n - -^SÉt 'Wantrouw 085- nummers' in 1990 al met een onderwaterlift ZEELAND 3 >zc leis naar Oosterscheldebodem /- - -: "4 1 F '01 -<':•• gio. ,,Vroeg of laat krijg iedereen ermee te maken. Bij de een verzakt de riolering en breekt er een buis. Bij de ander ontstaat een verstop ping in de afvoer van de douche door haarophoping. Toch zit het probleem vaak in hoe een riole ring is aangelegd." Soda Voorkomen is beter dan genezen, weet ook Antoine Paauwe. ,,Wat je kunt doen, is maandelijks het aan recht, de wastafel en de douche met kokend heet water doorspoelen. Gebruik daarbij ook soda, dat lost het vet op. Het voorkomt een deel van de problemen. Maar lang niet alle." Ook bij Riooltechniek Zeeland uit Serooskerke zien ze een toe- Wat je kunt doen, is maandelijks het aanrecht, de wastafel en de douche met kokend heet water doorspoelen name van het aantal verstoppingen. Het merendeel in het toilet en de keuken, zegt Annemiek van Dui ven. ,,Maar mondkapjes in het ri oolstelsel, daar heb ik onze mannen nog niet over gehoord." Wel zien ze vaker gebroken ri- oolbuizen. ,,We denken dat het met de droogte te maken heeft. Bomen wortelen daardoor dieper, met alle gevolgen van dien." Paa- uwe ziet ook verzakkingen in nieuwbouwwijken. ,,Waar de boel opgespoten is met zand liggen ver zakkingen op de loer." Afspraak Hoewel corona voor intensiever ge bruik en daardoor verstoppingen zorgt, zien rioolbedrijven ook een positieve kant aan deze periode. ,,Doordat mensen meer thuis zijn, is een afspraak sneller gemaakt", zegt Sandra Oegema van RGZ Ri- oolgroep uit Tholen. ,,Tegelijkertijd worden ze net zo snel weer geannuleerd bij gezond heidsklachten." MALAFIDE hoofd gebouwen bij de Dienst- kring Deltawerken in het Tops- huis. Daar kwamen in die tijd al lerlei kunstenaars en ontwer pers langs met ideeën voor de inrichting van Neeltjejans. Delta Expo, het huidige Waterland Neeltje Jans, was er al, maar nog niet zo uitge breid. Die discussie over wat er mogelijk was op Neeltjejans bracht mij ook op een idee." Van de Velde bedacht een toe gangsgebouw waar mensen infor matie zouden krijgen over de flora en fauna van de Oosterschelde. Vervolgens konden ze via een soort vliegtuigsleuf naar een ca bine wandelen die ze met een hy draulisch systeem tot maximaal tien meter onder water zou kunnen brengen. Hij heeft alle tekeningen voor zich liggen in zijn nieuwe appar tement in Zierik- zee. Hoewel het bij een schets op papier is gebleven, heeft hij nooit afscheid geno men van zijn idee. Hij heeft de papieren nooit weggedaan. ,,Ik heb het opgestuurd naar de gemeente Veere, maar nooit een reactie gehad. Daardoor is het doodgebloed." Hij snapt wel een beetje waarom. In 1990 was de onderwa tersport nog niet zo populair als nu. Het toerisme was minder ge richt op de natuur en innovatie was nog geen toverwoord. Daarbij realiseerde hij zich destijds al dat het zicht onder water op die plek niet optimaal is. En hij schatte in dat zijn onderwatergondel zeker 5 miljoen gulden moest gaan kos ten. ,,Op het krantenartikel over mijn project reageerde niemand, terwijl ik begrijp dat de bedenkers van Duik in Zeeland veel reacties krijgen. Ik vind het heel erg knap dat ze zo'n bedrag hebben bin nengesleept voor een haalbaar heidsonderzoek. Mijn plan kwam 88 niet op het juiste moment. Ik vind had." het hartstikke leuk dat het nieuwe De bedenkers van Walhout Ci- ontwerp zoveel enthousiasme vil hebben het idee niet van Van losmaakt. Ook bij mij. Het voelt de Velde. Ze zijn wel geïnspireerd toch een beetje als een erkenning door de Tauchgondel in de Oost dat ik wel degelijk een goed idee zee. dinsdag 6 april 2021 lokt verstopte wc's uit f-;>*>■ %rnfC - r tt-sja A r- Al _a 'ïTZ> !W Antoine Paauwe be kijkt met een ca mera het riool dat verstopt is bij een woning in Wol- phaartsdijk. foto MARCELLEDAVIDSE Dit ziet Antoine Paauwe op zijn scherm als hij de ca mera in de riolering steekt. FOTO MARCELLE DAVIDSE -Antoine Paauwe Nu mensen vaker met ver stoppingen kampen, schie ten malafide-rioolbedrijven als paddenstoelen uit de grond. ,,Ze doen zich voor als onderaannemer", zegt Anne miek van Duiven van Riool techniek Zeeland. „Zeggen dat ze namens ons werken.'' Volgens Van Duiven rijden ze rond in een witte bestelauto. ,,Een soort Volkswagen Caddy, zonder bestickering. Ze werken met een veerma- chine en rekenen bijna 30 euro per meter. Voor je het weet ben je een paar honderd euro lichter. En het probleem is vaak niet opgelost." Antoine Paauwe van RBZ ri ooltechniek kent de praktijken ook. „Zelf heb ik er nog geen last van gehad, maar je hoort van particulieren de verhalen. Hetzelfde gebeurde lange tijd bij sleutelmakers. Nu hebben ze onze markt ontdekt, lijkt het wel. Voor de klant is het heel vervelend, want die krijgt nog een keer een rekening van ons werk.'' Wie via Google op verstoppin gen zoekt, vindt in de regio verschillende aannemers. ,,Zoek goed uit of een bedrijf ook echt uit de buurt komt", zegt Van Duiven. „Wantrouw 085-nummers en kijk, als ze voorrijden, goed naar de be drijfsauto. Bij ons en onze col lega's zijn die altijd voorzien van onze naam en adresgege vens." provincie 'eiiw plan voor Neeltje Jans dienst krins Mdaa 111 fietser bij sing gewond Jfirife hyd iiidschade gemaal Computerclub komt bijeen ni ten ton I In september 1990 kwam Van de Velde al met zijn plan naar buiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23