaviaar en champagne. Een 1 aprilgrap? Helaas niet, want in de weken daarvoor waren gelijksoortige boodschappen terug te vinden. Door de commotie die nu ontstaan is, haalde de top- chef die post weg. Het initiatief voor dit feest kwam mogelijk van Pierre-Jean Chalen- ^on, eigenaar van restaurant Palais Vivienne. Met vervormde stem werd hij in beeld gebracht. ,,Ik heb deze week nog in twee a drie res taurants gedineerd, in het bijzijn van enkele ministers. We leven nog altijd in een democratie, iedereen doet wat hij wil." In een persbericht van zijn advo caat aan het Franse persbureau AFP geeft Chalen^on intussen toe dat hij zeker één van de avonden orga niseerde, maar ontkent hij dat er ministers aan deelnamen. Dat zou een 'grapje' geweest zijn. Ook ver schillende leden van de regering hebben al ontkend dat ze aan de di ners deelnamen. ,,Ik geloof het geen seconde", aldus Gabriel Attal, woordvoerder van de regering. Mi nister van Economie Bruno Le Maire van zijn kant zei ervan over tuigd te zijn dat 'alle ministers, zon der uitzondering, de regels volgen'. Sinds de uitspraken regent het evenwel verontwaardigde reacties in Frankrijk. Iedereen wil weten wie de ministers in kwestie zijn. Op Twitter zag de hashtag #OnVeut- LesNoms (We willen de namen, red.) het levenslicht. Minister van Binnenlandse Za ken Gérald Darmanin heeft intus sen een onderzoek bevolen en het Openbaar Ministerie in Parijs heeft een strafrechtelijk onderzoek ge opend. dinsdag 6 april 2021 FOTO'S REUTERS EN AFP Oekraïense solda ten in hun stellin gen. Linksonder: bewoners van de door rebellen ge controleerde stad Donetsk krijgen hulpgoederen van het Internationale Rode Kruis. Dreiging van 'totale oorlog' neemt weer toe in Oekraïne De spanningen tussen Rusland en Oekraïne lopen de laatste weken weer hoog op. Rusland stuurt extra troepen richting de oostgrens met het buurland en extra militair materieel naar de Krim. Komt het weer tot een totale oorlog, waarbij de hele maatschappij betrokken raakt? Joost Bosman Kiev - Oleksi Meljnikov, veiligheidsexpert Journalisten van de Franse tele visiezender M6 zijn erin ge slaagd om te infiltreren bij een feestje voor de rijkere klasse in Parijs. De reportage leidde tot een stortvloed van verontwaar digde reacties in Frankrijk. Beelden van een clandestien etentje. foto m6info

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8