Al 15 Nederlanders op 'vaccin-trip' Steenrijke Bernard Tapie (78) overvallen op zijn landgoed Oom laat 15-jarig neefje met 100 over A20 rijden EUWS 11 P r fer van de mannen, die grof ge weld gebruikten om horloges af handig te maken. Ook de in de cember gearresteerde overvallers van make-upartiest Nikkie de Ja ger en René van der Gijp hadden het voorzien op dure horloges. En onlangs werd zanger Douwe Bob onder dreiging van een pistool van zijn Rolex beroofd. De Zandvoortse horlogehande laar Bas Vijzelaar werd in maart vorig jaar dood aangetroffen in het Amsterdam-Rijnkanaal. Naast zijn baan als glazenwasser kocht Vijze laar dure horloges in, die hij ver kocht aan BN'ers, zakenmannen en criminelen. Een schimmige af spraak om een paar horloges te ko pen, werd hem fataal. Tussenhandelaren zoals Vijze laar spelen een belangrijke rol in de horlogebranche, blijkt uit het onderzoek van Paul. Het zijn men sen met de juiste contacten bij de authorised dealers. Soms helpen ze de dealer af van een serie overja rige modellen. In ruil wordt ze dan bijvoorbeeld een gewild model Rolex gegund. ,,Een stalen Day- tona van Rolex koop je voor 12.500 euro in en kun je meteen voor 25.000 euro van de hand doen.'' Grijs gebied Die tussenhandelaren maken de branche voor de opsporingsdien sten lastiger te controleren. ,,Hier ontstaat een grijs gebied. Doen tussenhandelaren wel een MOT melding (Melding ongebruikelijke transacties, red.) als ze een groot bedrag contant betaald krijgen?'' Het kabinet heeft plannen om een cashlimiet van 3000 euro in te stellen voor contante betalingen. Dat zou helpen de horlogebranche te zuiveren, menen politie en Fiod. Ook een verplichte registratie van serienummers van horloges kan daaraan bijdragen. „Uiteindelijk profiteert de branche daar ook van'', zegt rechercheur Pascal. ,,De goede naam van de juweliers staat op het spel. Die hebben ook liefde voor hun vak. Die horloges zijn wondertjes van techniek. Als een crimineel binnenkomt en roept: doe mij maar even drie klokkies, dan doet ze dat echt pijn.'' De namen Pascal en Paul zijn op ver zoek van de betrokkenen gefingeerd. Servië zit met een overschot aan vaccins, zo berichtte deze krant al, en vaccineert daarom nu ook bui tenlanders. Normaal verzorgt de kleine reisorganisatie Party in Bel grade uit Eindhoven reizen voor groepen die zich willen onderdom pelen in het fameuze nachtleven van de Servische hoofdstad, maar die zaken liggen momenteel stil. Nu helpt het bedrijfje van it-er Thomas Zaatman (34) Nederlan ders die naar Servië willen voor een vaccin bij het regelen van apparte menten of hotels, veilig transport, de tests voor de terugreis naar Ne derland en het invullen van beno digde Servische formulieren. ,,Het begon bij toeval, een maand geleden, toen een stel dat via ons een appartement huurde vroeg of Normaal verzorgt de reisorganisatie partytrips, dat ligt stil we een Servisch mobiel nummer voor ze hadden. Dat is nodig voor de registratie van een vaccinatie- aanvraag.'' Al snel daarna kreeg hij zo'n vijftien aanvragen voor hulp, allemaal van 60-plussers. ,,Die wil len een prik halen in Belgrado, om dat ze vinden dat het vaccineren in Nederland te traag gaat.'' Zaatman heeft enkelen van hen gevraagd of ze hun besluit om de prikken in Servië te halen willen toelichten, maar geen van hen is daartoe be reid. Wellicht spelen ethische overwe gingen daarbij een rol. De Neder landse overheid raadt niet-essenti- ële reizen naar het buitenland im mers nog steeds ernstig af. Dat is ook de reden dat Zaatman de vacci- natiereizen niet actief aanbiedt of promoot. ,,We bieden hulp op aan vraag, maar gaan geen van A tot Z verzorgde pakketten met vlucht en al en PCR-test in Nederland aan bieden", verduidelijkt Zaatman. Hij en zijn vrouw Dominique la gen te slapen toen vier mannen hun huis in de buurt van Parijs binnendrongen. Het echtpaar kreeg klappen en werd vastgebon den met tiewraps. De daders gin gen er met enkele sieraden van door. De inbrekers drongen het huis van Tapie, een uitgestrekt land goed dat bekendstaat als Moulin de Breuil, binnen door een raam op de eerste verdieping in te tik ken. Ze kwamen oog in oog te staan met het echtpaar dat zich t Tapie werd op stoel vastgebonden en met knuppel geslagen nog probeerde te verdedigen. De echtgenote van Tapie werd door de indringers aan haar haren getrokken omdat ze 'wilden we ten waar de schat was', verklaarde de burgemeester van Combs-La- Ville, de plaats waar de overval plaatsvond. ,,Maar er was natuur lijk geen schat, en het feit dat ze die niet vonden maakte het ge weld alleen maar erger." Terwijl zijn vrouw door de wo ning werd gesleurd, werd Tapie op een stoel vastgebonden en met een knuppel op het hoofd gesla- gen. De overvallers gingen er uit eindelijk vandoor met oorbellen, armbanden, een ring en twee pe perdure horloges, waaronder een Rolex. Ze lieten het echtpaar ont daan achter. Dominique Tapie slaagde erin zichzelf te bevrijden, waarop ze naar het huis van de buren rende en de politie waarschuwde. Ze werd met verwondingen aan haar gezicht naar het ziekenhuis ge bracht. Bernard Tapie (78) weigerde volgens zijn kleinzoon medische zorg. ,,Mijn opa wilde niet meege nomen worden", zei Rodolphe Tapie. ,,Hij was kapot. Doodmoe. Hij zat in een stoel toen ze hem sloegen met een knuppel." De voormalige eigenaar van voetbalclub Olympique Marseille en oud-minister is in Frankrijk een omstreden figuur. Hij moest herhaaldelijk voor de rechter ver schijnen, onder meer op verden king van fraude en verduistering. In juli 2019 stond hij met vijf anderen terecht voor zijn rol in een omstreden arbitragezaak rond de verkoop van zijn aande len in het sportkledingmerk Adi das. In de arbitragezaak uit 2008 kende het ministerie van Finan ciën hem 403 miljoen euro toe als vergoeding voor schade die hij zou hebben geleden door de ver koop van Adidas aan de bank Cré dit Lyonnais in de jaren 90. De bank verkocht Adidas door met een winst van honderden miljoe nen. Tegen Tapie was vijf jaar cel geëist voor fraude en verduiste ring van overheidsgeld. Hij werd vrijgesproken. ROTTERDAM Een man heeft zijn 15-jarige neefje met 100 kilometer per uur auto laten rijden op de A20. Volgens de politie hadden de twee tijdens de rit ook nog van plek gewis seld omdat ze waren betrapt. De politie zag de jongen achter het stuur zitten en sommeerde de auto hen te vol gen. Toen de auto stopte, bleek de jongen op de bijrijdersstoel te zitten. Volgens de politie bleef de man echter volhou den dat hij zijn neefje niet had laten rijden. 'De oom bleef ons uitmaken voor leugenaars en bleef volhouden dat hij had gereden. Zelfs toen we de dashcambeelden lieten zien, waar het jonge neefje van 15 jaartjes jong duidelijk achter het stuur zichtbaar was, bleef de man volhouden dat er niets klopte van onze beweringen', schrijft de politie op Facebook. dinsdag 6 april 2021 GO Al zo'n vijftien Nederlanders zijn naar Servië gereisd om daar tegen corona te wordengevacci- neerd. Dat meldt een reisorgani satie die Nederlanders helpt bij zo'n reis. ,,Ze vinden dat het prikken hier te traag gaat.'' Thijs Kettenis Eindhoven De controversiële Franse za kenman Bernard Tapie, voor malig eigenaar van Adidas, is in de nacht van zaterdag op zon dag in zijn woning overvallen. Sebastiaan Quekel Rotterdam De Franse politie heeft de omgeving van het landgoed in Combs-La-Ville afgezet. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11