Het meêst Zeêuwse durp 10 ZEELAND SLIJPERS GEBREK AAN JONG TALENT De Antwerpse diamantsector is op zoek naar een nieuwe generatie diamantslijpers. Dat zijn er nu minder dan 500 met een gemiddelde leeftijd van rond de 50 jaar. En dat vormt wel degelijk een bedreiging voor de plaatselijke diamantwereld. Zuiderburen Streektaal dinsdag 6 april 2021 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Gezocht: jonge diamantslijpers in Ant werpen. Dominique Piedfort Antwerpen Pol Van der Steen vertoeft al sinds 1975 tussen de diamanten, maar is zelf geen diamantslijper. ,,Nee, van opleiding ben ik een in genieur scheikunde. Mijn grootva der was een slijper in Nijlen, daar kan je nog altijd het Kempens Dia mantcentrum bezoeken. Toch had ik vroeger geen interesse in dia manten. Ik ben wel in die wereld terechtgekomen. Zo ben ik nog tien jaar lang de voorzitter ge weest van het Onderzoekscen trum voor Diamant." Hij is daar nu nog consulent. De Kempen vormen een groene regio in het noordoosten van de provincie Antwerpen. De streek telde op een bepaald moment wel 60.000 diamantbewerkers. Tot die hele handel werd verscheept naar de lageloonlanden. Zijn er dan nog slijpers in Antwerpen over? ,,De Kempense slijpers bewerk ten vooral de kleine diamantjes voor juwelen die bijna iedereen kan kopen. Maar de kosten daar voor lagen heel hoog in vergelij king met de waarde", vertelt Van der Steen. „Daarom kwam er die verhuis naar de lageloonlanden. India telt nu een half miljoen dia mantslijpers. Die zaak ligt anders voor de bewerking van de grote diamanten. Die gebeurt nu vooral in New York, Tel Aviv en Antwer pen. De stad telde in 1975 nog 25.000 slijpers, nu zijn dat er min der dan 500. De gemiddelde leef tijd is ongeveer 50 jaar. Binnen tien jaar gaan die mensen met pensioen. We verwachten snel een nijpend tekort aan slijpers. Dat be dreigt de continuïteit van de hele Antwerpse diamantindustrie. Daarom zijn we op zoek naar een India telt nu 500.000 diamantslijpers, Antwerpen minder dan 500 -Pol Van der Steen nieuwe generatie diamantslij pers." Iedereen zou daarvoor in aan merking komen. Is het dan een makkelijk vak? ,,Alles gebeurt nu erg technologisch. Vroeger waren er amper meetinstrumenten. Maar je leert het vak niet zomaar, hoor. Daar zijn verschillende maanden voor nodig. Daarom haken veel mensen tijdens de opleiding ook af. Je moet niet alleen heel handig zijn. Er is ook heel veel geduld no dig en je moet stressbestendig zijn. Maak je een fout en gaat er een stukje van de diamant af? Dan spreken we al vlug over kosten die zo hoog zijn als een maandloon. Voor een grote diamant kan dat zelfs een jaarloon zijn. De basis cursus duurt maar 12 weken, maar dat moet je zien als een instap in het vak. Daarna ben je nog lang geen diamantslijper." De enige opleiding kan je volgen aan het Stedelijk Lyceum bij het Kempisch Dok. De hele diamant wereld bevindt zich nog altijd in een paar straten in de omgeving van het station Antwerpen-Cen- traal. De meeste mensen denken dat de joden daar de plak zwaaien, dat is een klein vooroordeel weet Pol Van der Steen. ,,Die sector is nu heel divers met diamantbedrij ven uit India, China, Rusland, Zuid-Afrika of Botswana." Toch wonen er nog altijd 20.000 joden nabij de diamantwijk. Daar hoort een lesje geschiedenis bij. In de middeleeuwen werden ruwe diamanten uit India via de Brugse haven naar de lage landen ver scheept. Daar woonden vele joodse handelaars. Na de teloor gang van de Brugse haven nam Antwerpen de fakkel over. Dit eeuwenoude verhaal kreeg in 1896 een extra boost met de ontdekking van de Zuid-Afrikaanse diamant mijn in Kimberley. Die nieuwe bloei viel samen met de intocht van Oost-Europese joden, op de vlucht voor de pogroms. Hun doel was emigreren naar de Verenigde Staten, maar veel joden bleven in Antwerpen om de diamantsector te versterken. Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Van de winter konde me op de tillevisie twi mannen op leef- tied zie, die, op een motor mee ziespan, deu Nederland hienge om de eigen-)a3rdige dingen van 'een durp' te ondekken. Dideu kwaeme ze ook in Zeêland. Mè 3 zaehe me ze naeraepe op een aerepelland in Schouwen, ze kwaeme mè nie nè het meêst Zeêuwse durpje, nè Béékerke! Ik schrieve dat nie omdat ik di hroöt hore bin, mè omdat 3 in de jaeren vuuftig êne Van Egeraat Google mè) dat schreef. En ie was kenner van toe ristische uutstapjes in ons land! Wat die mannen dus nie onder zocht ebbe, wil ik noe doe. Ik moe t'r wè bie zeie dat het mè een eêl klein stikje van m'n herinneringen is. Ik zou er een boek over kunne schrieve. In Béékerke stoeng de (hervormde) kèreke letterlijk en figuurlijk in het centrum van 't durp. Ik kwam di as kind nooit in wan 'mien' kèreke stoeng in Meliskerke, di hloofde ze andersEen derde groep ree ook ie dere zondag di nè toe, mensen die ze 'van de ger-gem' noemde. Niks hin saemen op weg. As 't slecht weer was kreeg je de keuze: een regenpak of tuus bluve! Het leven van aole dag wier ook bepaeld deu bovenge noemde achtergrond, 3 waere d'r ook 3 een paer 'heidenen' op 't durp! Die werkten op zondag in de tuunNae- bie iedereên kende zien of eur plekke. Twi schooltjes waere d'r, een griffer- meerden (vö mien) en een hervorm den. Op joe schole kreeg je je vrien den, di hieng je mee om, ook buten schooltied. Je probeerde zö vee moge lijk je booschappen t'aelen bie de middenstanders wi je op zondag mee in kèreke zat. En tegen de tied dao je belangstelling kreeg vö 't andere ge slacht was het nie ona3rdig as je mee iemand tuus kwam die je op de her vormde zondagsschole ao ontmoet, gezeten ao op de griffermeerde kna- penclub of de cathechisatiegroep van de 'ger -gem'! Het meêst Zeêuwse 'straetje' van 't durp was de Bakkersgang. Ik bin d'r wat deugelope op weg nè Piet, m'n hervormde vriend toch saemen op weg!), een zeune van de bakker. Deu die Bakkersgang kwam je bie de bak- kerie terecht, wi de knecht van de bakker, Jan 'de bakker' z'n broöd- mande op z'n fiets vulde en zö deu 't durp hieng verkope! Voorin dat steegje ei korte tied een kapper een middeg in de weke gekomme. En ver der weunde di nog een kolenboer en een olieboer. De kolenboer ao een blafferig ondje en dirom vond ik het rottig om te he vraehen of ze kolen konde komme brienge. De olieboer was eên van vier ongetrouwde broers, die in eên uus weunde en wi ik mee hröte tegenzin nè toe hieng om ons peteroliebusje te laete vullen. Ko was wereldberoemd in Béékerke mee z'n Caltex-karretje. Ik kan over im en vee andere Béékerkenaers nog vee schrieve. Hae t'r zelf mè es kieke! Zö- lang het nieuwe hotel di nie is, bluuft het landelijk! Jong talent is onder diamantslijpers dun gezaaid. foto Antwerp world diamond centre Diamant niet voor altijd in Antwerpen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30