Duikers willen steiger bij strandje Geersdijk II 4 STEGENTOCHT MIDDELBURG Weleens van de fluisterpoort gehoord? Ooit geweten waarom Malle Betje zo heet? Enig idee wie Jannes Boeboe was? Wie denkt dat-ie Middelburg op zijn duimpje kent, moet maar eens met Hans Notebaart op pad. Tijdens zijn stegentochten val je van de ene verbazing in de andere. et begon allemaal be gin jaren zeventig, toen Hans Notebaart als kleine jongen ach terop de fiets van zijn vader door Middelburg reed. ,,Als we dan bijvoorbeeld naar de bibli otheek gingen, die toen nog in de Molstraat zat, fietste mijn vader door allemaal smalle steegjes. Ik vond dat spannend, weet ik nog. Maar de verhalen die mijn vader erbij vertelde, maakten het mooi." Jaren later woonde Notebaart in Souburg. ,,Maar ik dacht nog steeds aan Middelburg. Op een za terdag ben ik teruggegaan om nog eens onder al die poortjes door te fietsen. Het was fantastisch. Ik had zo bijna zeven kilometer aan steegjes aan elkaar geregen. Toen ben ik naar Peter Sijnke gegaan en heb ik alles gelezen wat los en vast zit, en heb ik talloze keren familie en vrienden meegenomen op een stegentocht door Middelburg." Notebaart werd etaleur en zijn stegentochten raakten in de verge telheid. Tot hij werd gebeld door sportcoach Peter van Lit. ,,Hij vroeg of ik ze nog deed, die wan deltochten. Toen hebben we ze weer op poten gezet, heel voor zichtig. Maar voor ik het wist, stond ik op Wij zijn de stad en stróómden de aanmeldingen bin nen. Er belden bedrijven. Ik kwam bij 3 op reis, in de Kampeerkampi- oen, bij Joris' kerstboom - noem maar op. Ik dacht: als ik zo doorga, dan kan ik niet meer werken." Precies vijfjaar geleden besloot Notebaart dan ook het roer com pleet om te gooien: hij nam ont slag en deed alleen nog maar Ste- gentochten, voortaan met hoofd letter en KvK-nummer. Soms wel veertien keer per week neemt hij bezoekers en bewoners van Mid delburg - weliswaar nu in kleinere gezelschappen dan anders - mee op avontuur door zijn stad. Brian May in Middelburg Hij legt ze uit wat lospoortjes zijn, laat ze monumentale bomen zien en schrikstenen. De skyline van Malle Betje, Dikke Bertha en de Lange Jan wordt tot in detail be- De f luisterpoorten waren de Tinder van de zeventiende eeuw sproken, hij laat de fluisterpoort zien (,,de Tinder van de zeven tiende eeuw!") en hij vertelt wat Brian May in Middelburg deed. En zo nu en dan maakt hij een flauw grapje over Vlissingen (,,dit is de Kapoensteeg, de lelijkste steeg van Middelburg, maar voor Vlissingse begrippen een prachtig steegje!"). Inmiddels is Notebaart een vol leerd stadsgids. ,,Tot mijn vijftigste heb ik nooit geweten wat ik later wilde worden. Nu ben ik gastheer van de mooiste stad van het land en maak ik mensen blij met alle anekdotes die ik ken over Middel burg. En ik kan er nog heel aardig van leven ook. Ik heb echt een droombaan." En zijn vader? ,,Helaas laat zijn fysieke gesteldheid het niet toe om met mij mee te gaan. Maar hij vindt het prachtig wat ik doe en vraagt elke dag of ik nog een tocht heb gemaakt. Ja, ik geloof wel dat hij trots is. En uiteindelijk is hij er toch de grondlegger van geweest." stegentochtenmiddelburg.nl Willem Adriaansens Geersdijk Niet alleen de strandbezoekers hebben zo hun wensen, ook de dui kers die regelmatig van het strandje vertrekken. ,,Geef ons een steiger zodat we veilig het water in kun nen, zonder eerst twintig meter on derwatercultuur te vertrappen. Misschien kan dat nu in één moeite door, als ze hier toch bezig zijn." De duikers die veelvuldig gebruik maken van de locatie net naast het strandje van Geersdijk doen een oproep aan de gemeente Noord-Be veland. ,,Wij gaan hier altijd het water in", vertelt Roel van der Mast. Hij is lid van de commissie Deltage bied van de Nederlandse Onderwa tersport Bond (NOB). ,,Maar om bij dieper water te komen moeten we eerst twintig meter over een rif lo pen. Daarbij wordt de onderwater cultuur verstoord. Dat is jammer." De duikers hebben nog wel een paar tips voor de locatie. ,,Een extra picknicktafel op de kop van de kade zou prachtig zijn. Dan kijk je aan de ene kant in het haventje en aan de andere kant op het strandje. En daartussenin bevindt zich dan het Veerse Meer. Mooier kan je het toch niet hebben?" Tot slot staat er nog een toilet op het verlanglijstje van de duikers. ,,Dat staat er 's zomers Wij duiken ook vaak in de winter, maar dan staat er geen wc. In de zomer wel wel, maar niet in de winter. Terwijl wij dan gewoon doorgaan met dui ken. Het water is dan veel helderder door het afsterven van algen. Je kijkt dan soms wel vijftien meter ver." dinsdag 6 april 2021 Nog als toen met papa op de fiets Wendy Wagenmakers Middelburg -Hans Notebaart H Het strandje bij Geersdijk krijgt binnenkort een opknapbeurt. Het water moet worden uitge baggerd en het oprukkende groen moet worden terugge drongen. Als dat is gebeurd lijkt het populaire strandje bij de haven straks weer wat groter. -Roel van der Mast, NOB Een groep duikers gaat bij het strandje van Geersdijk op pad om wilgentakken te planten in het Veerse Meer. Die dienen onder meer om de sepia, een inktvissoort, zich te laten voortplanten. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Hans Notebaart (rechts) met toeristen onder een van de poortjes die Middelburg rijk is. fotolex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24