Quartararo voelt dat het weer goed zit 8 Komt het na slechte herstart mentaal en fysiek nog goed met Kiki Bertens? Kiki Bertens (29) won slechts tien games in de eerste drie partijen sinds haar revalidatie. En bij de terugkeer op haar geliefde gravel haakt ze weer geblesseerd af. ,,Het is superlastig. Maar er zit een plan achter." Tien minuten was het onwennig. Daarna voelde het gravel onder haar voeten weer vertrouwd. ,,Alsof ze nooit anders heeft gedaan", om schrijft coach Elise Tamaëla de trai- ningsweek van Kiki Bertens met Arantxa Rus in Florida. ,,Het ging gelijk beter dan de weken daarvoor op hardcourt." Maar vrijdag werd Bertens wakker met fikse pijn bij haar achillespees. Niet precies op de plek waar ze zich eind oktober liet opereren, maar twee centimeter daarboven. Ze keek het even aan, in de hoop dat de 'pittige dosis' ontstekings remmers zijn werk zou doen. Maar zondagavond moest Bertens zich alsnog afmelden voor het toernooi in Charleston. ,,Ze kan nu niet hin ken, geen explosieve bewegingen maken", meldt Tamaëla telefonisch vanuit de stad in South Carolina. ,,De orthopeed denkt aan een lichte ontsteking." Dus komt Bertens terug naar Ne derland. Als de balans wordt opge maakt van de afgelopen vijf weken, kan niet anders worden geconclu deerd dan dat haar rentree voorals- nog ronduit teleurstellend verloopt. In Doha, Dubai en Miami verloor ze meteen haar eerste partij. Bertens (29) pakte in totaal slechts tien ga mes, in Dubai en Miami tegen speelsters van buiten de top 100. Fysiek was ze nog niet zo goed als voor haar blessure, bij gebrek aan wedstrijdritme ontbrak de vorm en het vertrouwen. „Mentaal is dat su- perlastig", erkent Tamaëla. ,,Als je Als je deze resultaten hebt, plus de mensen met een mening daarover; dat is niet fijn weet hoe je kan spelen en je gaat er zo dik af. Natuurlijk is dat niet fijn en was het soms lastig om rationeel en reëel te blijven. Maar na elke wedstrijd lukte het uiteindelijk om het te relativeren. We zijn nog op de weg terug, er is veel ruimte voor verbetering." Geen man overboord Tamaëla stelt dat er geen man over boord is, ook niet na deze nieuwe blessure. Het is een tegenslag, maar dat gebeurt soms, legt ze uit. ,,We hebben de afgelopen twee maan den steeds geprobeerd de max op te zoeken. Die lag de ene dag wat lager dan de andere dag. Maar als je steeds de grens opzoekt, kan je er ook wel eens overheen gaan. Die achillespees is vijf maanden lang veel minder belast geweest, en is qua belastbaarheid nog niet waar we zouden willen. Aan de andere kant: we hadden echt een goede week, ook met de voet. Niets wees erop dat dit zou gebeuren." Zoals de coach, tevens fysiothera peut, het nu inschat is het slechts een kleine terugval voor Bertens. Het doel is om maandag weer hele maal hersteld aan te sluiten bij het Nederlands team voor de wedstrijd om de Billie Jean King Cup - voor heen Fed Cup - in Den Bosch tegen China. ,,Het zou op alle vlakken fijn zijn als Kiki daar kan spelen. Je hebt dan meteen twee of drie wedstrij den in twee dagen. Een week met die meiden doet haar vaak goed, en het is de laatste keer met Paul Haar huis als captain. Forceren heeft geen zin, als het niet gaat, gaat het niet. Een volle trainingsweek is echt een vereiste. Maar het zou met het oog op de rest van het gravelsei- zoen ideaal zijn als ze kan spelen." Tegelijkertijd zal er wel druk op de tweedaagse komen te liggen. Zo als Bertens ook ervoer bij haar laat ste Fed Cup-optreden, begin vorig jaar. Nederland verloor nét van Be larus, Bertens was er ziek van. Is ze na de operatie niet te snel begonnen? Dat besprak Tamaëla ook met haar pupil. ,,Maar de reva lidatie ging gewoon goed, sneller dan verwacht. We hebben die we ken in Doha en Dubai ook gebruikt om door te trainen. Het was een soort verlengde revalidatie. Maar als je dan deze resultaten hebt, plus de mensen met een mening daarover; dat is niet fijn. En met die blessure nu blijft het nog een beetje passen en meten. We weten heus dat het veel beter moet, Kiki is hard genoeg voor zichzelf. Maar er zit echt een plan achter." MOTO GP Fabio Quartararo schoot vorig sei zoen als een komeet uit de start blokken bij het satellietteam van Yamaha. Hij won de eerste twee races en leek een grote kanshebber voor de wereldtitel in de MotoGP. Maar daarna ging het minder, veel minder. Quartararo zakte weg en eindigde het seizoen op de anonieme achtste plek. Toch verdween de Frans man geen mo ment uit de spotlights. De oorzaak: Valen tino Rossi. Al voor de start van het vorige seizoen werd bekend dat Quartararo en f Rossi vanaf 2021 van plaats zouden wisse len. Koning Rossi vervan gen, ga er maar aanstaan. Hoewel Rossi al vele ja ren niet meer meedoet om de prijzen, blijft de Italiaan een legende. „Voor mij is het een uniek moment om te ruilen van zitje met je idool", sprak Quartararo al bij de teampresenta tie. Omgaan met druk hoort bij topsport en kan zwaar zijn, zo weet de 21-jarige Quartararo (foto) inmiddels als geen ander. Hij voelde zich de afge lopen maanden regel matig beroerd. Licha- melijk (Quartararo raakte besmet met het coronavirus, red.), maar ook mentaal. Mede dankzij de hulp van een sportpsycholoog krabbelde de Fransman weer op. Quartararo wist wel waar hij z'n overwinning ging vieren. „Ik ga langs McDo nald's", zei de Fransman, die pas in de slotfase van de race aan de lei ding kwam. Daarmee beroofde hij Jorge Mar- tm, die als nieuwkomer in de ko ningsklasse al in zijn tweede race op weg leek naar een hoogtepunt, van de zege. Martm werd uiteinde lijk derde achter Johann Zarco. Laatstgenoemde is na twee races de nieuwe leider in de WK-tussen- stand. Uitslagen dinsdag 6 april 2021 GO Rentree met hobbels Rik Spekenbrink Rotterdam/Charleston Kiki Bertens en haar coach Elise Tamaëla (links) bij een training in Doha, een paar weken geleden. foto hollandse hoogte - Eilse Tamaëla Natuurlijk voelt Fabio Quarta raro dit seizoen extra druk als nieuwe fabriekscoureur van Ya maha in de MotoGP, als opvolger van legende Valentino Rossi. Zijn overwinning in het paas weekeinde tijdens de Grand Prix van Doha was dan ook op meer dere fronten emotioneel voor de jonge Fransman. Robin Campmans Rotterdam/Doha GRAND PRIX VAN DOHA 1. Quartararo (Fra/Yam) 42.23,99725 pt 2. Zarco (Fra/Duc) +1,457 20 pt 3. Martin (Spa/Duc) +1,500 16 pt 4. Rins (Spa/Suz) +2,088 13 pt 5. Vinales (Spa/Yam) +2,110 11 pt 6. Bagnaia (Ita/Duc) +2,642 10 pt 7. Mir (Spa/Suz) +4,868 9 pt 8. Binder (ZAf/KTM) +4,979 8 pt 9. Miller (Aus/Duc) +5,365 7 pt 10. Espargaró (Spa/Apr) +5,382 6 pt Stand WK na twee GP's: 1. Zarco 40 pnt, 2. Quartararo 36, 3. Vinales 36, 4. Bagnaia 26, 5. Rins 23.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40