Die laat zich door niemand gek maken Verkopers van dure horloges moeten fout geld weren NIEUWS 3 In Vught werd afgelopen Pasen niet naar eieren gezocht, maar naar een wasbeer die in een boom lag te slapen. Twee dagen lang hield het dier de gemoederen bezig. Tot het beertje zondag - levend - naar Stichting AAP is gebracht. IJ Sp Ze zal toch niet dood zijn? En anders is-ie toch op zijn minst hartstikke ziek. Zor gen zat de voorbije dagen over het welzijn van de wasbeer die in een boom langs het onverharde Elzenburghpad in Vught lag te slapen. Zondag al lief kozend Wally de wasbeer ge noemd. Maar nee hoor, stelt dierenarts Peter Klaver vast, op het eerste ge zicht ziet het vrouwtje er goed ge zond uit. Nadat ze laat op zondag middag voor het oog van zeker honderdvijftig toeschouwers met een pijltje licht is verdoofd, duikelt ze uit de boom. Recht in het net van medewerkers van de Dieren ambulance Brabant Noord-Oost. Die brengen de wasbeer naar Stichting AAP in Almere, waar ze in quarantaine gaat en de ko mende dagen verder wordt gecon troleerd in verband met ziektes en wormen. Uiteindelijk wordt ze straks uitgezet op een veilige plek, zoals in een dierenpark. Met het vangen en afvoeren van het dier kwam er een eind aan twee dagen volop aandacht voor het beestje. Veel fietsers, wande laars en automobilisten stoppen op het pad om de slapende was beer, die slechts heel af en toe van houding verandert, te bekijken en te fotograferen. De een op zijn paasbest gekleed, de ander op blote voeten in tijgerpantoffels. ,,Hoe zou zo'n beestje hiero nou toch terecht zijn gekomen?'', vraagt een man zich af. Samen met zijn vrouw en hun hond, die in een fietskar zit, is hij op bezoek bij hun dochter in Vught. ,,Als we straks weer thuis zijn op Terschel ling, kunnen wij toch mooi vertel len dat we een wasbeer hebben gezien.'' Glimp Nou ja, een glimp dan. De slimme rik is in een hoekje gaan liggen waar zij moeilijk te zien is, een paar meter lager dan waar zij za terdag lag en volgens sommigen ook al langer dan een dag. ,,Je ziet haar kont, denk ik'', zegt een man die live via zijn mobiel iemand het dier probeert te tonen. Terwijl om hem heen de 'oh's' en 'ah's' niet van de lucht zijn, was Jo- chem Sloothaak zaterdag een stuk minder opgetogen toen hij de wasbeer in de boom zag liggen. ,,Wij zijn er niet blij mee'', aldus de coördinator soortenbescher ming bij het Coördinatiepunt Landschapsbeheer van Brabants Landschap. ,,Invasieve exoten zijn Hoe zou zo'n beestje hiero nou toch terecht zijn gekomen? zeer schadelijk voor inheemse fauna, waarbij we onze handen vol hebben om die te beschermen.'' Wasberen halen volgens Sloot haak de nesten leeg van bijvoor beeld spechten, uilen en weidevo gels. Behalve eieren, kuikens en volwassen vogels zijn ook tuinen, fruitbomen, vuilnisbakken, maïs en groenten niet veilig voor hen. En bovendien dragen de meeste wasberen een spoelworm bij zich die via de uitwerpselen tot oog klachten en neurologische proble men bij mensen kan leiden. Het maakt dat de Europese Unie heeft bepaald dat de wasbeer - in de jaren 30 vanuit Noord-Amerika geïmporteerd vanwege de pels- dierfokkerij - niet meer verhan deld en gehouden mag worden. En actief mag worden bestreden. Sloothaak: ,,In Brabant geldt een nulstand. Dat betekent afschieten. Best heftig, maar allerlei andere exoten zoals de muskusrat worden ook bestreden. Het is nu nog enigszins beheersbaar vanwege de lage aantallen. Als je niets doet, neemt dit mooie beestje snel in aantal toe. Waarschijnlijk wordt het over tien tot twintig jaar toch een probleem.'' Huisdier Tot 2016 mocht de wasbeer als huisdier worden gehouden. ,,Deze wasbeer kan zijn losgelaten of ont snapt", oppert Rens van Lieshout van de Dierenambulance Brabant Noord-Oost. Nadat er op zondagmiddag diverse meldingen binnenkomen, wordt er vanuit de dierenam bulance contact gezocht met de gemeente Vught. Die geeft toestemming om het beest te vangen, terwijl zij even daarvoor tot veler verontwaardiging nog meldt dat zij vanwege Europese regelgeving geen andere keus heeft dan de wasbeer af te laten schieten. Voor de Partij voor de Dieren in Noord-Brabant is de vondst van de wasbeer aanleiding een motie in te dienen om het besluit van de provincie Noord-Brabant uit 2019 terug te draaien dat het afschieten van wasberen mogelijk maakt. ,,De reden dat het niet goed gaat met veel soorten dieren en planten komt niet door de wasbeer, maar door ons slechte natuurbeleid en te intensieve landbouw.'' De Fiod en politie voeren gesprek ken met juwelierszaken die de ge autoriseerde verkooppunten zijn van dure horlogemerken als Rolex, Patek Philippe, Audemars Piguet en Richard Mille. Ze wijzen op trucs die criminelen gebruiken om aan exclusieve horloges te komen. Zo gebruiken criminelen vaak tussen personen die met hun bankpas af rekenen, maar staan ze wel zelf aan de balie om het horloge voor hun pols op maat te maken. ,,Het begint met te weten wie je klant is. Als iemand in de winkel staat die te veel vragen oproept, kun je die beter de deur wijzen", zegt Fiod-directeur Thomas Bosch. ,,Een juwelier moet het onderscheid zien tussen een opa die zijn kleinkind een horloge cadeau doet en een foute tussenhandelaar die een pe perduur horloge voor een drugs- dealer koopt." Als een juwelier we tenschap heeft van een strafbare transactie, is het bedrijf medever antwoordelijk. ,,In zo'n geval kan iemand worden vervolgd voor schuldwitwassen of witwassen", zegt Thomas Bosch. „Juweliers zijn poortwachters, die ongebruikelijke transacties moeten melden aan de FIU." Onlangs is een horlogeverkoper gearresteerd. Hij wordt verdacht van witwassen en valsheid in ge schrifte. Omdat de zaak nog in on derzoek is, willen Fiod en de politie er geen verdere mededelingen over doen. Onder criminelen gelden de peper dure uurwerken als statussymbool. Ook worden ze gebruikt om btw- fraude te plegen, geld wit te wassen en zelfs als betaalmiddel voor liqui daties. Om aan nieuwe modellen te ■Als een juwelier weet dat het om crimineel geld gaat, is hij medeplichtig komen, moeten criminelen aan kloppen bij gerenommeerde juwe liers. Er zijn aanwijzingen dat ver kopers aan de balie onder druk worden gezet of worden omge kocht om aan schimmige transac ties mee te werken, zeggen recher cheurs die met deze krant spraken. Volgens de Fiod zijn grote cashbetalingen voor horloges not done. ,,Iemand die een horloge van de buitencategorie eerlijk heeft ver diend, hoeft niet contant af te reke nen", zegt Bosch. Hij is een voor stander van het wetsvoorstel waarin cashbetalingen boven de 3000 euro taboe worden. De juweliersbranche heeft er alle baat bij om criminelen buiten de deur te houden, stelt de Fiod-direc- teur.P10 dinsdag 6 april 2021 GO Voorbijgangers proberen de wasbeer te spotten. Een dierenarts verdooft het dier, dat daardoor uit de boom kukelt en in een net wordt opgevangen. fotos bart meesters n Wally de wasbeer? ■wierf Eenmaal gevangen, kan Wally de I wasbeer naar de op vang van Stichting AAP worden gebracht. Annemiek Steenbekkers Vught -Voorbijganger Verkopers van exclusieve horlo ges moeten zich beter wapenen tegen fout geld. Dat vinden de Fiod en politie, die hun zorg uiten over criminelen die met misdaadgeld Rolexen en Patek Philippes inkopen. Koen Voskuil Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3