'Het is letterlijk uitwaaien aan zee' Bleijenberg-boek is toe aan tweede druk 4 HEEL TERHOLE BAKT VOORAL SOCIAAL INITIATIEF Terhole telt heel wat fanatieke thuisbakkers. Die namen het tegen elkaar op met Heel Terhole Bakt en de resultaten waren voor de inwoners van het dorp. Zij konden een stukje taart afhalen en samen met een buur oppeuzelen. Mannen, vrouwen, kin deren, een opa met zijn kleinkinderen: alle leeftijden doen mee aan Heel Terhole Bakt. Vijftien taarten zijn er zater dagochtend ingeleverd bij dorpshuis Brandershole. Helemaal coronaproof: de thuisbakkers ontsmetten hun handen, zetten één voor één hun taart neer en verlaten het pand weer langs de andere kant. ,,Het is hartver warmend dat er zo veel mensen mee doen", zegt Sterra van de Walle. Heel Terhole Bakt is vooral een so ciaal initiatief, vertelt ze. Het is een samenwerking van Terhole Tafelt en de stichtingen Terhole Breed Actief en Hulst voor Elkaar. Terhole Tafelt is een project van Sterra van de Walle, Ineke Kouijzer en Anke Willeme uit Terhole. Zij zorgden om de zes we ken voor een maaltijd in het dorps huis, maar vanwege corona ligt dat al een tijd stil. Met de bakwedstrijd worden inwoners aangemoedigd om eens bij elkaar thuis langs te gaan, één op één. ,,Dat is het belangrijkste doel, dat iemand met een stukje taart naar de buurvrouw of buurman gaat." Vijftien taarten proeven De thuisbakkers hebben zich er niet makkelijk vanaf gemaakt. Zo is er een kunstwerk van fondant, een taart met cupcakes er bovenop, taarten in paasthema, strak opgemaakte taar ten, weelderig gedecoreerde baksels en zelfs een vegan taart. Ontbijt overgeslagen De jury bestaat uit drie Terholenaren die het ontbijt maar even hebben overgeslagen. Alex Eggermont, Na thalie Monsieur van Belgisch Bakke- rinnetje en Anke Willeme van recep tenwebsite Sm0llen proeven de vijf tien taarten. Ze zitten elk aan een an dere kant van de zaal in het dorps huis en beoordelen de creaties op smaak, presentatie en uiterlijk, origi- naliteit en moeilijkheidsgraad. Ineke en Sterra brengen hun stukjes taart, met mondkapjes op en handschoe nen aan. Na een uur en héél veel taart, ko men er drie winnaars uit de bus. De Het is hartverwarmend dat er zo veel mensen meedoen passievruchttaart van Ine Swinnen is de grote winnaar. ,,Die was fris, ro mig en zag er mooi uit", zegt Anke. Nathalie: ,,En de nasmaak was fantas tisch." Jolanda van Driessche is tweede met een chocoladetaart in laagjes en Larissa van Haren derde met een knappe paastaart. Zij krijgen een waardebon van het Belgisch Bak- kerinnetje (eerste prijs, 50 euro), het Melkhuis (25 euro) en Visrokerij Eline (15 euro). Na het juryberaad konden stukken taart worden afge haald. Ineke: ,,En wat er over is, bren gen we nog rond!" Sneeuw, hagel, regen, storm en een zonnetje. Zowat alle seizoe nen kwamen gisteren voorbij. Druk was het niet aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust, zegt bur gemeester Marga Vermue van Sluis. ,,Ik heb geen enkel signaal gehoord dat er iets niet goed ging, het bleef overal rustig." Het aantal boekingen was ook gering, weet de burgemeester. Er waren wel vakantiegangers die een wisselvallig paasweekend aandurfden en het weer trotseer den. Op het strand bij Groede Het werd nergens te druk aan de Zeeuws- Vlaamse kust breekt net een zonnetje door als de familie Van Kuijk uit Beunin- gen er wandelt. Lizet en Jason staan met kinderen Neomi, Sam, Cas, Joeri en hond Beer op Strandcamping Groede. Ze arri veerden vrijdagavond en hebben een heerlijk weekend gehad. ,,We komen hier altijd graag uit waaien", zegt Lizet. Vandaag is dat uitwaaien behoorlijk letter lijk. Ze wandelen graag, maar vin den het jammer dat de terrassen nu niet open zijn. ,,Als je koffie af haalt, kun je nergens gaan zitten." Op het strand bij de radartoren van Nieuwvliet lopen wat meer wandelaars. Veel van hen hebben sjaals om en capuchons op, want dat opwaaiende zand prikt be hoorlijk aan zee. Bij Cadzand-Bad gaan een paar toeristen zelfs m de zee. Voor Yves en Steven is het ideaal weer: ze hebben hun surf planken bij zich en rennen de gol ven in. Even later staan ze op hun plank en pakken een grote golf. ,,Woehoe!", klinkt het vanuit het water. Het gratis boek met verhalen van Ri chard Bleijenberg, over Saeftinghe en omgeving, verscheen twee weken geleden. De provincie Zeeland geeft het boekje uit in het kader van Grenspark Groot Saeftinghe. De ver halen van Bleij enberg passen volgens de provincie in het project, omdat ze het verleden tastbaar maken. Omwo nenden zijn actief betrokken als streekholders bij het park, dat zo'n 4700 hectare groot is en landbouw, natuur en haven als pijlers heeft. Eigen jeugd Sonja Barentsen tekende de verha len, wijsheden en kennis van Bleij- enberg (1935) op. Hij vertelt beeldend over zijn eigen jeugd, kennismaking met geologie en natuur, het land schap en hoe mensen vroeger leef den. Bleij enberg is ook al jaren onlos makelijk verbonden met de Meester Van der Heijden-groeve in Nieuw Namen waar 2,5 tot 3 miljoen jaar oude aardlagen direct aan de opper vlakte liggen. dinsdag 6 april 2021 Een taartje voor de buurvrouw Sophie Stockman Terhole Juryleden Alex Eg- germont, Nathalie Monsieur en Anke Wil leme (vlnr) jureren de taarten van Heel Ter hole Bakt. FOTO PETER NICOLAI -Sterra van de Walle Tijdens een storm over het strand wandelen, betekent zand terugvinden in je haar, je oren en zelfs tussen je tanden. Toch lieten sommige vakantie gangers zich 'zandstralen' aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust op tweede paasdag. ,,Dit is uit waaien, letterlijk!" Sophie Stockman Sluis De verhalen van Richard Bleijen- berg uit Nieuw Namen zijn ge liefd. De eerste druk van Van Saeftinghe tot Nieuw Namen vloog de deur uit en dus is het boek inmiddels toe aan de tweede druk. Sophie Stockman Nieuw Namen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49