Een ommetje met de heren uit het Zonnemaire van vroeger tijden Waxinelichtjes als eerbetoon aan de overledenen 4 Nieuwe aanpak Het Jeugd Preventie Overleg (JPO) is in 2016 in het leven geroepen om sneller overlastgevende jeugd en problemen in beeld te hebben en aan te kunnen pakken. Naast de ge meente schoven de politie, wo ningcorporatie Zeeuwland, Indigo Zeeland, Stichting Maatschappelijk Werk en Welzijn Oosterscheldere- Het drank- en drugsgebruik is een uitdaging, maar niet het enige probleem -Paula Schot gio (SMWO), MEE Zeeland en Roxy Security aan bij het overleg. In 2017 kwamen de jeugdhulpaanbie- ders Intervence en Juvent daar ook bij. Vanwege strubbelingen binnen laatstgenoemde organisaties deden de jeugdhulpaanbieders al snel niet meer mee aan de JPO-bijeenkom- sten. Door de andere deelnemers werd geklaagd over het functione ren van het overleg. Daarom gooit de gemeente het nu over een an dere boeg. Sinds kort is er een andere sa menstelling van het JPO. De jonge renwerkers van SMWO, 1NUL1 (het jongerenteam van Emergis), een ambtenaar van de gemeente en handhaving en jeugdpolitie beho ren nu tot de kern van het overleg. Andere betrokkenen kunnen op af roep deelnemen, zoals de leer plichtambtenaar, de zorgcoördina- tor van de middelbare school Pieter Zeeman en een medewerker van woningcorporatie Zeeuwland. Het is volgens wethouder Paula Schot niet zo dat het JPO niet meer actief was in zijn oude samenstel ling. ,,Het overleg heeft wel steeds plaatsgevonden. Deze nieuwe aan pak is ook een efficiëntieslag. Het voorkomt dat er dingen dubbel ge beuren, alles wordt beter op elkaar afgestemd. Nu sluit bijvoorbeeld ook iemand uit het zorgadviesteam van Pieter Zeeman aan, voorheen werd daar apart mee overlegd." ,,Het is de bedoeling dat iedereen aan tafel zit om het complete plaatje te kunnen vormen. Zo kun je veel gerichter hulp aanbieden'', zegt Schot. ,,Dit overleg is echt bedoeld om te voorkomen dat er zwaardere hulp nodig is." Er komt in het over leg allerlei problematiek onder de jeugd van Schouwen-Duiveland aan bod. ,,Het drank- en drugsge bruik is zeker een uitdaging, maar dat is niet het enige probleem waar we op inzetten. Eenzaamheid is iets waar jongeren, zeker in deze coro- natijd, ook last van hebben." Meten of het JPO daadwerkelijk effect heeft, is lastig volgens Schot. ,,Preventie heeft vaak veel tijd no dig. Het gaat over de langere ter mijn. Hopelijk zie je dan dat de wat zwaardere problematiek afneemt." De routebeschrijving bestaat uit aanwijzingen van vroegere dorps bewoners, de oude heren van Zon- nemaire. Ze leiden - met een slok op - de wandelaars met hun ver haal langs het Zonnemaire uit vroeger tijden. Dat het aanslaat, merkte Van Dilst bij de eerste edi tie. ,,Ik had 40 routes geprint en hield er maar vijf over. Er deden 35 mensen, voornamelijk uit het dorp mee." En zo is het ook deze zondag, al is de animo iets kleiner. Peter de Munnik, een geboren en Ik zie het als mijn integratiecursus getogen dorpsbewoner, en zijn vrouw Rianne - in Bruinisse opge groeid - doen ook mee. ,,Ik vind het wel eens leuk om te doen'', zegt Rianne, die aan haar man een wandelende encyclopedie heeft als het gaat om de historie van het dorp. Dat merken de andere gega digden ook snel genoeg en maar al te graag lopen ze met het echtpaar De Munnik mee. ,,Ik zie het als mijn integratiecur sus'', zegt Peter de Loo, die welis waar in het dorp woont, maar van elders komt. Centendrop Peter de Munnik vervult zijn rol als gids met verve. Bij elk huis weet hij wel wat te vertellen. ,,Hier woonde Felius, die had nog echte centendrop'', vertelt hij gelijk als de wandeling vanaf Breedveld richting de Professor Zeemans traat begint. ,,Daar woonde een schilder'', wijst hij naar een wo ning met rode kozijnen die nu wel weer een likje verf kunnen gebrui ken. Een half uur staat er voor het ommetje gepland, maar met De Munnik komen geïnteresseerden tijd tekort. Wie weet, is hij er de volgende keer ook weer bij. Samen met haar man René en dorpsgenoten Ingrid en Tommy Katilas houdt ze in de schemer op Stille Zaterdag met het plaatsen van de kaarsjes een eregroet voor alle overledenen op de algemene be graafplaats van Zonnemaire. Ruim de helft van de grafzerken wordt binnenkort vernietigd. Om beter onderhoud te kunnen plegen aan de begraafplaats en omdat de grafrechten zijn verlopen, is het ar- gument van de gemeente Schou- wen-Duiveland. De overblijfselen van de overledenen blijven onaan geroerd, alleen de gedenkstenen worden verwijderd. Op andere dor pen, zoals Renesse en Bruinisse, Ruim de helft van de grafzerken wordt binnenkort vernietigd heeft de gemeente al zerken ver wijderd, ondanks protesten. Ingrid Katilas en Rosalinde van Ingen Schenau besloten zich sterk te ma ken voor behoud van de zerken in hun dorp Zonnemaire, maar de ge meente houdt voet bij stuk. ,,Het laatste dat we kunnen doen is dit'', zegt Rosalinde van Ingen Schenau. „Kaarsjes plaatsen ter na gedachtenis aan diegenen die Zon- nemaire hebben gemaakt tot het dorp dat het nu is. Want straks kun je niet meer zien dat ze hier liggen. Dat is toch gek? Dat het er straks uit gaat zien als een grasveld en dat je niet meer weet dat er mensen on der liggen?'' Burgemeester Zelfs de steen van voormalige bur gemeester Herman Jacob Roelvink, die van 1918 tot 1958 burgemeester van Zonnemaire was, is hetzelfde lot beschoren als de circa 450 an dere grafzerken. ,,Het maakt dus zelfs niet uit wie iemand was'', zegt Rosalinde. ,,De gemeente doet juri disch niets verkeerd, maar het is eeuwig zonde. Je vernietigt hier mee de geschiedenis van een dorp." De windlichtjes zijn het resultaat van een inzameling onder dorpsge noten. Iedereen die wilde, kon een potje inleveren bij Ingrid. Eigenlijk hadden ze er samen met andere dorpsgenoten een speciaal moment van willen maken, maar vanwege corona kan dat niet. ,,Eerst wilden we het op kerstavond doen, maar toen was het erg slecht weer. Nu met Stille Zaterdag vonden we het een geschikt moment." dinsdag 6 april 2021 Hulp voor jeugd met probleem SD Naast overmatig alcohol- en drugsgebruik steekt vooral ook eenzaamheid de kop op onder Schouwse jongeren. Met een nieuwe aanpak van het hulpver- lenersoverleg hoopt de ge meente Schouwen-Duiveland gerichter en sneller de eilande- lijke jeugd te kunnen helpen. Valeska Nastaly Zierikzee Het is letterlijk een blokje om, maar dat neemt niet weg dat er genoeg te zien en te bespreken is. Evert van Dilst van Proeflo kaal d'Ouwe Smisse in Zonne- maire is samen met vaste klan ten op het idee gekomen om een wandeling in het dorp te or ganiseren. Vorige week was de eerste, deze paaszondag was er een nieuwe route onder de naam Beleef Zonnemaire. Valeska Nastaly Zonnemaire -Peter de Loo, dorpsbewoner, maar afkomstig van elders 708 windlichtjes en evenveel waxinelichtjes. Op elk graf één. ,,Het is het laatste en ook het enige dat we nog kunnen doen", zegt Rosalinde van Ingen Sche- nau. Valeska Nastaly Zonnemaire M René en Ro- salinde van Ingen Schenau zetten samen met Ingrid en Tommy Katilas (vlnr) waxine lichtjes bij de graven op de begraafplaats van Zonne- maire. foto san dra SCHIMMELPEN- NINK Deelnemer Peter de Munnik (r) ontpopt zich als geboren gids en wandelt samen met zijn vrouw Ri anne de beleefroute door Zonnemaire. Voorop loopt Conny den Heijer. foto sandra schmmelpennnk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45