s? Een prikpauze is onlogisch Schipper was te ver uit de kust voor oordeel Zierikzeeënaar kwam Ochtendberaad 2 Antoine Paauwe van RBZ riooltechniek ziet van alles in de riolering voorbij komen. ,,Van vochtige doekjes en maand verband tot mondkapjes." RIOLERING VERSTOPPINGEN msm Commentaar Morgen wordt duidelijk of de vaccinaties met AstraZe- neca weer worden hervat. Afgelopen vrijdag legde mi nister Hugo de Jonge ze stil voor mensen onder de zestig, na het overlijden van een vrouw bij wie een zeldzame vorm van trombose was geconstateerd. De GGD's besloten af gelopen weekend dan ook maar ouderen eventjes niet meer met AstraZeneca in te enten, om vaccins te sparen. De inentingscampagne, die in Nederland net een beetje op stoom begon te raken, loopt daardoor weer vertraging op, al is de schade met tienduizend geannuleerde prikafspraken nu nog gering. Met de prikpauze voor AstraZeneca volgt Nederland het Duitse voorbeeld, maar het was beter geweest om naar Engeland te kijken, waar stug is doorgeprikt. Door het stilleggen van de inentingen wordt het wantrouwen tegen AstraZeneca volstrekt onnodig aangewakkerd. Er is na melijk nog geen verband aangetoond tussen prik en trombose. De Jonge noemt vijf complicaties op 400.000 prikken veel. Ge zaghebbende wetenschappers als Marjolein van Egmond en Marion Koopmans stellen daarentegen dat de kans op zorge lijke bijwerkingen na een AstraZeneca-vaccinatie vele malen kleiner is dan de kans op overlijden door een blikseminslag. Dat kan niet worden gezegd van de kans op complicaties na het oplopen van corona. Dat risico neemt alleen maar af door een inenting, ook met AstraZeneca. Doorgaan met prikken was veel logischer geweest dan stoppen. Het was beter geweest om naar Engeland te kijken, waar stug is doorgeprikt VEURNE Een schadeclaim van 18 miljoen euro lijkt voorlopig afge wend voor een schipper uit Arne- muiden. Die moest hij vrezen om dat hij met de netten van zijn vis sersboot ernstig schade toebracht aan een hoogspanningskabel op de zeebodem. Dat gebeurde op 30 april 2018 voor de kust van Nieuwpoort. De Nederlandse schipper werd vervolgd voor de rechtbank van Veurne, maar die verklaarde zich territoriaal onbevoegd. Het inci dent gebeurde net buiten de twaalfmijlszone. Volgens het von nis mogen Belgische rechtbanken niet oordelen over inbreuken op de internationale regels rond het scheepvaartverkeer buiten die twaalfmijlszone. De eisende partijen zien hun schadeclaims daardoor teniet ge daan. Als ze de herstelkosten alsnog willen verhalen, zal het op een an- ALMANAK dere manier moeten gebeuren. Dat kan via internationale arbitrage of een burgerlijk geding in Nederland, waar het schip vandaan komt. De schipper riskeerde volgens de procureur een celstraf van 5 jaar wegens het negeren van Berichten aan Zeevarenden (BAZ), het Inter nationaal Verdrag voor de veilig heid van mensenlevens op zee en inbreuken op de wetgeving rond radiocommunicatie op schepen. Daarnaast lag er een schadeclaim van 18 miljoen euro aan de con structeur van de kabel (17,7 mil joen) en de opdrachtgever (300.000 euro). Volgens de procureur kon er geen contact gemaakt worden met de vissersboot. Tijdens een verhoor verklaarde schipper J. S. dat hij wel op de hoogte was en de netten op tijd gelicht waren. Onderzoek van radargegevens weersprak dat. Handige hoor in coronatijd, die dagelijkse herinnering aan het ochtendberaad van zijn werk. Tien minuten voor aanvang speelt zijn telefoon het door hem gekozen muziekje af. En elke dag zit hij op zijn zolderka mertje klaar om zijn andere col lega's joviaal te begroeten. Ook nu zat hij met keurig ge kamde haartjes weer klaar ach ter zijn beeldscherm. Maar wie er maar niet verschenen waren zijn goede collega's. In paniek spoedde hij zich naar beneden waar zijn vrouw hem snel uit de droom hielp. 'Pff, Piet het is tweede paasdag Kettingbotsing door stel eenden op de weg Gewond bij val op motorcrossterrein Bij een valpartij op het motorcrossterrein in Ritt- hem is zaterdagmiddag iemand ernstig gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde rond 14.15 uur. Het slachtoffer kwam ten val kwam op het terrein van motorsportvereniging De Uitlaat aan de Enge- landweg in Ritthem. Een ambulance en een rapid responder van de ambu lancedienst rukten uit. Ook een traumahelikop ter uit Rotterdam werd opgeroepen en landde bij van het terrein van de motorcross. De gewonde is met een ambulance naar het ziekenhuis ver voerd. Burgh-Haamstede Fietsers gewond bij botsing met quad Het toilet draait overuren in coro- natijd. Doordat gezinnen meer thuis zijn, zien rioolbedrijven het aantal verstoppingen fors toene men. Wat rioolmannen als Antoine Paauwe van RBZ riooltechniek uit Yerseke daarbij tegenkomen wil je niet weten. ,,Zelfs mondkapjes gaan door het toilet. Mensen, doe dat als jeblieft niet.'' Verbaasd is Paauwe niet over de toename van het aantal verstop ping in huis. ,,Het is een logisch gevolg", zegt hij. ,,We zijn meer thuis, dus gebruiken we het toilet vaker. Rioleringsproblemen die er al waren, komen nu door veelvul dig gebruik aan het licht." Problemen met de riolering ont staan meestal geleidelijk, weet Paauwe. ,,En door onjuist gebruik. Mensen spoelen werkelijk van al les door het toilet. Van vochtige doekjes en maandverband tot mondkapjes. Als je klanten daar vervolgens op wijst, begrijpen ze niet hoe het daar terecht is geko men. De schaamte is vaak groot." Pompen slaan vast Kenniscentrum Rioned, de koe pelorganisatie voor waterbeheer in Nederlandse steden en dorpen, vraagt mensen alert te zijn op wat ze door het riool spoelen. Diverse gemeenten in het land deden die oproep vorig jaar al. Die oproep is hard nodig, vindt ook Paauwe. ,,Uiteindelijk leidt het ook tot pro blemen op het gemeentelijk riool net, zoals bij pompen." Hij ziet dat laatste in het klein gebeuren bij mensen die een sa- nibroyeur hebben, een toilet die de uitwerpselen vermaalt. Veelal toegepast in woningen waar geen geschikte afvoerbuis aanwezig is, zoals in oudere woningen. ,,Die pompjes slaan compleet vast." Soda en heet water Oorzaken van verstopping zijn le- De provincie heeft 50.000 euro uitgetrokken voor een haalbaar heidsonderzoek naar het project Duik in Zeeland. Het Middel burgse ingenieursbureau Wal- hout Civil ziet mogelijkheden om een gondel langs een paal ze ker vijf meter in de Ooster schelde te laten zakken, zodat 25 tot 30 inzittenden de spectacu laire onderwaterwereld kunnen bekijken zonder een nat pak te krijgen. Meer dan dertig jaar geleden, in september 1990, stond Van de Velde zelf in de krant, met een vergelijkbaar plan. Onder de kop 'Reis naar Oosterscheldebodem' werd beschreven hoe hij een in stallatie had bedacht waarmee hij 100 personen de Oosterschelde in kon laten zakken. Ook hij ging uit van een cabine om een paal heen. Hij doopte zijn project Sea Scape. Niet toevallig had Van de Velde ook al een locatie op het oog: Neeltje Jans. ,,Ik heb in de water bouw gewerkt en was destijds dinsdag 6 april 2021 Tip? redactie@pzc.nl GOES Een stel eenden heeft za terdag in Goes voor een kettingbotsing met vier auto's gezorgd. Een automobilist zag de vogels op de weg staan en stopte uit alle macht om een bloedbad te voorkomen. Dat laatste lukte, maar drie auto's die achterop kwamen, kon den niet meer op tijd remmen en klapten boven op de eerste auto en elkaar. Het ongeluk gebeurde kort na 18.00 uur op de Ringbaan West in Goes. Bij de botsing raakte nie mand gewond, wel was er veel blikschade. RITTHEM Twee fietsers zijn zon dagmiddag gewond ge raakt toen ze werden aangereden door een quadrijder in Burgh- Haamstede. De quadrijder reed rond 13.50 uur samen met twee andere quadbe- stuurders over de Hoge- zoom in Burgh-Haam- stede. Daarbij kwam een van de quadrijders in botsing met twee fiet sers. Deze twee fietsers raakte zodanig gewond dat ze naar het zieken huis gebracht moesten worden door een ambu lanceteam. De quadrij der bleef ongedeerd. Corona Timo van de Kasteele Vlissingen fn fjior MSE-1 Koos van de Velde sloeg vrij dag de krant open en zijn oog viel meteen op de illustratie van een onderwaterlift in de Oosterschelde. „Verrek, dacht ik. Mijn idee gaat toch weer leven." Ernst Jan Rozendaal Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22