OZCAN AKYOL D Netanyahu staat in drie zaken voor de rechter België onderschept tonnen cocaïne na kraken chatdienst Z0' 6 Column Y~ In mijn auto op weg naar het Museumplein in Amsterdam, waar ik opnames had voor een televisieprogramma, zag ik plotse ling dat ik me in de PC Hooftstraat bevond, ook wel bekend als dé verzamelplek voor alle belangrijke modehuizen en hun flagstores. Ik was er ruim een jaar geleden voor het laatst, toen ik in allerijl een smoking moest kopen voor het Boekenbal - een paar dagen voor de lockdown. In de decadente winkel die ik betrad, voelde ik me direct weer een gastarbeiderskind, iemand die verdwaald was in een wereld van weelde. Maar het liep anders. ,,Wat tof dat we jou hier mogen ontvangen'', riep een vlotte derti ger. Alles aan zijn lichaam glom, zelfs de riem om zijn pantalon. ,,Je moet me helpen'', die zin was wanhopiger bedoeld dan hij overkwam. ,,Ik vind je echt goed, man.'' Ik was vooral trots dat iemand zo enthousiast kon zijn vanwege mijn boeken en columns, af en toe wat televisiewerk en een nachte lijk radioprogramma. „Serieus?" vroeg ik. „JSM, je bent altijd lit.'' Nadat ik mijn wens had gedeeld, ging hij me voor, naar de trap rich ting de kelder, die sober was inge deeld voor smokings en pakken. Ik kon direct passen. ,,Deze draagt Tadic ook altijd.'' ,,Hij is kleiner dan ik'', ant woordde ik nietsvermoedend. „Wanneer zagen jullie elkaar voor het laatst?'' ,,Nooit.'' ,,Huh, hebben jullie nóóit tegen elkaar gespeeld?'' De verkoper ver warde me blijkbaar met een prof voetballer, maar ik wist niet pre cies van welke club. ,,Nee, ik was altijd geblesseerd.'' Hij trok met toegewijde blik mijn jasje recht, alsof we harts vrienden waren. ,,Deze staat je dope, man.'' Los van het ongemak, vanwege de persoonsverwarring, streelde het misverstand me wel; ik had kennelijk het lichaam van een top sporter, ondanks mijn dagelijkse tocht naar een snackbar. Dus ik ging gewoon mee in zijn versie van de realiteit. Een kwartier later waren we eruit. Ik had mijn smoking en hij een goed verhaal. Maar het stemde hem nog niet tevreden. ,,Bro, mag ik een selfie met je maken, voor Insta?'' „Liever niet. Ik wil geen show- off zijn.'' Ik nam vanzelf zijn taal over. ,,Maar je waggie staat ook ge woon op alle sites.'' ,,Dat was vroeger.'' Ik verliet de winkel en hij keek me na. Mijn auto zou hij vermoedelijk te simpel vinden, daarom ging ik een blokje om. Een oude droom was uitgekomen: ik was even prof voetballer. En eerlijk, dat voelde best lekker. Het streelde me; ik had kennelijk het lichaam van een topsporter De aanklagers beschuldigen Neta nyahu in drie verschillende zaken van omkoping, fraude en vertrou wensbreuk. Hij zou mediaorgani saties gunsten hebben verleend in ruil voor positieve berichtgeving over zichzelf. Netanyahu wordt er ook van beschuldigd geschenken te hebben geaccepteerd in ruil voor gunsten. De 71-jarige politicus ontkende in februari alle aanklachten tegen hem. Het historische corruptie proces werd daarna tijdelijk stilge zet vanwege de parlementsverkie zingen in maart. Nog nooit eerder is in Israël een zittende premier vervolgd voor corruptie. Aanklager Liat Ben-Ari ver klaarde in de rechtbank dat Neta nyahu zijn macht had misbruikt voor persoonlijk gewin en gunsten aan de media had verleend, zodat zij hem hielpen bij de verkiezin gen. Na zijn openingspleidooi ver trok Netanyahu. Op dezelfde dag waarop Netan yahu weer voor de rechter moest verschijnen, heeft president Reu ven Rivlin een begin gemaakt met het formatieproces. Hij spreekt alle partijleiders om te bepalen wie als eerste mag proberen een coalitie te vormen. Netanyahu's partij werd bij de verkiezingen van 23 maart de grootste, maar heeft met mogelijke bondgenoten vooralsnog geen meerderheid in het parlement. Als er geen coalitie mogelijk is, wor den opnieuw verkiezingen uitge schreven. De stembusgang van vo- 71-jarige politicus zou juwelen, sigaren en champagne hebben gekregen rige maand was al de vierde in twee jaar tijd. Netanyahu werd eind 2019 aangeklaagd wegens fraude, corruptie, omkoping en bedrog. Aanklager Avichai Man- delblit wilde de aanklacht forma liseren voordat een derde verkie zing dit jaar wordt aangekondigd. Vorig jaar al deed de Israëlische politie de aanbeveling Netanyahu in staat van beschuldiging te stel len in minstens twee corruptieza ken. In wat heet 'zaak 1000' wordt de premier verdacht van het veel vuldig aannemen van cadeaus in ruil voor wederdiensten. De Amerikaans-Israëlische Hol- lywoodproducent Arnon Milchan - bekend van de kaskraker Pretty Woman - en de Australische mil jardair James Packer zouden Neta nyahu sigaren, champagne, kle ding en juwelen ter waarde van 228.000 euro hebben geschonken in ruil voor politieke gunsten. Ne tanyahu's politieke rivaal Yaïr La- pid, leider van centrumpartij Ku- lanu, is kroongetuige. Geheime opnamen In 'zaak 2000' wordt de premier er van verdacht met de uitgever van Israëls grootste krant te hebben onderhandeld over positieve me dia-aandacht. In ruil zou de pre mier een concurrerende krant be nadelen. Van deze gesprekken zijn in het geheim opnamen gemaakt door Netanyahu's voormalige staf chef, die wil getuigen om strafver mindering te krijgen. In 'zaak 4000' wordt Netanyahu beschuldigd van omkoping, fraude en vertrouwensbreuk. Als premier en minister van communicatie zou hij regelgevende beslissingen heb ben gepromoot, die gunstig waren voor controlerend aandeelhouder Shaul Elovitch van telecomgigant Bezeq. In ruil daarvoor kreeg Ne tanyahu positieve berichtgeving door Elovitch' nieuwssite Walla, luidt de aanklacht. Volgens justitie in België heeft de cocaïne een straatwaarde van bijna 1,4 miljard euro. Het hacken van de chatdienst Sky ECC is in de criminele wereld als een bom ingeslagen. Om buiten het zicht van politie en justitie te blij ven, zoeken criminelen naar ma- nieren om met elkaar te communi ceren zonder dat de opsporings diensten kunnen meekijken en - luisteren. Sky beloofde dat en garandeerde haar klanten dat kra ken onmogelijk was. Crimineel Tóch is dat de politie onlangs gelukt, waardoor miljoenen berich ten leesbaar zijn geworden. De politie gaat ervan uit dat de meeste gebruikers van Sky crimineel zijn. Sinds de kraak is het aantal coke onderscheppingen flink gestegen. Vanaf eind februari gaat het in de Antwerpse haven om ruim 27.000 kilo. Volgens de politie bleken veel van de onderschepte berichten een spoor naar cocaïnesmokkel. De be- richten hebben sinds 20 februari tot een reeks invallen en huiszoekin gen geleid. De grootste vondst was zaterdag 3 april. Toen werd 11.000 kilo cocaïne aangetroffen in een container op een kade van de Ant werpse haven. Vorige week woensdag nog arres teerde de politie drie Nederlandse mannen in de haven van Antwer pen, die van plan waren een lading cocaïne 'uit te halen', zoals de poli tie dat noemt. 'In de containers werden dozen aangetroffen waar een aanzienlijke hoeveelheid co caïne in verstopt zat', liet het parket van Oost-Vlaanderen vorige week weten. De drugs werden in beslag genomen. Ook in Nederland werden rondom het kraken van Sky aan- houdingen verricht. In totaal ging het om dertig aanhoudingen en werden 75 woningen en kantoren doorzocht. Daarbij is onder meer beslag gelegd op 28 vuurwapens in Rotterdam. Argus Volgens de politie heeft het onder zoek, opererend onder de naam Ar gus, ook geleid tot de inbeslagname van duizenden kilo's cocaïne, heroïne, en hasj. Daarnaast zijn er meerdere wa pens in beslag genomen, drugslabs ontdekt en ontmanteld en zijn mil joenen euro's in beslag genomen. Ook lopen er op basis van de onder schepte chatberichten tientallen onderzoeken naar liquidaties en drugshandel. dinsdag 6 april 2021 GO y @OzcanAkyol roTvoeioa e Demissionair premier van Israël Netanyahu vertrekt na het pleidooi van de aanklager. foto reuters De inhoudelijke behandeling van het corruptieproces tegen de Israëlische demissionair premier Benjamin Netanyahu is gisteren van start gegaan. In tussen wordt elders in Jeruza lem gewerkt aan de formatie van een nieuw kabinet. Caspar Naber Rotterdam/Jeruzalem De Belgische politie en douane hebben de afgelopen maand meer dan 27,6 ton cocaïne on derschept in de Antwerpse haven. De vondsten komen voort uit het oprollen van de ver sleutelde chatdienst Sky ECC, waarmee tal van criminelen communiceerden. Yelle Tieleman Rotterdam/Antwerpen jC"_' 1' Zaterdag werd 11.000 kilo cocaïne onderschept. foto belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6