Dick, laat je mat staan voor ADO Goal van 1-2 2 EREDIVISIE HEERENVEEN-AJAX Vier dagen voor de eerste kwartfinale tegen AS Roma, gebruikte coach Erik ten Hag de eredivisie in Heerenveen als proeftuin. Het experiment: het vervangen van Daley Blind, de joker van Ajax. ,,Rensch komt het dichtst bij hem in de buurt." Trainer schiet het experiment met Rensch niet meteen af. COLUMN HUGO BORST We schrijven 1985. FC Den Haag moet worden teruggebracht naar waar het vandaan kwam: de eredivisie. Het is de tijd van de matjes. Zo'n kapsel zag er niet uit, maar karakteristiek was het wel. Kort van voren, de oren vrij, lang in de nek. Jopie Lankhaar, voorstopper van FC Den Haag, heeft zo'n coupe. Aanvallende middenvelder Ron de Roode en spits Remco Boere lopen er ook zo bij. Martin Jol (streng) en Heini Otto (vriendelijk) zijn dat seizoen de baas. Jol heeft geen mat, hij be gint te kalen. Otto is het lievelingetje van FC Den Haags suikeroom Dé Stoop. In het veld geven Jol en Otto leiding aan een goed ingespeeld elftal dat met overmacht door de eerste divisie raast. De mannen die daar staan, dragen matten. Ze reizen elke uitwedstrijd mee. Het is een leger. Vooraan loopt de reusachtige Ton Hoogduin. In de weekends dan. Doordeweeks beveiligt hij politi cus Hans Janmaat. Hoog duin (een schatting: 130 kilo spieren, 2.10 meter) staat bekend als 'het Mon ster van Laakkwartier'. Iedereen siddert voor hem en zijn gevolg. Ook de politie en zelfs de Mobiele Eenheid. Op een doordeweekse avond speelt FC Den Haag tegen SVV op Sportpark Harga. Omdat ik, inmiddels verslaggever van weekblad Voetbal International, de be roerdste niet ben geef ik een paar supporters van de club een lift. Bij het uit stappen bedankt het meisje me voor de rit, haar vriend geeft me een vuistslag. Zo werkte dat mid den jaren 80 gewoon. Ik had veel geluk, in aanmer king genomen dat de fietsketting in die tijd zeer populair was onder hardcore voetbalsupporters. Van de heerlijke bende van dat FC Den Haag is anno 2021 niets over. Hoogduin en Stoop zijn dood. De club heet tegenwoordig ADO Den Haag en is eigendom van Chinezen. Het stadion waar een armetierig elftal voor nul toeschouwers speelt, heeft qua sfeer niets met die 'mooie stad achter de duinen' te maken. ADO Den Haag heeft, mede door Martin Jol, dit seizoen al 37 spelers gebruikt, de meeste van alle eredivisieclubs. ADO Den Haag staat 18de. En dat blijft zo. Degradatie van dit voet- balbolwerk is een onafwendbaar feit. De club is als eerstedivisionist voor een appel en een ei te koop. Jouw imago van Scrooge is bezijden de waarheid. Mijn brutale vraag: zou je van je geldkist willen komen om de club te redden? Je mag Cor Pot mee nemen, Mario Been en Aad de Mos doen de scou ting vast voor niks en ze laten allemaal een matje staan, jij ook. Je hoeft Steven Berghuis niet te kopen. Als jij het niet doet, Dick, wie dan wel? De heerlijke bende van het oude FC Den Haag, daar is anno 2021 niets van over jr FC Emmen Hoop groeit bij Lukkien FC Utrecht Hake mag zes keer wisselen Nu Daley Blind vanwege zijn enkelblessure de rest van het sei zoen ontbreekt bij Ajax, mist coach Erik ten Hag een veelzij dige voetballer waarmee hij vaak schoof om grote tegenstanders te verrassen. Nu is de oefen- meester op zoek naar een nieuwe joker om prijzenjacht in april met succes te vervolgen. De 35ste landstitel kan Ajax nauwelijks nog ontglippen met veertien verliespunten marge op AZ en PSV. Die suprematie geeft Ten Hag de gelegenheid om de eredivisie alvast als een soort proeftuin te gebruiken. In het uitduel met Heerenveen experi menteerde de trainer alvast met Devyne Rensch in de rol van Blind. Wondermiddel De multifunctionele Blind is voor Ten Hag in zekere zin een soort wondermiddel, zoals Du- san Tadic dat ook is. De twee routiniers kregen dit seizoen de meeste verschillende rollen toe bedeeld van de coach. Of Blind nu als centrumverdediger, links back of middenvelder fun- geerde, steeds was de sluwe link- spoot van grote waarde. Wat daar bij opviel, is dat de centrumverde diger vooral in grote wedstrijden elders werd geposteerd door Ten Hag. „Natuurlijk is het heel vervelend dat een bepalende speler wegvalt in de finale van het seizoen", zei Ten Hag over de 'ontiegelijk goede' Blind. ,,Maar ik kijk liever niet te lang naar spelers die er niet zijn. Ook zonder Blind kunnen we win nen." Dat bewees Ajax al thuis te gen Young Boys. In een ijzersterke pot werd toen zonder het meester brein een grote stap naar de kwart finale gezet. Maatwerk De kans is ook groot dat Ten Hag in de eerste ontmoeting met Roma teruggrijpt op diezelfde formatie, met Devyne Rensch en Jurriën Timber aan de rechterkant van de defensie en Edson Alvarez naast Ryan Gravenberch op het midden veld. Waarom gaat Ten Hag dan op zoek naar een nieuwe joker? Daar zijn meerdere redenen voor te bedenken. De coach van Ajax wil maatwerk kunnen leveren als de opponent daarom vraagt. Stel dat de fysiek sterke en ervaren Edin Dzeko donderdag de spits is bij AS Roma, dan is het niet gek om daar mandekker Edson Alvarez tegen over te zetten. Maar met wie vormt Gravenberch dan een koppel op het middenveld? En wat als in Gra venberch nog een voetballer op het middenveld wegvalt? Daarom experimenteerde Ten Hag zondag met Rensch op het middenveld. Wat daarbij ook mee speelde, is de dynamiek bij Ajax. Verdedigers steken veelvuldig over, terwijl middenvelders blijven han gen om de opbouw te verzorgen. De stap naar een andere positie hoeft daarom niet heel groot te zijn. En de jeugdexponent kon in Fries land nog meer wennen aan andere zones. Mazraoui Waarom Ten Hag dit met Rensch probeerde? ,,Omdat hij qua speel stijl het dichtst bij Blind komt." De pas 18-jarige Rensch was in de voorbereiding linksback, bij Jong Ajax centrale verdediger en de voorbije maanden in de hoofd macht rechter verdediger. Ook omdat de vaste rechtsback Mazraoui na zes weken afwezig- Mohamed Ihattaren kan niet al leen toveren met zijn voeten. Als hij bij PSV op het veld schittert én dinsdag 6 april 2021 Een prangende vraag aan Dick Advocaat. Beste Dick, ehhh... FC Den Haag speelt elke wedstrijd met meer dan elf man. Thuis wordt de club gesteund door een paar duizend soldaten op Midden-Noord. Ehhhh. Beste Dick, ADO gaat je aan het hart. GO Dick Lukkien (foto) denkt dat veel men sen tot voor kort weinig meer gaven voor de kansen van FC Emmen. Met nog zes duels te gaan is er na de goede pres taties van de afgelopen weken ineens weer hoop. „Onderweg zijn we een aantal keer hard op onze mond ge vallen en veel mensen had den ons al af geschreven", zei de trainer na de 3-1-zege op RKC. „Maar we zijn vertrou wen in elkaar blijven houden en hebben het gedaan.'' René Hake (foto) is na dit weekeinde de eerste trainer in de clubge schiedenis van FC Utrecht die vijf uitwedstrij den op een rij won. Oók werd hij de eerste in de historie van de eredivisie die zes wissels toepaste in één duel, mo gelijk gemaakt door de hoofd blessure van Bart Rams- elaar. Al was er in het duel met ADO Den Haag tot aan de KNVB-officials aan toe ondui delijkheid over de voorwaar den van het toepassen van die regel. Ten Hag zoekt Johan Inan Heerenveen w 1 SC Heerenveen - Ajax 1 27. Van Bergen 1-0 1-1 36. T adic (p) 1-2 61. Haller Opstellingen Mulder Scherpen Floranus Timber Van Hecke Alvarez Bochniewicz 24. Dresevic Kaib 75. Nygren Van Bergen 75. Van der Heide Martinez Tagliafico Rensch 72. Kudus Klaassen Schöne De Jong Halilovic 59. Woudenberg J. Veerman Gravenberch Neres 71. Antony Haller 90~3. Brobbey Tadic H. Veerman Scheidsrechter: Kamphuis Toeschouwers: 0 Het slotakkoord van Mohamed Ihattaren in de wedstrijd tussen PSV en Heracles Almelo was zon dagmiddag van ongewone klasse. Met een paar emotioneel uitge sproken woorden tegen een tv- camera liet de meest besproken PSV'er de schoonheid van zijn ac tie niettemin verbleken. Rik Elfrink Eindhoven M Mohamed Ihattaren schreeuwt na zijn doelpunt in de camera dat niemand hem kapot krijgt. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34