unch 0) \^m >V ECONOMIE 15 Biden pompt kapitalen in economie VS AAN HET WERK BEGRAVEN ECOLOGISCH In de tijd dat ik als docent aan de universi teit werkte, was er altijd haast. Ons kantoor was een komen en gaan van docenten, overal lagen studieboeken en lesplannen en er was elke dag wel ergens een noodgeval. Maar voor één moment werd steevast tijd ge maakt: de gezamenlijke lunch. Druk of niet, tussen 12.30 uur en 13.00 uur gingen de pape rassen van tafel, verschenen er boterhammen of salades uit tassen, en deelden we anekdo tes, sores en grappen. Het maakte de lunch tot een van mijn favoriete momenten van de dag. De kantoorlunch lijkt inmiddels iets uit ver vlogen tijden. De kantoorlunch stond al lan ger op uitsterven, maar lijkt sinds corona he lemaal verdwenen. Bij wijze van lunch prop pen we steeds vaker snel iets te eten naar bin nen tijdens het checken van de mail of het bijwonen van een vergadering. We zijn 'druk, druk!' en de lunch is dan al snel een soort lastige onderbreking. Er moet wat brandstof in de machine - en het liefst ge makkelijk en snel. Zelfs in Frankrijk, waar het uur uitgebreid lunchen vroeger heilig was, is het gezamenlijke middagmaal op zijn retour. Dat is zonde. De lunch kan namelijk zoveel meer zijn dan een exercitie in het zo efficiënt mogelijk verwerken van calorieën. Het is een moment om je gedachten te ordenen, je scherm-ogen rust te geven en rustig adem te halen. Samen met je collega's lunchen zorgt voor saamhorigheid, begrip en samenwer king. Mogelijke problemen worden sneller gesignaleerd. Het is ook goed voor de onder linge band: het is een ogenblik om elkaar te zien als méér dan kan toorgenoten. Neem de gelegenheid heteens even niét over werk te hebben Zo'n gezamenlijke lunch kan overigens ook gewoon in corona- tijd: halfuurtje of uurtje blokken in de agenda, lunch erbij, webcam aan of des noods alleen het ge luid. Tussen het kau wen door praten over wat er lukt en wat niet, of gewoon sterke verhalen vertellen over je leven. Neem de gelegenheid het eens even niét over werk te hebben. Het is dan wel weer voor een scherm, maar het is beter dan niets. Heb je (zoals ik) géén directe collega's om je heen, dan kun je alsnog iets maken van je lunch. Zo stel ik me tot doel om de komende tijd minstens één thuiswerkdag uitgebreid te lunchen. Even respijt van mijn scherm. Sa lade of luxe broodje. Een kopje koffie van dat leuke tentje erbij - of een soep van het res taurant in de buurt - het liefst met mijn neus in de zon. Lunchen kan best gezellig zijn, ook al doe je het alleen. Nieuwe aandelen Tesla in trek op de beurs De Chinese economie draait alweer op volle toeren. Ook in de VS wordt dit jaar een recordgroei verwacht. Waarom blijft de economie van Europa daarop achter? De VS gaat nu uit van een economi sche groei van meer dan 6 procent. Voor dat groeipercentage haalt China zijn neus op. Maar Europa is al blij met 2 procent economische groei. Volgend jaar wordt het wel wat meer, is de verwachting, maar dan nog blijft Europa achter bij de andere grote economieën. Voor een deel heeft dat met de coronabesmettingen te maken. ,,We hebben in Europa pech dat de besmettelijke Britse variant hier veel meer verspreid is dan in de VS'', zegt Bert Colijn, econoom bij het Economisch Bureau van ING. ,,Daardoor zijn er hier meer be smettingen en hebben we zwaar dere en langere lockdowns.'' China had de uitbraken juist heel snel onder controle. In de loop van het afgelopen jaar ging de economie in China weer open en werd de groei hervat. Daarvan profiteerde Europa overigens ook volop. ,,We exporteren heel veel naar China'', aldus Colijn. Het had dus nog veel erger kunnen zijn. Een ander verschil is de snelheid in vaccinaties. Daarmee loopt Eu ropa ook achter op de VS en China. Europa krijgt nu meer vaccins en kan daarmee de achterstand deels inlopen. Ook waren in de VS in meerdere staten de lockdowns heel licht, ondanks dat er corona heerste. In Europa was het op slot zetten van een deel van de economie een veel meer ingezette maatregel. Maar het grootste verschil lijken de enorme stimuleringsprogram ma's van de Amerikaanse regering te maken. Eerst was er al het plan van president Joe Biden om 1900 miljard dollar daarvoor beschikbaar te stellen. Een groot deel van dat geld komt rechtstreeks terecht in de portemonnee van de burgers. Zeker degenen met lage inkomens beste den dat geld aan boodschappen en andere aankopen. Dat leidt direct tot economische groei. Daarbovenop komt een plan om voor 2000 miljard dollar de infra structuur - wegen, bruggen en elektriciteitsnetten - te verbeteren. Overheidscheques maken het voor veel Amerikanen minder nodig te gaan werken Dat levert niet alleen direct extra banen op, het zorgt ook voor meer groei op de lange termijn. Tegen dat enorme stimulerings- geweld steekt het Europees Her stelfonds van 750 miljard euro wat bleekjes af. Toch valt niet te zeggen dat Europa het slecht doet, vindt Colijn. ,,We hebben een van de grootste schokken ooit in de econo mie gehad. Kijk naar de werkloos heid, die is niet veel gestegen. En het aantal faillissementen is histo risch laag. Dat is zo dankzij de steunmaatregelen.'' In de VS zijn er nog steeds tien miljoen banen min der dan voor de crisis. Krachtiger De economie van de VS gaat harder naar beneden in een crisis, maar herstelt zich ook krachtiger. De vraag is of de VS nu niet te veel sti muleert. Als de groei te hard gaat, kan dat tot oververhitting leiden en tot personeelstekorten. Dat zorgt voor hogere lonen en een hogere inflatie. Als de centrale bank moet ingrijpen met renteverhogingen, is de groei weer weg. Uit onderzoek blijkt dat ondanks de werkloosheid 40 procent van de Amerikaanse mkb-bedrijven moei te heeft geschikt personeel te vin den. ,,De cheques van de overheid maken het voor veel Amerikanen minder noodzakelijk om te gaan werken. Dat kan ertoe leiden dat bedrijven hogere lonen moeten be talen om toch aan personeel te kun nen komen'', aldus Colijn. En dat kan weer de inflatie opdrijven. m3ms& is; dinsdag 6 april 2021 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: rust nemen tijdens de lunch. Thijs Launspach is stressexpert. Hij schreef Fokking druk en Werken met millennials. PARIJS Luchtvaartcon cern Air France- KLM gaat nieuwe aande len uitgeven. Dat schrijft Reu ters op basis van bronnen rond het Frans Nederlandse bedrijf. Volgens de ingewijden wordt vandaag bekend dat een deel van de staatsleningen wordt omgezet in leningen die voor aandelen kunnen worden ingeruild. NEW YORK Tesla, fabrikant van elektrische auto's, was gis teren een grote winnaar op de beurzen in New York. Het aan deel schoot in de vroege han del meer dan 6 procent om hoog na sterke cijfers over de leveringen in het eerste kwartaal. Tesla is erin geslaagd meer auto's af te leveren dan in het slotkwar- taal van 2020. o Europa hobbelt met herstel achteraan Peet Vogels Rotterdam - Bert Colijn, econoom ING Medewerkers van een aantal begrafenison dernemingen uit het Chinese Wuhan participe ren in een ecologische begrafenisceremonie. Het dichtbevolkte China heeft een groot gebrek aan begraafplaatsen en stimuleert crematies. De as van de overledenen moet dan bij voorkeur worden verstrooid op zee of worden begraven onder bomen, in plaats van te worden bijgezet in een 'ouderwets' graf. Deze eco-vriendelijke manier van begraven spaart land, kost bedui dend minder en is veel beter voor het milieu, aldus de autoriteiten. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15